İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Kimlik avı akınlarının maksadı Avrupa

ESET araştırmacıları, Zimbra hesap kullanıcılarının kimlik bilgilerini toplamayı hedefleyen kitlesel bir kimlik avı saldırısı keşfetti. Bu yılın Nisan ayından beri etkin olan akınlar hala devam ediyor.

Zimbra Collaboration, kurumsal e-posta tahlillerine bir alternatif olarak tercih edilen açık çekirdekli, iş birliğine dayalı bir yazılım platformudur. Akının maksadı ortasında değişik küçük ve orta ölçekli işletmeler ve devlet kurumları bulunuyor. ESET telemetrisine nazaran, en fazla maksat Polonya’da bulunurken Ukrayna, İtalya, Fransa ve Hollanda üzere öbür Avrupa ülkelerinden kurbanlar da amaç alınmış durumda. Latin Amerika ülkeleri de akınlara maruz kalırken Ekvador bölgede listenin başında geliyor.

Bu hücum, teknik olarak çok gelişmiş olmamasına karşın, hala Zimbra Collaboration firmasını kullanan kuruluşlara yayılabilir ve onları ele geçirebilir.  Saldırıyı keşfeden ESET araştırmacısı Viktor Šperka, “Saldırganlar, HTML eklerinin yasal kod içermesi durumundan yararlanır ve tek göstergesi, berbat niyetli ana bilgisayarı işaret eden bir irtibattır. Bu biçimde, makus emelli bir ilişkinin direkt e-posta gövdesine yerleştirildiği kimlik avı teknikleriyle karşılaştırıldığında, prestije dayalı antispam siyasetlerini atlatmak çok daha kolaydır.” diye açıklıyor. 

Araştırmacı, “Hedef kuruluşlar değişiklik gösterir ve kurbanların tek ortak noktası Zimbra kullanıyor olmalarıdır” diye ekliyor. Daha düşük BT bütçelerine sahip olması olası kuruluşlar ortasında Zimbra Collaboration kullanımının tanınan olması, onu saldırganlar için cazip bir amaç haline getirmiş durumda.

Hedef, evvel ekli HTML evrakında kimlik avı sayfası içeren bir e-posta alır. E-posta, maksadı bir e-posta sunucusu güncellemesi, hesabın devre dışı bırakılması yahut emsal bir sorun hakkında uyarır ve kullanıcıyı ekli belgeyi tıklamaya yönlendirir. Eki açtıktan sonra kullanıcıya hedeflenen kuruluşa nazaran özelleştirilmiş düzmece bir Zimbra oturum açma sayfası gösterilir. Art planda, gönderilen kimlik bilgileri HTML formundan toplanır ve saldırganın isteğiyle denetim edilen bir sunucuya gönderilir. Akabinde saldırgan, etkilenen e-posta hesabına potansiyel olarak sızabilir. Saldırganların, kurbanın yönetici hesaplarının güvenliğini aşarak başka gayelere kimlik avı e-postaları göndermek için kullanılan yeni posta kutuları oluşturması mümkündür. ESET’in gözlemlediği hücum, toplumsal mühendisliğe ve kullanıcı etkileşimine dayanıyor, ancak bu da her vakit mümkün olmayabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kimlik avı akınlarının maksadı Avrupa

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin