İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Kaspersky, 2022’de Türkiye’deki IoT aygıtlarına yönelik 27 milyondan fazla saldırıyı engelledi

Kaspersky, 2022 yılı boyunca Türkiye’deki Objelerin İnterneti (IoT) aygıtlarına yönelik 27 milyon 757 bin 269 siber saldırıyı tespit etti ve engelledi. Kelam konusu taarruzlar, siber hatalıların dikkatini çekmek ve faaliyetlerini tahlil etmek için tuzak emeliyle kullanılan Kaspersky honeypot aygıtları tarafından engellendi.

IoT aygıtları ortasında giyilebilir aygıtlar, akıllı konut aletleri, akıllı kent altyapı sistemleri, şoförsüz araçlar, otomatik perakende yazarkasaları ve mesken ve iş kullanımına yönelik öteki akıllı aygıtlar yer alıyor. Bu aygıtlar, insan müdahalesi olmadan kablosuz ağ üzerinden data toplayabiliyor ve aktarabiliyor. Siber hatalılar, DDoS akınlarını yahut başka makus niyetli hareketlerini gerçekleştirmek için virüs bulaşmış akıllı aygıtlardan oluşan ağları aracı olarak kullanıyor.

IoT aygıtlarına yönelik akınların sayısı son yıllarda katlanarak artıyor. Bu durum hem saldırganların faaliyetleriyle hem de kullanımda olan IoT aygıtlarının sayısının artmasıyla alakalı. Kamuya açık araştırma datalarına nazaran 2020 yılında global ölçekte 9,7 milyar IoT aygıtı faaliyet gösteriyordu. Bu sayının 2030 yılına kadar üç katına çıkarak 29,4 milyara ulaşması bekleniyor. Buna bağlı olarak IoT aygıtlarının zayıf güvenliğinden yararlanan siber hatalılar hücumlarını ağırlaştırıyor.

Nesnelerin interneti aygıtlarını ele geçirmek için sıkça kullanılan kaba kuvvet saldırısı, aygıtların giriş bilgilerini yahut şifreleme anahtarlarını kestirim etmek için deneme yanılma usulünü kullanıyor. Bilgisayar korsanları bunları hakikat varsayım etmek için tüm mümkün kombinasyonlar üzerinde çalışıyor. Türkiye’de 2022 yılı boyunca yalnızca en tanınan kombinasyonlar kullanılarak IoT aygıtlarını zorlamak ve ele geçirmek için 15 milyondan fazla teşebbüste bulunuldu (örnekler aşağıdaki tabloda verilmiştir). Kaba kuvvet teşebbüslerinin toplam sayısı bundan daha da yüksek.

Türkiye’deki IoT aygıtları için en tanınan kaba kuvvet giriş denemesi kombinasyonlarına örnekler:

 

Kullanıcı Adı

Şifre

Kaba Kuvvet
 Deneme Sayısı

root

7ujMko0admin

839467

root

vizxv

761801

admin

epicrouter

662166

admin

admin

659420

admin

motorola

602662

default

tlJwpbo6

751772

default

lJwpbo6

434376

default

default

36271

 

“Siber Hatalılar hem kolay gelişmiş hem gelişmiş taktiklerden faydalanıyor”

Kaspersky ICS CERT Güvenlik Uzmanı Vladimir Dashchenko, bahse dair şu yorumlarda bulundu: “IoT aygıtlarının sayısı arttıkça ve hücumlar ağırlaştıkça, siber hatalılar akıllı aygıtlara sızmak için hem kolay gelişmiş hem gelişmiş taktiklerden faydalanıyor. Bu taktiklerden biri de kolay parola ve oturum açma kombinasyonlarını kullanmak. Araştırmamız yüz binlerce IoT aygıtında en yaygın oturum açma parolası kombinasyonlarının ‘admin-admin’, ‘guest-guest’ yahut farklı ekipman cinslerinde varsayılan olarak gelen öbür isim parola kombinasyonları olduğunu gösterdi. Öteki yandan varsayılan parolayı değiştirmek son derece kolay bir süreç. Bu nedenle herkesi akıllı aygıtlarınızı garanti altına almak için bu kolay adımı atmaya çağırıyoruz. Daha kapsamlı muhafazadan bahsetmişken, IoT tedarikçileri eserlerinde yeni jenerasyon siber güvenlik yaklaşımını uygulamayı göz önüne almaları büyük kıymet taşıyor. Bu aygıtları Siber Bağışıklı hale getiren, doğuştan yerleşik muhafazaya sahip olmalarını sağlayan bir yaklaşım. Bu cins bir teknoloji, Kaspersky’nin teklifleri de dahil olmak üzere piyasada aslında mevcut. Örneğin, Kaspersky IoT Secure Gateway sistemi, kurumsal bir ağda Objelerin İnterneti için inançlı bir ağ geçidi olarak hizmet vermek üzere tasarlandı.”

IoT aygıtlarının çeşitliliği ve bunlarla ilgili siber güvenlik riskleri göz önüne alındığında, bilhassa akıllı kentlerin yahut kritik altyapıların kelam konusu olduğu durumlarda bunların korunmasına büyük muhtaçlık var. Klasik tedbirlerin IoT muhafazası için kâfi olmaması, özel güvenlik tahlillerinin uygulanmasını çok daha değerli hale getiriyor.

Kaspersky, aygıtlarını inançta tutmak için kullanıcılara şu adımları öneriyor:

  • Kullandığınız eser yazılımı için güncellemeleri mümkün olan en kısa müddette yükleyin. Tespit edilen güvenlik açıkları güncellemelerdeki yamalarla düzeltilebilir. 
  • Periyodik olarak tekrar başlatma, halihazırda yüklü olan makûs maksatlı yazılımlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Lakin birçok durumda yine bulaşma riskinin devam edeceğini de unutmamak gerekir.
  • İlk suram sırasında üretici tarafından belirlenmiş varsayılan şifreleri değiştirin. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve özel karakterler dahil olmak üzere en az 8 karakter uzunluğunda karmaşık şifreler kullanın. 
  • Sıkı bir erişim siyaseti, ağ segmentasyonu ve sıfır inanç modeli uygulayın. Bu, mümkün bir akının yayılmasını en aza indirmeye ve altyapının en hassas kısımlarını muhafazaya yardımcı olacaktır.
  • Şirketlerin kâfi seviyede IoT muhafazası elde etmek için uygulamaları gereken tüm adımları ve geçmeleri gereken düzeyleri değerlendirmelerine yardımcı olmaya yönelik bir yaklaşım olan IoT Güvenlik Olgunluk Modelini kontrol edin. 
  • Dahili bilgi transferinin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlayan özel bir IoT ağ geçidi kullanın. Örneğin Kaspersky IoT Secure Gateway Siber Bağışıklık özelliğine sahiptir. Yani neredeyse hiçbir atak ağ geçidinin fonksiyonlarını etkileyemez. 
  • Güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen makus gayeli ağ adreslerinden gelen temasları engellemek için Kaspersky Threat Intelligence kullanın.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kaspersky, 2022’de Türkiye’deki IoT aygıtlarına yönelik 27 milyondan fazla saldırıyı engelledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin