İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri afetlerde tam işbirliği için protokol imzaladı

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri, 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde mümkün afet durumlarında dayanışmayı ve iş birliğini arttırmak emeliyle tarihi bir protokole imza attı. Türkiye’de bir birinci olan bu protokole nazaran 3 belediye, afet öncesi ve sonrasına ait tüm faaliyetlerde ortak çalışmalar yürütecek. 

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partili 3 belediye, mümkün afet durumlarına karşı tarihi bir karar aldı. İstanbul’dan Kadıköy Belediyesi, Ankara’dan Çankaya Belediyesi ve İzmir’den Konak Belediyesi, bugün Kozyatağı’nda bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda gerçekleştirilen merasimle afet durumlarında dayanışmayı ve işbirliğini arttırmayı planlayan bir protokole imza attı.  Törene CHP Genel Lider Yardımcıları Ahmet Akın ve Eren Fazilet de katıldı. Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı, Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen ve Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un imzasını taşıyan protokole nazaran bu 3 belediye, afet öncesi ve sonrası yapılacak faaliyetlerde ortak çalışmalar gerçekleştirecek. 

Protokol kapsamında belediyeler mümkün afetlerde arama kurtarma grupları, gezici aşevleri, taşınabilir fırınlar, ikram araçları üzere tüm teknik grup ve ekipmanlarıyla birbirleriyle tam dayanışma içerisinde hareket edecek. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanan bu protokol sonrası belediyeler, afet öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dair eksikliklerini de birlikte gerçekleştirecekleri çalışmalarla kısa müddet içinde tamamlamayı hedefliyor. 

CHP’li Ahmet Akın: Türkiye’ye hatta Avrupa’ya örnek

Afet İş Birliği ve Dayanışma Protokolü İmza Töreni’nde konuşan CHP Balıkesir Milletvekili ve Mahallî İdarelerden Sorumlu CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, afet durumlarında iş birliğini ve dayanışmayı arttırmak için imzalanan protokolün hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya örnek olduğunu söz etti. Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı’na da teşekkür eden Akın, “Depremden muhakkak bir müddet geçiyor ve her şey unutuluyor. İşte bunları unutmayan, gelecekte oluşabilecek her türlü afetlere karşı iş birliği yapmayı düşünen toplumsal demokrat Cumhuriyet Halk Partili belediye liderlerimizin pahasını hepimizin bilmesi lazım. Türkiye’ye örnek hatta Avrupa’ya örnek. Öncülüğünden ötürü Kadıköy Belediye Liderimizi, Şerdil Liderimizi da kutluyorum” dedi. 

Afet durumlarına karşı lokal idareler ortasındaki iş birliğinin geliştirmesini sağlayacaklarını da vurgulayan Akın, “Üç belediye liderimizin, ortaya koyduğu bu siyasi akrabalık sonsuza kadar devam edecek. Bu örneğin öteki belediyelere, öbür her tarafa da yayılması koşul. Kardeş belediyeciliğin daha da ötesine çıkarak ileride güç vakitlerde buluşup bunu bir protokole bağlamak isteyen üç tane yiğit belediye liderimiz buna öncülük etti. Biz bunun artarak devam ettireceğiz” diye konuştu.           

“Masa üzerinde değil somut adımlarla birbirimize takviye olacağız”

Törene konut sahipliği yapan Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı da “Koordineli bir formda yapacağımız işbirliği ile yalnızca masa üzerinde fikir alışverişleri değil; somut adımlarda da birbirimize dayanak olacağız; olmak zorundayız. Afet idaresine dair hareket planlarımızda mevcut durumlarımızın, eksiklerimizin, meselelerimizin tahlilini birlikte yapacağız ve bunları nasıl çözümlendireceğimize dair ortak bir metodolojiyi birlikte benimseyerek başka belediyelere de örnek olacağız” dedi.  

“Ne kadar koordineli olursak o kadar yurttaşımızın canını kurtarabileceğimizi gördük”

Konuşmasında Marmara Depremi’nin yıl dönümü olan 17 Ağustos’ta bu türlü bir protokole imza atmanın ehemmiyetine vurgu yapan Odabaşı, “17 Ağustos 1999, o gün yaşanan tüm acılara karşın gelecek nesillerimiz için bir milat, çok değerli bir fırsat olabilirdi. Lakin bu fırsatı nasıl kaçırdığımızı, almamız gereken derslerin neredeyse hiçbirini almadığımızı 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli zelzeleler ile birlikte acı bir halde gördük. Fakat 6 Şubat Depremi’ne dair söyleyeceğim çok değerli bir şey var: o da ne kadar hazırlıklı olursak, ne kadar uyum içerisinde ve bir ortada olursak o kadar yurttaşımızın canını kurtarabileceğimiz gerçeğidir” diye konuştu.

Odabaşı, Kadıköy Belediyesi’nin 6 Şubat Sarsıntısı sonrası gerçekleştirdiği çalışmalar başta olmak üzere mümkün afetlere karşı yapılan hazırlıkları da paylaştığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kadıköy Belediyesi olarak bugün dek zelzeleye dair yaptığımız bütün çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnunluk duyacağımızı bilmenizi isterim. Bugün protokolümüzü imzaladığımız Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’ndan Afet Gönüllüleri projemize; çocuklarımıza afet şuuru kazandırdığımız “Bir Afet Masalı Müzikali”nden Ferdî Afet Şuuru Eğitimimize, Gezici aşevimiz/mobil fırınımız ve taşınabilir ikram araçlarımızdan “Mahallemde Zelzele Gerçeğini Konuşuyoruz” toplantılarımıza, Beton ve Taban Laboratuvarımızdan yeni kurmuş olduğumuz Afet İşleri Müdürlüğü’ne dek bütün çalışmalarımızı sizlerle en ince detayına dek paylaşmaya hazır ve istekliyiz.”

“Konak Afet Merkezi’ni kurduk”

Konak Belediye Lideri Abdül Batur da yaptığı konuşmada bu protokolün hazırlanmasına öncülük eden Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür etti. Batur, “Üç belediyenin bir ortaya gelerek gerçekleştirdiği bu afet iş birliği protokolü, Türkiye’de birinci sefer yapılıyor. Bu mevzuda Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı’na çok teşekkür ediyoruz” dedi. Konak Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları paylaşan Batur, “12 Nisan 2023 tarihinde belediyemiz bünyesinde Konak Afet Merkezi (KAM) kurulmasına karar verdik, tıpkı tarihte patentini aldık. Takımlarımız birinci eğitimlerini tamamladı. Bunu AFAD ve AKUT ile birlikte gerçekleştiriyoruz ve tam bir profesyonel takım yetiştirdik. KAM timimiz için tüm ekipmanlar hazırlandı. Kadıköy Belediye Liderimizin gösterdiği halde taşınabilir mutfak, birebir dizaynla yapılıyor, önümüzdeki hafta hizmete açılacak. Günde bin 200 şahsa sıcak yemek dağıtma kapasitesine sahip tırımızın üretim çalışmaları tamamlanacak. Ayrıyeten afet durumları için de 52 aracımız hazır” sözlerini kullandı.

“Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşla kontrat noktasına geldik”

Konak’ta kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini de tabir eden Batur, “28 mahallede çok değerli çalışmalar yapıyoruz. Şu an 500 hektar alanın kentsel dönüşümle ilgili planlarını tamamladık. Vatandaşla mukavele noktasına geldik. Bundan sonraki süreçte de yerinde dönüşümü sağlayacağız ve toplumsal demokrat anlayışın belirlediği kurallar içerisinde tıpkı Narlıdere’de yaptığımız üzere burada da kentsel dönüşümü hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Bu iş birliği kağıt üzerinde kalmayacak”

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen ise dayanışma ve iş birliği protokolünün tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’de bir birinci değil Avrupa’da da bir birinci.  Benzer formda mahallî idarelerin afet ve zelzele noktasında bir ortaya gelip bu türlü bir protokolü imzalaması tek örnek. Çok değerli. Bugün Şerdil Liderimiz bizi gezdirdi, tanıttı. Çok süratli bir halde biz de taşınabilir mutfak, tırlarımız için gerekli olan süreçleri gerçekleştireceğiz. Afet İşleri Müdürlüğü’ne bağlı arama kurtarma takımlarımız Kadıköy’e gelecekler ve burada eğitim alacaklar. Yani bu iş birliği, yalnızca kağıt üzerinde kalmayan tüm Türkiye’ye örnek olan bir iş birliği haline el birliğiyle gelecek” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri afetlerde tam işbirliği için protokol imzaladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin