İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Ege Üniversitesinde bilginin kalbi: Merkez Kütüphanesi

Sahip olduğu elektronik ve basılı yayınlar, fiziki ve teknolojik alt yapısı ile  ülkemizin önde gelen üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; esaslı geçmişi, güçlü araştırma kaynakları ve çağdaş imkanlarıyla hem öğrencilere hem de araştırmacılara dört mevsim haftanın yedi günü kapılarını açıyor.   

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde dijital ve basılı yayın, lisan öğrenme paketleri ve bilgi tabanı kaynaklarını daima zenginleştiren Merkez Kütüphane, vize ve final vakitlerinde öğrencilere 7/24 hizmet veriyor. Kütüphanede; kablosuz internet erişimi, bilgisayar salonu, sesli kitap kayıt stüdyosu, küme çalışma salonları, ferdi çalışma alanları üzere birçok imkan bulunuyor.

         “1 milyon 100 bin kullanıcıya hizmet veriyor”

EÜ Merkez Kütüphanesinin milletlerarası seviyede, örnek bir bilgi merkezi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Fiziki ve dijital alt yapısını güçlendirdiğimiz kütüphanemiz; 282 bin 491 basılı kitap, 603 bin 577 elektronik kitap, 120 bin 383 elektronik mecmua ve 111 data tabanı ile araştırmacıların ve öğrencilerin bilgi gereksinimlerine yanıt veriyor. Üniversitemizin dijitalleşme çalışmaları kapsamında mevcut malzemelerin kullanıcılara en âlâ biçimde ulaşması için donanım ve yazılımlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yılda yaklaşık 1 milyon 100 bin kütüphane kullanıcısına hizmet sunan kütüphanemiz, kablosuz internet erişimi ve çağdaş çalışma alanları ile öğrencilerimizin ve araştırmacıların rahat bir ortamda çalışmalarına imkan sağlıyor. Hem öğrencilerimiz hem de akademik ve idari çalışanımızın gelişimlerine katkı sağlamak için Rosetta Stone online lisan eğitim platformunu kullanıcılarımıza sunuyoruz. Platformda 30 farklı lisan ile okuma, yazma, konuşma ve dinleme hünerleri için ana dersler, söz bilgisi, söylem üzere eğitimler yer alıyor. Bilhassa milletlerarası makaleler için büyük yarar sağlayan Akademik İngilizce Metin Düzenlemesi uygulaması da ağır olarak kullanılıyor” dedi.

“Engelsiz Kütüphane”

Kütüphanede, engellilere yönelik görsel-işitsel gereçler koleksiyonu bulunduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Kütüphanemizin donanımlı teknik alt yapısı sayesinde engelli öğrencilerimizin bilgiye erişebilirliklerini sağlıyoruz. Engellilere yönelik sunduğu imkanlarla değerli bir pozisyonda olan kütüphanemizde 5 adet sesli kitap kayıt stüdyosu bulunuyor. Burada engelli kullanıcıların gereksinim duydukları akademik kitaplar ve her türlü öğretim malzemesi betimlenip seslendiriliyor. Görme engelli kullanıcılar, elektronik öğretim gereçlerini kendilerine ilişkin aygıtları ile kaynakları dinleyebiliyor ve kaydedebiliyorlar. Bu geniş kaynak yelpazesiyle Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, tam akredite bir araştırma üniversitesi unvanına sahip bir üniversiteye yaraşır seviyede hizmet sağlıyor” diye konuştu.

EÜ Merkez Kütüphanesi, akademik yıl içerisinde hafta içi 08.00-22.00, hafta sonu 10.00-18.00 saatleri ortasında, vize ve final periyotlarında ise kütüphanenin ders çalışma salonları ile 7/24 hizmet veriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ege Üniversitesinde bilginin kalbi: Merkez Kütüphanesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin