İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Yemeksepeti’nin Sürdürülebilirlik Seyahatinde Değerli Dönemeç: WWF-Türkiye Yeşil Ofis Diploması

Yemeksepeti, sürdürülebilirlik seyahatinde attığı çevreci adımları, WWF-Türkiye’den aldığı Yeşil Ofis Diploması’yla taçlandırdı. Dalında pek çok birincisi gerçekleştiren Yemeksepeti, uygulamaya koyduğu sürdürülebilir dönüşümle etrafa hassas iş uygulamaları, güç ve kaynak tasarrufu ile ekolojik ofis idaresi ve karbon ayak izini azaltma gayretleriyle kıymetli bir adım daha attı.

Türkiye’de süratli ticaretin öncüsü Yemeksepeti, merkez binası Yemeksepeti Park’ta uygulamaya koyduğu çevreci dönüşümle, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Müdafaa Vakfı) “Yeşil Ofis Diploması”nı almaya hak kazandı. WWF-Türkiye Yeşil Ofis Diploması, Yemeksepeti’nin sürdürülebilir bir geleceğe olan kararlılığını tescilledi. Yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamalarıyla kesiminde öncü olan Yemeksepeti’nin çevreci inovasyonlarına bir onay da WWF-Türkiye’den Yeşil Ofis Diploması ile gelmiş oldu. 

Sürdürülebilir bir dünya için hayata geçirdiği çalışmalar kapsamında WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı çerçevesinde “Yeşil Ofis Diploması”nı almaya hak kazanan Yemeksepeti, Yemeksepeti Park’ta kurduğu atık idare sistemiyle de kısa müddet evvel Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sıfır Atık Dokümanı aldı.

 

Geri dönüşümle eğitime kaynak aktarıldı 

Yemeksepeti çalışanlarının katkılarıyla gerçekleştirilen çevreci uygulamalar sayesinde pek çok alanda tasarruf sağlandı. Örneğin 2005 kg atık kâğıt geri dönüştürülerek 361 kg sera gazı salımı engellendi ve 8.129 kWh güç tasarrufu sağlandı. Çalışanlarla gerçekleştirilen paylaşım gününde, 1.600 kg elektronik atık ve 36 kg pil atığı TÜBİSAD ve TAP aracılığıyla Darüşşafakalı çocukların eğitim masraflarına takviye olacak formda geri dönüştürüldü.

Bir yıl süren çalışmaların sonucunda, Yemeksepeti Park’ta bir yıl öncenin bilgilerine nazaran %44’ten fazla plastik atık, %163’ten fazla kâğıt atık geri dönüştürüldü. Program kapsamında tanımlanan otomasyon sistemiyle, başka yıllara kıyasla %16 daha az elektrik, %26 daha az doğalgaz tüketildi.

 

Yaşam şeklinde sürdürülebilir değişim

Ofiste çalışanlara verilen cam termoslar sayesinde evvelki yıl datalarına nazaran plastik kullanımında %50, pet şişe kullanımında ise %70 tasarruf sağlandı. 2023 yılında %22 daha az kâğıt satın alınması da bir öteki çarpıcı bilgi olarak öne çıktı. Basılı dokümanlarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş kâğıt kullanımına geçildi. Yemeksepeti çalışanları ayrıyeten kullan-at kâğıt bardaklar yerine porselen kupalar kullanmaya başladı.

Yemeksepeti Park’ta IREC sertifikası alınarak gücün tamamı yenilenebilir güç kaynaklarından temin edildi. Su tüketimini azaltmak için musluk başlarına perlatörler takıldı ve bu sayede %30’luk su tasarrufu hedeflendi.

 

Etkinliklerle farkındalığın artırılması hedeflendi

Yeşil Ofis başlangıç toplantısı, Sıfır Atık, Döngüsel Tasarım Prensipleri, DIY (Do It Yourself/Kendin Yap) İleri Dönüşüm atölye çalışması üzere pek çok bilinçlendirme aktifliği düzenlendi. Geri dönüşüm gününde Everyday Roastery Sürdürülebilirlik Aktifliği ile çalışanlara geri dönüştürülebilir atık kahve bardaklarından çiçek saksısı yapma atölyesi düzenlendi. Bilinçlenme seviyesinin ölçülmesi için 12 farklı içeriğin olduğu anketler Kasım 2022, Nisan 2023 ve Haziran 2023 tarihlerinde uygulandı ve bu sayede çalışan şuur düzeyinin %75’ten %82’ye çıktığı görüldü.

 

Yeşil Ofis Diploması için temel kriterler

Ofislerde tabiat dostu tercihler yapmaya teşvik edici uygulamaların yaygınlaşması hedefiyle WWF-Türkiye tarafından verilen Yeşil Ofis Programı taahhütleri şu halde sıralanıyor: Çalışan şuurunun artırılması, doğal kaynak tüketimlerinin azaltılması, atık idaresi uygulaması, tek kullanımlık plastiklerin kullanımının azaltılması, ofis materyallerinin tabiat dostu unsurlara uyarak tedarik edilmesi, sürdürülebilir satın alma, ulaşım hallerinin asgarî karbon emisyonu yaratacak formda değiştirilmesi, besin sarfiyatının azaltılması, karbon ayak izinin azaltılması, döngüsellik, tedarik zinciri. Kurumsal sürdürülebilirlik gayretlerinin olmazsa olmazı niteliğindeki bu taahhütler, hem kurumların ofis özelindeki tüketimlerinin tabiat üzerindeki baskısını azaltmalarına, hem de tasarruf sağlanmalarına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yemeksepeti’nin Sürdürülebilirlik Seyahatinde Değerli Dönemeç: WWF-Türkiye Yeşil Ofis Diploması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin