İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Yabancı Konut Alımına Küstü

Alan bazında 2024 yılının taze 3 ayı itibariyle 2023 yılının birebir periyoduna kıyasla metrekare bazında %71, süreç sayısında ise %45 düşüş oldu. Tapu yabancı işler daire başkanlığı datalarına nazaran; 2023 yılı son 3 ay sonunda 1 milyon 628 bin 744 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2024 yılı birebir devrinde yüzde 71 azalarak 471 bin 116 metrekare oldu.

TÜİK tarafından iştahlııklanan datalara nazaran; adet bazında, 2024 taze 3 ayı itibariyle Türkiye genelinde, toplam 5 bin 685 adet konut satıldı. 2023 yılının tıpkı periyoduna nazaran 2024 yılı 1. çeyrekte yüzde 48 düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2023 yılı çağdaş 3 ay modernu itibariyle yüzde 3,86 iken bu oran 2024 yılı birebir periyodunda yüzde %2,03’e düştü.

Türkiye’de konut fiyatlarında yaşanan artışın talebi düşürdüğünü söyleyen Memleketler arası Gayrimenkul Uzmanı ve Vartur Broker’ın kurucusu Şerif Nadi Varlı, “Türkiye’dekigayrimenkul fiyatlarının, gayrimenkul kira bedellerine oranla çok yükselmesi ve muadil gayrimenkul satın alınabilecek bedel destinasyonlara nazaran Türkiye’den gayrimenkul satın almanın finansal sabah yemeğitan ölmeıdan mantıklı olmaması bu düşüşün en önemli nedeni” dedi.

“VATANDAŞLIK İÇİN 400 BİN DOLAR YATIRIM HUDUDU ARTIRILMAMALI”

Yabancılara gayrimenkul satışıyla vatandaşlık verilmesiyle ilgili de konuşan Şerif Varlı, “Gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık sahibi olma hakkı çağdaş olarak Türkiye’de $1,000,000 yatırımla başlamıştı ve hiç ilgi görmemesinden ötürü sayısı $250,000 a düşürülmüştü. Güncellenen sayıyla birlikte talep ağır bir formda artmıştı. Bu durumun akabinde Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarihinin rekorunu kırmıştı akabinde bu sayısı $400,000 a yükselttiler ve bundanyenira talep azaldı. Tekrar yükselirse yabancı yatırımcının vatandaşlık gayesiyle yatırım yapacağını düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

YABANCININ GÖZDESİ İSTANBUL 

İstanbul, Antalya, Muğla, Bursa, Yalova, Trabzon ve Mersin’in yabancıların en önemli yatırım için tercih ettiği illerolduğunu söyleyen Varlı, “İstanbul dünyanın en kıymetli metropol kentlerinden birisi burada yabancı yatırımcının eşit yükle tüm ülkelerden olması gerekir. Mevcutta yabancı yatırımcının olması gerekenin 10’da birinde olduğunu söyleyebilirim. Öbür vilayetlerdeki talepler daha çok deniz kenarı olan turizm destinasyonları yahut tabiatı yaz aylarında süratlin hava sunan Bursa, Trabzon üzere hem ot mükemmelsı hem de yaz aylarında hararet periyotlar geçiren Ortadoğu yatırımcısının yazlık bölgelerdir” diye konuştu.

“YABANCI SATIŞINDA GERİYE GERÇEK GİTMEK YETERLİ DEĞİL”

Türkiye’nin ekonomik açıdan çok taraflı ve kuvvetli bir ülkeolduğunu söyleyen Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Yabancı yatırımcı zaten hali hazırda büyütülmeye çalışılan toplam satışların %3-5’lerini geçmiyordu. Bu yüzden çok muazzam ekonomik ve toplumsal etki yaratmıyor. Ancak muvaffakiyet öyküsülmaya çalışılan bir gelecek yatırımcı maksadında de geriye yetişkin gitmek çok iyi değil” dedi.

“YURTDIŞINDAN KONUT ALIMI SÜRERSE TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI DÜŞER”

Son periyotta Türklerin yurtdışından konut alımını hızlandırması ile ilgili konuşan Şerif Nadi Varlı, “Bu durum tabiki Türklerin kendi kaynaklarını yurtdışına çıkarmasına sebep oluyor. Şayet bu durum artarakbüyükam ederse Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının düşmesine sebep olabilir” tabirlerini kullandı.

“YABANCIYA KONUT SATIŞINI LİSANS SAHİBİ ŞİRKETLER YAPMALI”

Vatandaşlık gayesiyle yatırımı yalnızca lisans sahibi şirketlerin yapması gerektiğini söyleyen Şerif Varlı, “Devletin kendimecralarından yayınlayarak yatırımcıya bir güven ortamı oluşturması gerekiyor. Kiracıları koruyan ve kiracının isterse 11 yıl floraurabildiği dava aç karnınatan ölmeıldığı vakit 3 yılı geçen kiracı mal sahibi ortamının büsbütün dijital ortama taşınıp azamî 1yılda ilkuçlanan bir ortam yaratmak gerekir. Yabancı yatırımcı kiracı sorunlarıyla işlemek istemeyecektir. Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisini desteklediğini ve ülkeye bir zararı olmadığını toksuzıklayan bilgilendirici ve eğitici paneller yapılmalı. Gayrimenkul satış sürecinde %100 resmi ve şeffaf bir sistem oluşturulmalı” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yabancı Konut Alımına Küstü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin