İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Uzmanı dikkat çekti! Z neslinin sebat etme mahareti yok gibi!

Çocuğun taleplerinin yaşı ile orantılı bir biçimde kıymetlendirilmesi gerektiğini söz eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuğa her istediğini çabucak o an almak ziyadesiyle değildir. Çocuğun sebat etmesini, beklemesini ve istediği şey için çalışmasını beklemek en zenginsu olacaktır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara istediğini alma, zahmetsiz ilkuç alma ve bunun ilkuçlarını kıymetlendirdi.

Teknolojik imkanlar içerisinde büyüyen jenerasyonun sebat etme marifetleri de düşük

Zahmetsizyeniuç almanın; çocukların gayret harcamadan istedikleri yepyeniucu elde etmeyi beklemeleri haline gelebildiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bu da maksat belirlemede yahut koydukları gayeye ulaşabilmek için gerekli olan azim, sabır ve çalışma nizamlarının oluşmasını işkencelaştırabiliyor. Bilhassa Z jenerasyonuyla birlikte teknolojinin çok daha yaygınlaştığı, etkin kullanıldığı ve bilgiye erişimin sıkıntısız ve zahmetsiz olduğu biliniyor. Bu teknolojik imkanlar içerisinde büyüyen kuşağın sebat etme maharetlerinin de düşük olduğu söylenmekle birlikte her kişinin kişisel özelliklerinin ve ihtiy acıkmışlarının da farklı olduğu göz gerisi edilmemeli.” dedi.

Çocuğa her istediğini almak yetişkin mu?

“Çocuğa her istediğini çabucak o an almak çok değildir. Çocuğun sebat etmesini, beklemesini ve istediği şey için çalışmasını beklemek en zenginsu olacaktır.” diyen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, istediğinin çabucak alınmasının çocuğun sabırla beklemesini, kısır hiyerarşisini oluşturmasını, önceliklerini belirleme ve strateji geliştirerek amaca yönelme üzere kazanımlarını sekteye uğratabildiğini anlattı.

Talep edilen şeyin değerini manaya çocuğun özsaygısını da geliştiriyor

Hızla akıp giden bu çağda; talep edilen şeyin değerini anlamanın çocuğun özsaygısını da geliştiren kıymetli bir kavram olduğuna işaret eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Hemen almak yerine belirli bir gayret, emek ve vakit modernunda almak kıymetli olandır. Her istediği yerine getirilen bir kişinin benmerkezci olacağı varsayım edilmekle birlikte; talepkar, sabırsız ve tahammülsüz olacağı da öngörülmekle birlikte herkesin bu biçimde olacağı istikametinde bir genelleme yapmak epey hatalıtır zira bu durumlar yetiştirilme biçimi, kişisel faktörler ve toplumsal etrafa de bağlı olarak şekilleniyor.” dedi.

Benmerkezci olarak yetiştirilen çocuklar empati kurmakta zorlanıyor

Benmerkezci olarak yetiştirilen çocukların empati kurmakta ve öbür beşerlerle ilgi kurmakta zorlanacağının ön görüldüğünü de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bu durum çocuğun okul yaşantısındaki işkencerın ve akran bağlantılarındaki zorluklalanmaların olacağını düşündürtmekle birlikte; onun her istediğini yapmaya istekli ve öbür yandan da hudut koymaya çalışan zenginlerin, öğretmenlerin yahut ebeveynlerin olması çocuğun tutarsız tavırlara da maruz kalmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten varsa akranları yahut kardeşleri ortasındaki bağın de adaletsiz bir tabanda olma ihtimalini arttıracaktır.” diye bilgi verdi.

Çocukken her istediği yerine getirilen biri iş hayatında sorun yaşar mı?

Çocukken her istediği yerine getirilen ve bu şekil çocukluğa sahip olanyeterlilerin iş hayatların takım çalışmasına çok yatkın olmadıklarının görüldüğünü kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Grup içerisinde vazife ve sorumluluk almaktan kaçınma, vakit idaresi ve ast üst ilgisini yönetmede sorun yaşayacakları ön görülüyor.” dedi.

Anlık tahlil olarak çocuklara istediklerini almanınyeniuçları…

Duygusal manada güçlü olamayan ebeveynlerin çocuklarının talepleri ve ısrarları ile baş etmekte karışıklandıkları için anlık tahlil olarak çocuklarına istediklerini alarak kısa yollu tahlilleri benimsediklerini, bu durumun uzun vadede daha da çetinlayıcı davranışlara evrimleşeceğini düşünmediklerini anlatan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bununla birlikte bilhassa kendi çocukluk devirlerindeki yoksunlukları çocukları yaşamasın diye çabucak o an yaparak yahut alaraksevgi manada da kendilerini sağlam geldiğini düşünseler dahi bunun uzun vadede yaratacağı meşakkatleri düşünmedikleri bedellendiriliyor.” diye konuştu.

Çocuğun talepleri yaşı ile orantılı bir biçimde değerlendirilmeli

Çocuğun taleplerinin yaşı ile orantılı bir halde kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Her talebin muhakkak bir gelişimin periyodu içerisinde yapılması epey kıymetlidir. Mesela tazeokula giden bir çocuğun orijinal model telefon talebinin yaş ile kıymetlendirilmesi önerilmeli ve çocuğa beklemesine yönelik kahvaltı sofrasıtan ölmeıklamalar yapılmalıdır. Bunun yanı sıra; sebat etmesi gerektiği ve istediği bir şey için vakit ve para idaresini iyiaya yönelik telkinler ile çocuk yönlendirilmeli” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Uzmanı dikkat çekti! Z neslinin sebat etme mahareti yok gibi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin