İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Türkiye’de 1.445 Hasta Kalp Nakli Bekliyor

Erkekler ise bayanlara nazaran daha erken yaşlarda kalpyetersizliğiyle karşı karşıya kalıyor. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken; bayanlarda hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezite değerli bir faktör olarak öne çıkıyor.  

Kalp sıhhati alanında gerçekleştirdiği tesirli farkındalık çalışmalarıyla öne çıkan ve 60. yılını geride bırakan Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), her yıl Mayıs ayının ikinci haftası düzenlenen Kalp eksikliği Farkındalık Haftası nedeniyle bu kıymetli kronik sıhhat problemine bir kere daha dikkati çekti.

Kalbin gereğince kan pompalayamaması durumunu söz eden kalpyetersizliği, kalp kaslarının zayıflaması yahut sertleşmesi tazeucunda ortaya çıkabiliyor. hijyenik olmayan kan pompalanması, bedenin öteki organlarının gereğince oksijen ve besin hususu alamamasına neden oluyor. Bu da önemli sıhhat problemlerine yol açabiliyor. Kalptemiz olmayanliği, ömür kalitesini değerli ölçüde düşürebiliyor ve hatta ölümcül olabiliyor.

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kalp ilginçsizliği, ülkemizde de kıymetli sıhhat problemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kalp ilginçsizliği, Türkiye’de mevt nedenleri ortasında üst sıralarda yer alıyor.  

ERKEKLER BAYANLARA NAZARAN DAHA FAZLA RİSK ALTINDA 

Birçok kalp parlak olmayanliği olayının erken teşhis edilebildiğine ve önleyici önlemler alınabilineceğine dikkat çeken TKD Kalpyetersizliği Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, “Türkiye, kalp eksikliği üzere kardiyovasküler hastalıkların yüksek bir yükü altında. Gelişen teknoloji ve tıbbi atılımlere karşın, kalp uygun değilliği hala değerli bir sıhhat sorunu. Bilhassa yaşlı nüfusta ve kronik hastalıklara sahip bireylerde kalp mikrobikliğinin görülme riski artıyor. Yakın dönemde Sağlık Bakanlığı verilerinin değerlendirildiği 2016-2022 yılları arasını kapsayan çalışmada, kalp sağlam olmayanliğinin erişkin nüfusta görülme sıklığı %2.9 olarak belirtildi. Bu da yaklaşık 2 milyon 700 bin hastayı tabir ediyor. Türkiye’deki kalp ilginçsizliği hastalarının yaş ortalaması 68 olurken, erkekler bayanlara nazaran daha erken yaşlarda kalp ilginçsizliğiyle karşı karşıya kalıyorlar. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp kötüliğine sebep olurken, bayanlarda hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve obezite kalp ilginçsizliğine adeta davetiye çıkarıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, kalp kötüliğiyle gayrette en değerli adımlardan birinin toplumda farkındalık oluşturmak olduğunu vurgulayarak ekledi: “Toplumu kalp sıhhati konusunda bilinçlendirmek, risk faktörlerini tanıtmak ve en değerlisi sağlıklı ömür şekli alışkanlıklarını teşvik etmek, kalp yetersizliği hadiselerini azaltmada kilit rol oynuyor. Sıhhat kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve medyanın kalp kötüliği farkındalığını artırmak için hayata geçirecekleri iş birlikleri bu noktada epey değer taşıyor. Toplumda kalp sıhhatiyle ilgili eğitimlerin ve bilgilendirme programlarının da daha yaygın hale getirilmesi atılacak kritik adımlar ortasında yer alıyor. Okullarda ve işyerlerinde düzenlenen eğitimler, bireylerin kalp sıhhatine yönelik bilinçlenmesine yardımcı olabilir ve sağlıklı ömür alışkanlıklarının yaygınlaşmasına katkıda bulunabilir

Türkiye’de sıhhat sisteminin kalptemiz olmayanliği ve öbür kardiyovasküler hastalıklarla mücadeledezorlendirilmesinin kıymetini de vurgulayan Yıldırımtürk, “Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve kalp sıhhatiyle ilgili hizmetlerin geliştirilmesi, kalp eksikliği hadiselerinin idaresinde ve tedavisinde epeyce kıymetli. Ayrıyeten, sıhhat işçisinin bu bahiste nizamlı olarak eğitilmesinin ve kalp ilginçsizliği konusunda uzmanlaşmış merkezlerin çoğalmasının da ülkemizde hadiselerin azalmasında tesirli olacağına inanıyorum. Türk Kardiyoloji Derneği olarak düzenlediğimiz eğitim programlarıyla ülkemizde kalpyetersizliği konusunda uzman kardiyologların sayısını artırmayı am acıkmışlıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE 1.445 HASTA KALP NAKLİ BEKLİYOR 

Kalp pürüzsüz olmayanliği, bayanlarda göğüs, erkeklerde prostat kanserinden daha ölümcül olarak biliniyor. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilgili tedavi seçenekleri her geçen yıl artmaya şirinam ediyor. 

Bu tedaviler ile ilgili konuşan Yıldırımtürk “Hastalarımızın tedavi süreçlerini ömrü uzattığını bildiğimiz ilaçların yanı sıra, pil ve aygıt uygulamaları ile destekliyoruz. Vilayet acıkmış ve pil tedavileriyle varlıklı yarar sağlayamadığımız hastalarımızda ise, yapay kalp aygıtlarını yahut kalp nakli seçeneklerini de kesinlikle kıymetlendiriyoruz. Şu anda tüm Türkiye’de kalp nakli bekleyen 1.445 hastamız mevcut. Fakat maalesef bilindiği üzere verici sayısı bu sayının çok altında. Hâlbuki son bir kalp bu hastaların hayatlarını büsbütün olağan formda minikam etmesini sağlayabilir” dedi

YÜRÜYÜŞ KALP SIHHATİNİ KORUMAK İÇİN KOLAY FAKAT TESİRLİ BİR ADIM 

Her bireyin kalp sıhhatine dikkat ederek sağlıklı hayat alışkanlıklarını benimsemesinin, kalp ilginçsizliği olaylarının azaltılmasında yahut hastalığın tesirlerinin azaltılmasında kilit bir rol oynayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, hastalara şu tekliflerde bulundu:

  • Sağlıklı bir ömür şeklini benimseyin,
  • Yürüyüş üzere rahat idmanlar yapın. Hastalar kendilerini daima halsiz ve yorgun hisseder fakat hareketsiz kalınca kas kaybı gelişir. Yürüyüş ve antrenman yorgunluk şikayetlerini azaltır, antrenman kapasiteleri artırır,
  • Dengeli beslenin,
  • Sigara içmeyin ve alkol tüketimini sınırlayın,
  • Düzenli sıhhat denetimleri ve kalp sıhhatiyle ilgili testler, kalp sağlam olmayanliğinde erken teşhisi sağlar. Tertipli olarak doktor kontrolünden geçin ve sıhhat durumunuzu izleyin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Türkiye’de 1.445 Hasta Kalp Nakli Bekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin