İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Türkiye ihracatla, ihracat bayanla büyüyecek

Bayan girişimcilerin rekabet gücünü artırmak ve ihracat ailesine çağdaş firmalar kazandırmak için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ve Türk Standartları Enstitüsü temsilcilerinin iştirakleriyle 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde kamuoyu ile paylaşılan “İhracatta Bayanı Destekleme Paketi” TİM WINGS (Women International Networking and Küresel Sales) kapsamındaki çalışmalar süratle gigantikam ediyor.

TİM WİNGS çatısı altındayeni evrede Akbank Dönüşüm Akademisi ile pilot vilayetlerde eğitim programları tasarlandı.

“İhracatta Hudutları Aş” başlıklı eğitim programlarının ikincisi İnovakademi, Akbank Dönüşüm Akademisi, TİM işbirliği ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) konut sahipliğinde gerçekleştirildi.

Eğitim başlıkları ise Dış Ticaret, Finansal Okuryazarlık, Yeşil Dönüşüm, Dijital Pazarlama, E-Ticaret, İhracata Yönelik devlet Takviyeleri, Amaç Pazar Tahlili, Gümrükleme oldu.

Yarattıkları katma pahayla yarar sağlayan bayanlarımızın sayısının artmasına şahit olmaktan dev bir gurur duyuyoruz.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak gelenekselnazi, “Ege İhracatçı Birlikleri olarak dünyanın en muazzam sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Küresel Compact ve UN Women-UN Küresel Compact ortak inisiyatifi olan Bayanın çetinlendirilmesi Prensipleri’ne (WEPs) çağdaş imza atan, bayanlara ve gençlere yönelik EİB Export-Up Mentörlük Programını kurgulayan orijinal Birliğiz. Gerek Türkiye İhracatçılar Meclisimiz gerek sürdürülebilirliğin öncüsü EİB olarak çalışan ve ülkemizin kalkınmasına yarattıkları katma bedelle yarar sağlayan bayanlarımızın sayısının günden güne artmasına şahit olmaktan dev bir gurur duyuyoruz. TİM WINGS Projesi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi, Eximbank, İGE ve TSE ile el ele verdi ve bayan ihracatçılarımız için büyük bir finansman takviyesi oluşturuldu. Bugüne kadar birbirinden uğurlı işlere imza atan İhracatta Hudutları Aşan İktisadın karışıklü Kadınları’nı yürekten kutluyorum.” dedi.

Kadın ihracatçıları desteklemek, bayan girişimcilerin yollarını yoksullukmak, geliştirmek ve büyütmek bizim görevimiz

Ege Hazırg harikam ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Seray Seyfeli, ‘’Türkiye ihracatla, ihracat bayanla büyüyecek’’ mottosuyla yola çıktığımız ihracatta bayanı destekleme projemiz TİM WINGS 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Öncesinde TİM Sürdürülebilirlik ve İnovasyon çalışma kümesinin altında, Bayan İhracatçıyı Geliştirme Komi iyii kurduk. Bayan Kurulu çalışma kümesinden tanıştığımız, birlikte olmaktan, emek harcamaktan zevk aldığımız beş bayan ihracatçı bir ortaya gelerek fikirlerimizi paylaşmaya başladık. Seçilmiş ve İdare Heyetlerinin en zirve noktasında yer alan bayanlar olarak bayan ihracatçıları desteklemek, bayan girişimcilerin yollarını sabah öğünütan ölmemak, geliştirmek ve büyütmek bizim vazifelerimiz ortasında olmalı diye düşündük. İşte bu sorumlulukla kendimize birtakım sorular sormaya başladık. Bayan teşebbüsünde ya da idaresinde k acıkmış firma var? ve nitekim elini taşın altına koymuş olduğundan emin olduğumuz k iştahlı bayan teşebbüsçü vardı? sorumuza tam net bir cevap bulamadık. Bu yüzden TSE ile işbirliği yaparak, bayan teşebbüsündeki ya da idaresinde ki firmaları sertifikalandırarak hem gerçek firmalara yarar parlakak hem de istatistiki bilginin oluşumunun temellerini atmayı hedefledik.” dedi.  

Seray Seyfeli, “TSE ‘nin çıkarmış olduğu TSE-K 645 sertifikası için kollektif bir çalışma yürüttük. Ayrıyeten İGE AŞ ve Eximbank yetkilileriyle bir ortaya gelerek bayan ihracatçılara sağlanacak olan yararlar konusunda hem fikir olup yola çıktık. Bayan teşebbüsçü ihracatçı firmalarımıza yönelik Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ve Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte kolossal bir takviye paketi oluşturulmuştur. Teşebbüsçü dokümanı olan bayan ihracatçılara 13 milyar liralık finansman dayanağı sağlanacaktır. TSE-K 645 Bayan Teşebbüsçü Belgelendirme Kriteri, Eximbank Bayan Teşebbüsçü Sertifikasyonu’na sahip ihracatçı firmalara piyasadaki mevcut faiz oranının 4 puan altında, 3 yıla kadar vadeli 4 milyar lira TL kredi kullandıracaktır. Kelam konusu sertifikaya sahip firmalara yeniden Eximbank tarafından uygun faiz oranları ile 10 yıla kadar vadeli 200 milyon dolarlık döviz kredisi imkânı sunulacaktır.” diye konuştu.

Seyfeli, “İGE A.Ş. kelam konusu firmalar için 2,3 milyar liralık kefalet dayanağı verecektir. İGE A.Ş. yüzde 1,25 olan kefalet komitesini bu firmalar için yüzde 1’e indirirken iki bin liralık müracaat fiyatını de almayacaktır. Gaye ülkelerdeki yurt dışı etkinliklerde bayan girişimcilerimize ekstra puan ek takviye sağlanacaktır. Firmalarımız, Bayan Teşebbüsçü Belgelendirme Kriteri için TSE’nin web sitesinden müracaat yapabileceklerdir. TİM ve ihracatçı birliklerimizin sitelerine yapılan müracaatlar da ayrıyeten TSE’nin web sitesine yönlendirecektir. Belgeyi almaya hak kazanan ihracatçı ve teşebbüsçü firmalarımıza dayanak sistemleri önümüzdeki devirde daha da yaygınlaştırılacaktır.” dedi.   

TSE-K 645 Dokümanı Bayan Teşebbüsçü Sertifikasyonu’na Platin kategoride sahip olan son kuruluşuz

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Lideri ve POLYTEKS Yönetim Kurulu Lideri Pınar Taşdelen Engin, Türkiye’nin son kadın ihracatçı başkanı olmaktan gurur duyduğunu tabir etti ve ” taze kuşağa cinsiyet ayrımcılığını konuşmadığımız bir ülke bırakacağımıza inanıyorum. İhracatçılar olarak bayanların önündeki manileri kaldırmak, onları da iktisada kazandırmak için çaba sarf ediyoruz ve bu çalışmaların meyvelerini toplamaya başladık” halinde konuştu.

POLYTEKS’in TSE-K 645 Dokümanı Bayan Teşebbüsçü Sertifikasyonu’nu Platin kategoride alan taze kuruluş olmasından ötürü gurur duyduklarını belirten Engin, “Aidiyet duygusu ve aile ruhuyla çalışan, donanımlı bayanlarla birlikteyiz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitemizi 2019 yılında kurduk. Firmamızın kuruluşundan bu yana her vakit toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetiyoruz. Bayanı destekleme ve güçlendirme üzerine kurulu bir şirketiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği siyasetimizi deklare ettik ve aldığımız bu sertifika ile yetişkin yolda olduğumuzu görüyoruz” dedi.

Kadın ihracatçılarımıza özel paketler oluşturduk

İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “İhracatçılarımız için finansmana erişim çok kıymetli. İGE A.Ş. daha fazla ihracatçıya daha fazla fon kredi kullandırmak, finansmana erişimi sadeliklaştırmak, ihracatçıyla bankalar ortasında basitçelıktemizak üzere kuruldu. Bayanlarımızın ticari ekonomik hayata katkıda bulunmaları, sürdürülebilir ve kaliteli bir kalkınmanın en kıymetli ögesidir. Hem ihracat hem de bayanın ekonomik faaliyetlerinin desteklenmesi çok kıymetli. Bayan ihracatçılarımıza, bayanların çoğunlukta olduğu firmalara yönelik özel paketler oluşturduk. Bayan girişimcilerimize yönelik çalışmalarımız artarak muazzamam edecek.” diye konuştu.

Kadın girişimcilerimizin itibarları TSE logosuyla çetinleniyor

TSE Azerbaycan Temsilcisi Gülhan Yüzereroğlu, “TSE Evrakı bayan girişimcilerimiz için turnusol kağıdı vazifesi görüyor ve itibarları TSE logosuyla işkenceleniyor. Toplumda cinsiyet eşitliğini parlakak için teşviklerle zaferk çok değerli.” dedi.

Kadın girişimcilerin ve bayan istihdamının desteklenmesi üzere birçok alanda ihracatçılarımıza sunduğumuz takviyesi artıracağız

Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan, “Türk bankacılık bölümündeki en dev kredi hacmine sahip 9. banka olarak 2023 yılyeniu prestijiyle ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar kredi takviyesi sağladık. Tıpkı vakitte ülkemizin en muazzam alacak sigortası kuruluşu olarak 2023 yılyeniu prestijiyle sigortaladığımız vadeli ihracat alacakları meblağı 22,4 milyar dolardır. Böylelikle ülkemiz ihracatına sağladığımız dayanak 2023 yılında toplamda 42 milyar dolara ulaşmıştır. 2024 yılı taze 4 ayda ise 7,3 milyar dolar kredi, 7,6 milyar dolar sigorta olmak üzere ülkemiz ihracatına toplam 14,9 milyar dolar dayanak sağladık. Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan halihazırda sağladığımız 100 milyon dolar fiyatındaki 10 yıl vadeli kredi süreci ile Japon İhracat ve Yatırım Sigortası (NEXI), Dünya Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası, ICIEC üzere uluslarüstü kurumların garantileri/sigortaları altında sağlanacak kaynaklar ile ihracatçılarımızın karbon dönüşümü süreçlerinin desteklenmesi, yeşil yatırımların desteklenmesi, yeşil eser üreticilerinin desteklenmesi, KOBİ’lerin finansmanı, bayan girişimcilerin ve bayan istihdamının desteklenmesi üzere birçok alanda ihracatçılarımıza sunduğumuz dayanağı artıracağız. zorluklalü öz kaynaklarımızla Türk Eximbank olarak 2024 yılında ihracatımıza 50 milyar dolar takviye iyiayı hedefliyoruz.” diye konuştu.  

İhracatçılarımıza e-ihracat ve sürdürülebilirlikte finansman sağlıyoruz

Akbank Nakit İdaresi ve Dış Ticaret Bölümü Başkanı Mehtap Yılmaz, “Dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm girişimcilerimiz için çok kıymetli. Bu yüzden eğitimler düzenliyoruz ve taze işbirlikleri geliştiriyoruz. İzmir üzere zorluklalü bayan girişimcilerin olduğu bir ortamda olmak hakikaten gurur verici. Türkiye’nin ihracatla büyüme siyasetine inanıyoruz. Teknoloji, sermaye, dış ticaret tecrübemizle ihracatçılarımızın yanındayız. İhracatçılarımız için çok kıymetli hale gelen e-ihracat ve sürdürülebilirlik üzerinde yoğunlaştığımız ve ihracatçılarımıza finansman sağladığımız iki başlık. Türkiye’de 2023 yılında e-ticaret 5 milyar dolarlık hacme ulaştı ve 2028’de de 40 milyar dolara çıkmasını hedefleniyor. Finansman tarafında e-ihracatın ve sürdürülebilirliğin önünü yoksularak ihracatçılarımıza takviye olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Türkiye ihracatla, ihracat bayanla büyüyecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin