İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Tüp bebek ile ilgili gerçek bilinen 11 yanlış

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için en aktif tedavi yolu olan tüp bebek uygulamaları günümüzde sıkça tercih ediliyor. Tüp bebek tedavisi konusunda kulaktan dolma bilgiler ve yanlışsız bilinen yanlışlar ise çiftleri olumsuz etkiliyor, tedavi sürecinin de istenmeyen başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Dilek Yurci, tüp bebek tedavi sürecindeki çiftlerin hekimlerinin tekliflerini dikkat alması gerektiğini belirterek tüp bebek tedavisi ile ilgili hakikat bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

Yanlış! “Tüp bebek kısırlıkta en son başvurulacak yöntemdir”

Bazı ebeveynlerin çocuk sahibi olabilmesi için gerekli olan birinci ve tek tedavi tüp bebek tedavisidir. Azospermi, akraba evliliği, genetik hastalık yatkınlığı üzere durumlar ile karşı karşıya olan çiftlerin çocuk sahibi olmaları için tek yol tüp bebek tedavisi olarak gösterilmektedir. 

Yanlış!” Tüp bebek tedavisine her vakit herkes başvurabilir”

Tüp bebek tedavisi için kimi koşullar bulunmaktadır. Öncelikle çiftlerin evli olması, bayanın yumurta sayısının ve erkeğin sperm sayısının olması gerekmektedir. Bu kaideleri sağlayan çiftlerde tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. İleri yaşlarda yumurta ve sperm sayısındaki değişikliğe bağlı olarak istenilen her yaşta tüp bebek tedavisinin yapılabileceği bilgisi yanlıştır. 

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi acılı ve ağrılı bir işlemdir”

Tüp bebek tedavisi ağrılı yahut acılı bir süreç değildir. Embriyo transferi sırasında dahi anestezi gerekmemektedir. Tedavi, yaklaşık 15-20 gün süren, hastalar için yasakların bulunmadığı hatta günlük yaşantılarına devam edebildikleri konforlu bir tedavidir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisinde birinci denemede hamile kalınmaz”

Her tüp bebek denemesinin kendine ilişkin bahtı bulunmaktadır. Birinci denemede hamile kalınabilir, hamile kalınamayan durumlarda ise gerekli önlemlerin alınması ile tedavi sürecine devam edilmektedir. Birinci denemelere kıyasla ikinci ve üçüncü denemelerin muvaffakiyet talihi daha yüksektir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo yapar”

Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar kilo yapmamaktadır. İlaçların direkt hormon bozukluğu ya da kilo alımına tesiri bulunmamaktadır. Yalnızca birtakım bireylerde iştah artışı ve ödem görülebilmektedir. 

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi yalnızca çocuk sahibi olamayan çiftlere yapılabilir”

Tüp bebek tedavisi genetik hastalık sebebiyle gebeliği sonlandırılan, sağlıklı bebek elde etmek isteyen hastalar içinde tercih edilmesi gereken bir tedavidir. Embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilmeden evvel genetik teşhisli tüp bebek usulü ile incelenmektedir.  Bu usulün maksadı genetik hastalık geçişinin önlenmesidir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisinde 9 ay boyunca yatma zaruriliği bulunmaktadır”

Tüp bebek tedavisi takviyesiyle hamile kalınması ile doğal yolla hamile kalınmasının bir farkı yoktur. Şayet gebelik süreci boyunca bir risk varsa gerekli önlemler alınabilir. Lakin bu riskler yalnızca tüp bebek tedavisine bağlı değildir. O nedenle tedavi sonrası bir risk yok ise yatma mecburiliği da bulunmamaktadır.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi ile çoğul gebelik olmaktadır”

Geçmiş vakitlerde embriyo transfer sayısının hür olması ve yumurta dondurma üzere teknolojilerin olmamasından kaynaklı çoklu transferler yapılabiliyordu. Günümüzde ise dondurma prosedürlerinin gelişmesi ve uygulama sıklığının artması, 35 yaşın altında tek embriyo transfer yapılabilmesi üzere sebeplerden kaynaklı çoğunlukla çoğul gebelik elde edilmemektedir. İki embriyo transferi yapıldığında dahi çoğul gebelik elde etme oranı %30 civarındadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi genelde tekil gebelik ile sonuçlanabilmektedir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi ilaçları kansere yol açmaktadır”

Tüp bebek tedavisi 1975 yılından beri uygulanmakta ve tedavi sürecinde kullanılan ilaçların hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır. Bu durum birçok araştırma ve takipler sonucunda ortaya konmuştur. Tüp bebek tedavisinden bağımsız olarak günümüzde hem bayan hem de erkeklerde kanser olaylarının görülme sıklığının arttığı da gözlemlenmektedir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi çok değerli bir tedavidir”

Tüp bebek tedavisi günümüzde epey kısa süren hasta dostu tedavi yollarından biridir. İlaç kullanımı epeyce azdır. Öteki alternatif tedavi yollarını deneyimleyip başarısız sonuçlar alarak tüp bebek tedavisini en son evrede düşünen ebeveynlerin daha çok harcama yapmak zorunda kalmaları olasıdır. Çiftlerin durumu tüp bebek tedavisine uygun ise farklı alternatifler ile vakit kaybedilmemelidir.

Yanlış! “Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan bayanlar vajinal doğum yapamazlar”

Tüp bebek tedavisi yalnızca hamile kalmanızı sağlayan bir yoldur. Doğum halinizi etkilememektedir. Gebelik boyunca takipleri yapacak doktor ile doğum formu görüşülerek, anne ve bebek için en sağlıklı doğum hali hangisi ise birlikte karar verilebilmektedir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Tüp bebek ile ilgili gerçek bilinen 11 yanlış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin