İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Toprak Havuzlarda Balık Üretimi Yükselişte

Dünyada eşi gibisi olmayan bir yetiştiricilik örneği olan toprak havuzlarda balık üretimi, her yıl amaçlarını daha da büyütüyor. Türkiye’de yalnızca Muğla’nın Milas ilçesinde yetişen en kaliteli olarak kayda geçen balıklar, iç pazarda yüksek talep görüyor. Son yıllarda büyük bir ivme kazanarak bölge ve ülke iktisadına değerli katkı sağlayan bölgede 86 adet toprak havuz işletmesi bulunuyor ve bu işletmelerde yılda 6 bin ton balık üretimi gerçekleşiyor. Yakın vakitte küresel pazarda da alıcı bulacak olan toprak havuzlarda üretilen balıkların üretiminin, 2024 yılında yüzde 50 artması hedefleniyor..

Milas İlçesi İç Su Eserleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Lideri Muhammet Toğuç, toprak havuzlarda balık üretiminin ülke iktisadına önemli katkılar sağladığını vurguladı. Tarıma uygun olmayan topraklara kazdırılan toprak havuzlar sayesinde bölgede balık üretimi gerçekleştirilmektedir. Birçok işletme aile şirketlerinden oluşmaktadır ve şu anda 1000’i aşkın kişi istihdam edilmektedir. Gayemiz 2023 yılında bu istihdam oranını yüzde 30 artırmak diyen Toğuç sözlerine şöyle devam etti: “Toprak havuz balıkçılığı, dünyada örneği olmayan bir prosedürdür ve bölgede en kaliteli balıkların üretildiği bölgedir. Çipura, levrek, granyöz ve somon üzere tiplerin üretimi yapılmaktadır. Milas Toprak Havuzları bölgesi, ülkede üretilen çipura ve levrek yavrularının %60’ından fazlasını üretmesiyle öne çıkmaktadır. Son beş yılda üretim çeşitleri ortasında %10 çipura ve %30 granyöz balığı yer alırken, geri kalan kısımda levrek üretilmektedir. Ayrıyeten son iki yıldır, cüzi ölçüde yavru alabalık ve somon üretimi gerçekleşmektedir. Bölgede 86 adet bölge işletmesi bulunuyor ve yılda 6 bine yakın üretim gerçekleşiyor. Devlet siyasetlerinin su eserleri yetiştiriciliğini teşvik etmeye devam etmesi, gelecekteki besin güvenliği ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu cins alternatif üretim formülleri, ülkenin balık üretimine katkıda bulunarak ekonomik çeşitliliği ve istihdamı artırabilir.”

Milas ilçesi Su Eserleri Üreticileri Birliği’ne ilişkin yerde kuracakları soğuk hava paketleme tesisinin kurulacağını söyleyen Toğuç, böylelikle 2024 yılında ihracat çalışmalarına da başlayacaklarının muştusunu verdi. Toğuç, Kurulacak tesis ile üretimin de yüzde 50 artacağını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Toprak Havuzlarda Balık Üretimi Yükselişte

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin