İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Tiroidiniz bulmacanın eksik modülü olabilir

Merck Türkiye, bu yıl Tiroid Haftası farkındalık çalışmaları kapsamında, çalışanlarının sağlığını vetemiz olma halini desteklediği ‘tiroid etkinliği’ ve doktor söyleşisi gerçekleştirdi. 

Toplumda oldukça yaygın görülen tiroid hastalıklarından; dünya çapında yaklaşık 350 milyon kişinin etkilendiği öngörülmektedir. Semptomları sadelikca öteki hastalıklarla karıştırılabildiğinden, tiroid işlev bozukluklarının yıllarca fark edilmemesi mümkün ola haberdar olmaktedir. Merck Türkiye, bu özel haftada çalışanlarına yönelik düzenlediği etkinliklerle dünya çapında hayli yaygın olan tiroid işlev bozukluğu ile bağlı hastalıkların semptomlarını fark etmenin teşhis ve tedavideki değerine dikkat çekti.

Tiroid hastalıklarının semptomlarını fark edebilmek teşhis ve tedavide çok önemli

Amerikan Tiroid Derneği’ne nazaran; tiroid bozukluğu olan şahısların kestirimi olarak %60’ına şimdi teşhis konulmamıştır. Dünya çapında yüz milyonlarca insan, deneyimlediği semptomların nedenini bilmeden çeşitli sıhhat sıkıntıları soluklanmaktadır. Bu nedenle, semptomları fark etmenin tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi için son kıymetli adım olduğunu unutmamak gerekir. Tiroid hastalığı olan bireylerde; istek dışı kilo alımı ya da kilo kaybı, anksiyete, sonluluk ve gerginlik, daima yorgun hissetmek, uyku sorunu, kalp çarpıntısı, büyümüş tiroid bezi yahut guatr (şişkinlik) üzere belirtiler ortaya çıka haberdar olmaktedir. Uzmanlar, belirtilen semptomları yaşayan şahısların doktorlarına istişarelerini ve gerekli görüldüğünde doktor denetimi altında tedavi edilmelerini önermektedir.

Farkındalık haftasında Merck Türkiye çalışanları için tiroid kontrolü

Merck Türkiye, Memleketler arası Tiroid Federasyonu’nun küresel olarak belirlediği, bu yılın teması olan “Eksik Parça” (#missingpiece) farkındalık kampanyasına takviye verdi. Farkındalık kampanyası semptomların farkında olunmasına ve ilgili testleri yaptırarak mümkün tiroid bozukluklarına karşı tedbir alınmasına odaklanıyor. İki gün süren aktiflik çerçevesinde, Merck Türkiye çalışanlarına, gönüllülük temeline nazaran, kapsamlı kan analizleri, uzman tabip tarafından tiroid muayenesi ve tiroid bezi ultrason görüntülemesi yapıldı. Merck Türkiye ofisinde yapılan tiroid bahisli söyleşide ise, tiroid hastalıkları konusunda farkındalığın artırılması hedeflendi. Söyleşi sırasında risk faktörleri, tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi, rutin denetimlerin yaptırılması ve tiroid bozukluklarına karşı tedbir alınması üzere hususlara odaklanıldı. 

Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer konuyla ilgili “Merck olarak uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de dünyada Tiroid tedavisi alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün de Tiroid Farkındalık Haftası özelinde, tiroid bozukluklarına karşı tedbir alaanlamak ismine çalışma ülkü arkadaşlarımızın sıhhatini ve olağanüstü olma halini desteklediğimiz bir aktiflik gerçekleştirmiş olmaktan sevinç duyuyorum.” yoksullukıklamasında bulundu.

Tiroid bulmacanızın ilginçsiz modülü olabilir

Merck Türkiye, Tiroid Farkındalık Haftası kapsamında birebir vakitte toplumsal medya üzerinden “Eksik Parça” isimli küresel farkındalık kampanyasına da dayanak verdi. Tiroid hastalıklarının teşhisinde karşılaşılan temel zorlukları net bir formda ortaya koyan kampanyada, hastalığın semptomlarının diğerkolaysızlıklarla karıştırılabileceğine dikkat çekiliyor. Kampanyada tiroid basitçesızlıkları nedeniyle yaşanabilecek kahırlar şöyle sıralanıyor: “Kilo veremiyor musunuz? Ruh haliniz değişken mi? Gebe kalmak için gayret mi ediyorsunuz? Tiroidiniz bulmacanın yetersiz kesimi olabilir.” Buyeterliltuda semptomları fark etmenin ve yetişkin teşhis için uzman takviyesi almanın hastalığın teşhis ve tedavisi için kıymetli bir rol oynadığının altı çiziliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Tiroidiniz bulmacanın eksik modülü olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin