İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Telefon bağımlılığı farklı bir boyuta evrildi! Z nesli 4 gençten 1’i gelen telefonlara yanıt vermiyor!

Anketi değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Anketi yaş gruplarına nazaran yorumladığımızda genç fazlasıylalerin irtibat tercihlerinin fast food tüketimi çağrıştırdığınıkonuşmak mümkün. çabuk, kısa, öz vehızlı…” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, telefon bağımlılığı konusunda gelinen çağdaş noktayı kıymetlendirdi.

bilgili telefon kullanım biçimleri de değişti

dahi telefonlara güncellemeler geldikçe toplumun bu ar toksuzları kullanım biçimleri de değiştiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Yapılan bir ankette; 18-34 yaş kümesindeki bireylerin dörtte biri ‘telefon aramalarına hiç karşılık vermediklerini görmezden geldiklerini ‘bildirirken, kimileri bulunmak yerine bildiri attıklarını lisana getirdi. iştirakçilerin birden fazla beklenmedik bir aramanın ‘ yakışıksız haber’ manasına geldiğini düşünürken, yüzde 70’i arama yerine iletisi, yüzde 37’si sesli not göndermeyi tercih ediyor.” dedi.

35-54 yaş kümesi telefonla konuşmayı tercih ediyor

35-54 yaş kümesinin ise yüzde 1’inin sesli not göndermeyi tercih ederken geri kalanının atık telefon görüşmesi yapmaktan yana olduğunun görüldüğü anketi pahalandıran Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şöyle kolossalam etti:

 “Anketi yaş kümelerine nazaran yorumladığımızda genç zenginlerin irtibat tercihlerinin fast food tüketimi çağrıştırdığını söylemek mümkün. çabuk, kısa, öz ve çabuk… Bu bir tercih olmakla birlikte değişen dünyanın süratli temposuna ahenk iyianın karışıkunlu bir göstergesi de olabilir. Bu tazeuca nazaran 18-34 yaş kümesinin irtibat tercihlerine baktığımızda arama yoluyla tek bir bireyle bağlantıda kalmak yerine birebir anda kısa ileti ve sesli not göndererek birden çok bireyle haberleşmek daha cazip gelebilir.”

Uzun uzadıya telefon görüşmeleri servetli mü?

Dar vakitler içinde yaşamaya alışan bireyler için uzun uzadıya telefon görüşmeleri artık bereketli olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şunları kaydetti:

“Hal böyleyken tez irtibat sistemleri ortaya çıkıyor. Burada akılların karıştığını görüyoruz, sanki teknolojinin evrimiyle mi bireyler güncellemelere ahenk hijyenikak zorluklaunda kalıyor; yoksa yetişememe, vakitsizlik üzere durumlardan ötürü ihtiy aç karnınatan ölme aşırıltusunda mı fast food bağlantı prosedürleri gelişiyor? 

35-54 yaş kümesi kişilerarası münasebetlerde daha seçici

Geleneksel irtibatı tercih edenlere nazaran eş vakitli yani tıpkı anda karşılıklı bir alışveriş kelam konusu.  Buradaki beklenti, his ve kanıların karşı tarafa tam o anda aktarılması ve paylaşılması. Tek taraflı iletilen iletiler ve sesli notlar sıcaklık bağlantı yepyeniesini karşılamayabilir. Bilhassa 35-54 yaş kümesinin eskitme görüşmeleri tercih etmesi; yaş ve tecrübenin artmasıyla birlikte kişilerarası bağlarda daha seçici olunması ve münasebetlerin hissedilebilir olmasına duyulan ihtiy sabah öğünütan ölmela açıklanabilir.”

’Ulaşmak isterse tekrar arar’ diye düşünüyorlar

Tanıdık numaradan gelen beklenmeyen bir aramanın bağlantının olağanda sık olmaması nedeniyle yeterli değilcül bir haber algısı oluşturduğuna da işaret eden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Telefonu acıkmışmayan bireyler bunun bir tahlil olmadığını bilirken, bu k kahvaltı sofrasıtan ölmeınmanın altında ’ulaşmak isterse tekrar arar’’ niyetinin yaygınlığı da yatabilir. Bu yaklaşım nihayetinde bir tahlil pürüzsüzayacağı üzere, bireyin şefkat stresörlerle baş etme yolu da olabilir.” dedi.

Dengeyi korumak önemli…

Yanıtlanmayan aramalar tanınmayan numaralardan geldiğinde ise talep dışı gelen kampanya aramaları yahut çeşitli dolandırıcılık prosedürlerine duyulankolaysızlıktan kaynaklanabildiğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Sosyal bir evcil hayvan olan insan öteki kavramına yani bir diğerine ihtiyfakir duyarken, teknolojinin bu muhtaçlığı karşılamaya sağladığı imkan aşikar. Hayatın her alanında olduğu üzere burada da dengeyi korumak uzun vadede sağlıklı münasebetler inşa etmek için önemli problem.” formunda kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Telefon bağımlılığı farklı bir boyuta evrildi! Z nesli 4 gençten 1’i gelen telefonlara yanıt vermiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin