İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Skywell, Türkiye’de Güç Depolama Alanında Yenilik Yaratacak

Elektrikli araba üreticisi Skywell, Türkiye’de üreteceği batarya fabrikasıyla güç depolama konusunda inovatif bir adım atıyor. Skywell, 2024 birinci çeyreğinde kurulması planlanan Batarya Geliştirme ve Üretim Fabrikasıyla güç depolama alanında da kıymetli bir rol oynayacak.

 

Elektrikli araçlar ve güç depolama sistemleri, dünya genelinde giderek daha fazla ehemmiyet kazanıyor. Öncü firmaların güç depolama sistemleri, güç gereksinimini karşılamak ve güç verimliliğini artırmak için büyük bir potansiyele sahip. Güç depolama sistemleri gelecekteki güç gereksinimlerine yönelik büyük ehemmiyet taşıyor. Skywell’in Türkiye’de gerçekleştireceği batarya ve güç depolama sistemi yatırımı, yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da da geleceğin güç gereksinimlerine tahlil sunma maksadına yönelik bir adım olarak dikkat çekiyor. Skywell Türkiye, güç depolama teknolojisinin avantajlarına odaklanarak hem ülke içinde hem de memleketler arası arenada öncü bir rol oynamayı hedefliyor.

Batarya Depolama ve Tasarrufun Geleceği

Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, “Otomotiv pazarının dönüşümünde epey kıymetli bir öge olan bataryayı Türkiye’de üretmek için epey heyecanlıyız. 2024 yılının birinci çeyreğine kadar açılacak batarya fabrikamız için artık geri sayıma başladık.  Günümüzde güç depolama sistemleri de epeyce kritik bir ehemmiyete sahip oldu. Depolama sistemleri, yenilenebilir güce takviye olmanın ötesinde kullanıcı ve şebekeye hayati katkılar sunuyor.  Ülkemiz iktisadına değerli katkılar sağlayacak bu çalışmalarımızda yenilenebilir gücün artmasıyla sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmamızın da hızlanacağını öngörüyoruz.” dedi.

Ulubaşlar Kümesi şirketlerinden Ulu Motor ile Çin’in en büyük teknoloji firmalarından Skywell’in üreticisi Skyworth, Türkiye’de Batarya Geliştirme ve Üretim fabrikası açmak üzere geçtiğimiz günlerde mutabakata varmıştı. Muahedeye nazaran 2024 yılının birinci çeyreğine kadar 800 + 4C mimariye sahip batarya üretim fabrikası açılacak. Bu bataryalar ile şarj gücü 120kw’den 480kw’ye yükselecek, bu da 8 dakikada yüzde 0 ila 80 doluluğa ulaşmasını sağlayacak.

EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım 2022’de Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için yapılan müracaatlar süratle artmıştı.

Depolamada yatırım talebi birinci 10 gün içinde 110 milyar dolara, akabinde 230 milyar dolara dayandı. Güneş ve rüzgârda kapasitenin yaklaşık 30 bin megavat olmasına rağmen, yatırımcılardan 164 bin 200 megavatlık kapasite başvurusu geldi. EPDK’ye depolama için Türkiye’nin her bölgesine yayılacak halde 2 bin 753 müracaat ön lisans başvurusu yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Skywell, Türkiye’de Güç Depolama Alanında Yenilik Yaratacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin