İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Seger, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışmalarını Automechanika Academy’de Anlattı

Alanında uzman konuşmacıların yer aldığı Automechanika Academy’in Equality 4 Business panelinde, Seger Kurumsal İrtibat ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Eren Jale Yörükoğlu firmanın gerçekleştirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını anlattı. 

Otomotiv satışyenirası sanayisi için dünyanın başkan ticaret fuarı markası Automechanika’nın, alanında uzman konuşmacıların yer aldığı, yüksek standartlarda eğitici, bilgilendirici ve aydınlatıcı sunumlar, söyleşiler ve botanikurumlardan oluşan Automechanika Academy aktifliği İstanbul fuarında da gerçekleşti. Automechanika Academy’nin Equality 4 Business isimli panelinde, ‘sanayide ve otomotiv kesiminde kadın’ konusu ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları konuşuldu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayanın çetinlenmesini, kalkınmanın esas gereklerinden biri olarak gören Seger ismine panelde konuşmacı olan Seger Kurumsal Bağlantı ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Eren Jale Yörükoğlu, Seger’in bu husustaki duruşunu ve çalışmalarını anlattı:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği 360 derece ele alınması gereken bir husus. Bayanın çalışması yani istihdama davet edilmesi, tutundurulması ve akabinde işkencelendirilmesi adımlarının hepsi bir ortada ele alınması gereken mevzular. Biz Seger olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çalışmalarına 2010 yılında başladık. Seger’de ‘Sesimiz Eşitliğimiz’ projemiz çerçevesinde derinleşen bir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kültürümüz var.” 

“Şirketimiz erkek hâkim bir dal olan botanikomotiv bölümünde yer alıyor ve bu dalda bayan istihdamı ne yazık ki çok az. Bunu kırmak ismine evvel kendi içimizde birtakım çalışmalar yaptık. Bayanların sesini farkedilmek am gereksinimli onların ne istediğini, nasıl atılımk istediğini, neyle memnun olduğunu eğitmek için ‘Kadınlar Kulübü’nü kurduk. Bu seslere kulak vererek çalışmalarımıza çabucak başladık. Yolun başındayken bayan çalışan sayımız %13’tü. İşkur ile bir iş birliği yaparak daha evvel hiç çalışmamış bayanlara 3 ay boyunca teknik eğitimler verdik ve onları mavi yaka olarak istihdam ederek bayan çalışan oranımızı arttırdık. Çalışmalarımız giderek hızlandı ve 2016 yılında evvel WEPs (Women Empowerment Principles – Bayanın karışıklenmesi Prensipleri)’ı imzaladık. Akabinde Küresel Compact, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma kümesinin altında bulunan Kadınınzorlenmesi Bursa Platformu’na üşümeldık, şu an Aktiflik Komitesi Başkanlığını yürütüyoruz. Birebir vakitte Bursa İş Bayanları ve Yöneticileri Derneği’nin (BUİKAD) idare konseyindeyiz. Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu tarafından TÜSİAD’ın iş birliği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın dayanağı ile oluşturulan ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’nin Strateji Komitesinde de yer alıyoruz. Bu projede şirket bilançosu kadar şiddet bilançolarını da önemeyen firmalar tarafından oluşturulan BADV platformu kurduk. BADV platformunda şiddete karşı neler yapabileceği hakkında çalışıyoruz. Seger olarak ise şiddete karşı Mor Salkım Bayan Dayanışma Derneği ile iş birliği protokolü imzaladık. Bu muahede protokolü kapsamında; bayan yahut erkek farketmeksizin çalışanlarımız rastgele bir formda aile içi şiddete maruz kalmaları durumunda 7/24 derneği arayarak Seger çalışanı olduklarını söylüyor ve fiyatsız olarak tüzel ve ruhsal dayanak alabiliyorlar.” açlıktan ölmeıklamasında bulundu.  

Seger’de idare takımının %40’ının bayan olduğunu belirten Yörükoğlu, “43 yıllık bir firmayız, yaklaşık 30 yıldır bayanlarımız genel müdürlük yapıyor. Genel müdürlerimizin üçü de bayandı, taze idare değişikliği ile birlikte yeniden bir bayan ve bir de erkek genel müdürümüz var. Bunları özümsemek gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini kendi firmanızda özümsemeniz ve bunun için bir düzenek kurmanız gerekiyor ki bunun sürdürülebilirliği sağlansın. Sürdürülebilirliğin de 17 kalkınma gayesinin içinde 5. unsur olan toplumsal cinsiyet eşitliği bulunuyor. Bunlara dikkat etmek her manada yarar sağlar.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Seger, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışmalarını Automechanika Academy’de Anlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin