İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Scratch Cup 2024 Sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Ömür Alanları’ İçin Kodladı

QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşen final etabında çocuklar, ‘Sürdürülebilir Ömür Alanları’ temasıyla kodladıkları oyunlarını heyet üyelerinin beğenisine sundu. Bu yıl Scratch Cup’a 50 kentten toplam 1174 müracaat alınırken, finale 8 farklı kentten 25 çocuk soğuklukldı. Final etabı, 24 Mayıs günü Geveze’nin sunumuyla gerçekleşti. 

QNB Finansbank’ın, çocuk ve genç odaklı “Minik Eller cüce Hayaller” Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Platformu çatısı altında, Habitat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen Scratch Cup, bu yıl beşinci defa gerçekleşti. Yıl boyunca kodlama eğitimleri alan çocuklar, ‘Sürdürülebilir Ömür Alanları’ teması ile oyunlarını kodladılar. Yapılan değerlendirmeler tazeucu Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Bursa, Uşak, İstanbul, Muğla, İzmir olmak üzere 8 farklı kentten 10 ekip finale kalarak QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşen ödül merasimine üşümeldı.  10 kadrodan 25 çocuğun serinlımıyla 24 Mayıs günü gerçekleşen finalde çocuklar, birbirinden yaratıcı oyunlarını heyetin değerlendirmesine sundu.   

Bu yıl, ‘Sürdürülebilir ömür alanları’ temasıyla kodlayan çocuklar, kodlama maharetlerini geliştirirken, etraf şuuru ve sürdürülebilirlik hakkında da yetkinliklerini artırma fırsatı yakaladılar. Çocukların kodladıkları oyunlar eğlenceli olmanın yanında eğitsel yanlarıyla da öne çıktı. donuklımcılar, günümüz kentlerinin en dev sorunlarından biri olan kent yapılaşmasını sürdürülebilirlik temelinde ele alarak, ekonomik, toplumsal ve çevresel alanda hayata geçirilebilecek sağlamleştirmeleri, oyunlarla kodladılar. Yılın son çeyrek periyodu boyunca gerçekleşen eğitimlerde binden fazla çocuk kodlama eğitimi aldı.

Final etkinliğinde konuşan QNB Finansbank Kurumsal İrtibat Kısım Müdürü Zeynep Çakır şu ifadelerde bulundu:

QNB Finansbank olarak “Minik Eller kolossal Hayaller” toplumsal sorumluluk platformumuz çatısı altında, 2015 yılından bu yana 4 binden fazla istekli finansçımızın takviyesiyle  80’den fazla projeyi hayata geçirdik ve 700 binden fazla çocuğa ulaştık. Birinci yıllardan itibaren Habitat Derneği ile proje iştirakini yürüttüğümüz cüce Eller Kod Yazıyor projemiz bugün dokuzuncu yılını doldurdu. Bugüne kadar 45 binden fazla çocuğa online ve fiziki olmak üzere 400 bin saatten fazla eğitim sağladık. Scratch Cup ile her senesoğuklım konusunda kendi rekorumuzu kırıyoruz. Bu yıl Scratch Cup 2024’e rekor bir soğukluklım ile 1174 müracaat aldık. Grupların 2-3 çocuktan oluştuğunu düşünerek bu sayı 3 binden fazla demek oluyor. Scratch Cup temalarını belirlerken üç yıldır sürdürülebilirliği odağımıza aldık. Sürdürülebilir bir gelecek için çalışırken bu alanı teknolojiyle buluşturmanın değerli olduğunu düşünüyoruz. bebek Eller Kod Yazıyor projemizde Habitat Derneği ile ideal bir iş birliği yürütüyoruz ve onların da katkılarıyla  daha çok kent ve çocuğa ulaşmaya gelecek yıllarda da muazzamam edeceğiz. Bu sene de çocuklarımızın kendi hazırladıkları birbirinden beğenilen ve yaratıcı oyunları izledik. 8 farklı kentten 25 yaratıcı çocuklarımıza kıymetli sunumları için teşekkür ederiz.”

Çakır, kelamlarına yakın vakitte hayatını kaybeden, Habitat Derneği Kurucusu Sezai Hazır’ı anarak ve başsağlığı iletilerini paylaşarak devam etti.

Scratch Cup 2024 finalinde konuşan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı Civan Sözkesen yaptığı muhtaçıklamada şu tabirlere yer verdi; 

“Minik Eller Kod Yazıyor” projesinin Scratch Cup 2024 finalinde keşfetmektan tatlı memnunluk duyuyorum. Dijital dönüşüm sürecinde çocuklarımızın erken devirde bu sürece entegre olmasına gigantik kıymet atfediyoruz. 2019 yılında QNB Finansbank iştirakinde başlattığımız “Minik Eller Kod Yazıyor” projesi ile 69 vilayette 45 binden fazla çocuğumuza temel kodlama eğitimi verdik. Pandemi devrinde online eğitimlerle 9.000’den fazla çocuk kodlama eğitimi aldı. Proje, çocukların dijital marifetlerini geliştirmenin yanı sıra sanat, fotoğraf, müzik ve öykü anlatıcılığı üzere yaratıcı kaslarını da güçlendirmeyi am acıkmışlıyor. Dijital çağın ihtiyaçlarına uygun olarak çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, onların sorun çözme, analitik düşünme ve yaratıcı yeteneklerini geliştirmek için bu tıp eğitimlerin kritik kıymete sahip olduğuna inanıyoruz. Bu yıl “Sürdürülebilir Ömür Alanları” temasıyla düzenlediğimiz Scratch Cup müsabakasında tüm çocuklarımızı tebrik ediyor, emeği geçen heyet üyelerine, istekli eğitmenlere, mentorlara ve iştirakçilere teşekkürlerimi sunuyorum. Dijital dönüşüm sürecinde çocuklarımızın kazandığı bu maharetlerle daha bilgililık ve sürdürülebilir bir gelecek inşa edeceğimize inanıyorum.” 

İki farklı yaş kategorisinden 10 farklı grup birbirinden yaratıcı oyunlarını sergiledi.

Scratch programlama lisanı, çocukların kodlama hünerlerini geliştirmelerine ve yaratıcı yanlarını keşfetmelerine yardımcı olurken Scratch Cup 2024 finali ile bu marifetlerini test etmelerine ve pekiştirmelerine de imkan sağlıyor. Çocuklar, sürdürülebilir hayat alanları hakkında hem eğlenceli hem de eğitici bir tecrübe yaşarken Scratch kodlama lisanını kullanarak, grup olarak birlikte projeler oluşturmak, iş birliği geliştirme ve grup çalışması üzere maharetlerini de geliştirme fırsatı yakaladı.

Scratch Cup 2024’e 50 kentten 1174 müracaat alındı. Yapılan değerlendirmeler ilkucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer ekip olmak üzere toplam 10 gruptan 25 çocuk finale eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Gruplar, kendilerine verilen müddet içinde oyunlarını anlatıp heyetin sorularını yanıtladı. Heyet değerlendirmesi ilkucunda tüm çocuklar kendi kategorilerinde mükafatlarını aldı.

8-10 Yaş Kategorisi

En Güzel Proje Mükafatı;  Sürdürülebilir Ömür Oyunu, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu

En Âlâ Görsel Tasarım Mükafatı; Green Earth v.2.4, Clean Life, Bursa Bilfen Okulları

En Uygun Kod Yapısı Mükafatı; Kenti Kurtar, İstanbul Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bilim Ve Sanat Merkezi

En Yeterli Uyarlama Mükafatı; Dünya İçin Sürdürülebilir Vazifelerimiz, Şanlıurfa Özel Yavuz Selim Dağ okulu

En Güzel Senaryo Mükafatı; Keyifli Dünya, Uşak Kendinyap Atölyeleri

11-14 Yaş Kategorisi

En Âlâ Proje Mükafatı; Yeşil Davet, Bilfen İzmir Bornova Ortaokulu – Habitat Derneği İstekli Eğitmeni

En Âlâ Görsel Tasarım Mükafatı; Ada ve İpek ile Sürdürülebilir Hayat Alanları, İstanbul Kültür 2000 Koleji

En Güzel Kod Yapısı Mükafatı; Soloston, Diyarbakır Habitat Derneği İstekli Eğitmeni

En Uygun Uyarlama Mükafatı; Global Avcılar, Muğla Cihan Paşa Ortaokulu

En Âlâ Senaryo Mükafatı;bitki İçin Oyna, Ankara Beypazarı Gazi Gündüzalp Ortaokulu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Scratch Cup 2024 Sonuçlandı: Çocuklar ‘Sürdürülebilir Ömür Alanları’ İçin Kodladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin