İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Şadi Özdemir: Tarım alanlarına çivi çaktırmayacağız

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Belediyesi Nikahevi’nde basın mensuplarıyla buluştu. CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Lideri Özgür Şahin ve Nilüfer Belediye Lider Yardımcılarının yer aldığı toplantıya çok sayıda basın mensubu serinldı.

Adaylık ve seçim sürecindeki çalışmalarına değinen Özdemir, gelecek 5 yıllık gayelerini de açıkladı. 31 Mart tazerasının gerçek bir bahar havası getirdiğini söz eden Özdemir, ülke genelinde memnuniyet verici sonuçların elde edildiğini vurguladı. Takımını ortak akıl ve liyakat çerçevesinde oluşturduğunu kaydeden Özdemir, sokaktayeni yıllarda oluşan ziyanlı Nilüfer algısını değiştirmek ismine kolları sıvadıklarını kaydetti.

“Tarım alanlarına çivi çaktırmayacağız”

Nilüfer’in sıkıntılarını yakından bildiklerini tabir eden Lider Özdemir, “Nilüfer sürekli  gelişen, herkesin derin nefes almak istediği bir kent. Bu türlü bir ilçede yönetici olmaktan büyük şenlik duyuyorum. Bu kenti bu hale getiren geçmiş devir liderlerimize teşekkür ediyorum.

muazzamşehir Belediye Liderimiz Mustafa Bozbey’in Nilüfer’deki deneyimlerini tüm kente uygulayacağından eminim. Lakin doğal böylesine beğenilen bir kentin, birçok meseleleri da var. Nilüfer, yükünü göç manasında ziyadesiyle almış bir bölge. Sanayi, bütün özel okullar hastaneler Nilüfer’de. Kent istikrarını kaybetmiş. Herkes batıya gelmek istiyor. Göç talebini azaltacak tahliller bulmazsak, bu memnun kent kimliğini kaybeder. birinci sanayi bölgeleri değil, nitelikli organize saniye bölgeleri üretmek, yüksek teknoloji bölgelerine dönmek lazım. Her birinci istihdam alanı birebir vakitte konut talebini getiriyor. Trafik yoğunluğu ve hava âlâ değilliği getiriyor. Bunları ve talepleri karşılayacak planlama yapılmazsa k yoksulaklar başlıyor. Tarım alanlarına binalar yükseliyor. Tarım alanlarının talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hiçbir yere taze çivi çaktırmak istemiyoruz. Tarımın canlanmasını dilek ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Şadi Özdemir, gençler, bayanlar, dezavantajlı kümeler ve tarım alanları hususlarına muazzam hassasiyet duyduklarını da kelamlarına ekledi.

“Uygulanan kentsel dönüşüm modelinden vazgeçilmeli”

Deprem ve kentsel dönüşüm çalışmalarını da pahalandıran Lider Şadi Özdemir, en değerli sıkıntıların başında kentsel dönüşüm ve zelzele olduğuna dikkat çekti. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, konuşmasına şöyle şirinam etti: “Depremi hiç dikkate almadan yapılaşma oldu. Toprak yapısı itibariyle zelzeleden en çok etkilenecek ilçe Nilüfer. yeni planlamalarda işler kolay. Fay sınırları aşikâr, planlamalar yapılabilir. Zelzele gerekçesiyle Nilüfer’de birçok yer, kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Rantı yüksek olan yerlerde bina bazlı dönüşüm yapılarak nüfus 3 kat artırıldı. Ataevler bölgesinde yapılaşma bittiğinde nüfus tam üç kat artıyor. Yeşil alanlar, doğaopark alanı, eğitim, sıhhat, toplumsal donatı alanları artmıyor. Bir mühlet tazera Ataevler, Nilüfer’in standartlarının çok altına inmiş ve kimsenin yaşamak istemediği bölge haline gelecek. Bu modelden seri feragat etmek gerekiyor. Bölgesel bütüncül planlar yapmak gerekiyor. Kimseye kamunun hakkını yedirmek niyetinde değiliz. Lakin bunlar, tek başına belediye liderinin çözeceği problemler değil. Kent kurulu, akademik odalar, sivil toplum örgütleri ile çözeceğiz.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Lider Şadi Özdemir birçok hususa açıklık getirdi. Nilüfer Belediyesi’nin mali yapısı üzerine sorulan bir soru üzerine karşılık veren Lider Özdemir, “Nilüfer Belediyesi’nin finansal istikrarları bozulmuş durumda. Gelir ve masraf istikrarının bozulduğu için birtakım meşakkatler yaşadık. Biraz vakte gereksinimimiz var lakin toparlayacağız” dedi.

Devam eden Anadolu Arastası projesini Bursa muazzamşehir Belediyesi ile birlikte tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Nilüfer Belediye Lideri Şadi Özdemir, Nilüfer’deki gigantiklet okulu meselesinin tahlili için de efor sarf edeceklerini lisana getirdi. Kurumsal yapı hakkında da bilgi veren Özdemir, lider yardımcılarını da tek tek basına ve kamu oyuna tanıttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Şadi Özdemir: Tarım alanlarına çivi çaktırmayacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin