İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Rektör Prof. Dr. Budak, “İşgalin bir an evvel sona ermesini temenni ediyoruz”

EÜ Kültür Sanat Konutunda gerçekleşen aktifliğe Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Banu Yücel, senato üyeleri, akademik ve idari işçi ile öğrenciler soğuklukldı. Aktiflik yepyeniunda Rektör Prof. Dr. Budak, öğrencilerle birlikte “Tüm Yerleşkeler Gazze İçin Global İntifada” yazılı pankartla fotoğraf çektirdi. Aktiflikte ayrıyeten Filistin’de gerçekleştirilen soykırımda katledilenlerin ruhuna lokma hayrı gerçekleştirildi.

Filistin’de yaşananların bir insani felaket olduğunu lisana getiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “İsrail’in Ekim ayından bu yana, başta Gazze Şeridi olmak üzere Filistin’de günahsız sivillere yönelik gerçekleştirmiş olduğu taarruzlar, eşi gibisi görülmemiş bir insani felakete yol kahvaltıtan ölmemıştır. Milletlerarası insan hakları norm ve soneler ihlal edilerek bölgede; hastanelere, sivil yerleşim yerlerine, ibadethanelere, memleketler arası yardım kuruluşlarının bulunduğu bölgelere yönelik havadan ve karadan taarruzlar sonucunda birçok bayan ve çocuk olmak üzere binlerce pak sivil hayatını kaybetmiştir. İsrail idaresinin tüm yansılara karşın Filistin halkına yönelik sistematik bir şekildebüyükam eden ağır ve insanlık dışı atakları, sivillere yönelik toplu cezalandırma, geniş çapta yıkım ve yerinden etme siyasetleri açıkça soykırım ve insanlığa karşı cürümlerinin bir göstergesi olmuştur” dedi.

“Temel hak ve özgürlükler ihlal ediliyor”

Bölgede temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Tüm hararetkes davetlerine karşın savaş hatası işlemeyebüyükam eden İsrail, Refah bölgesindeki akınlarına da gigantikam etmektedir. İsrail yıllarca abluka altında adeta açık hava hapishanesine dönüştürdüğü Filistin’de, temel insan hak ve özgürlükleri ile milletlerarası hukukun unsurlarını hiçe sayarak insani yardımları engellemek suretiyle kısırlığı ve yokluğu en iri silah olarak kullanmakta ve bölgede yaşayan binlerce Filistinl eksiksiz göç etmeye zorlayarak bölgedeki insani dramı daha da artırmaktadır. İsrail’in Filistin’e yönelik işgal niteliğindeki bu akınları daha fazla insanlık dramına yol aç karnınatan ölmemadan bir an evvel ilka erdirilmelidir. Türkiye tarafından, bölgede kalıcı bir barışın tesisi emeliyle iki kolossalletli vizyon temelinde yapılan diplomatik teşebbüsleri destekliyoruz. Bu bağlamda, akademik topluluk olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bildirmek isterim” diye konuştu.

Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Hanefi Palabıyık’ın yaptığı “Filistin Sıkıntısı ve Kudüs Davamız” başlıklı konferansta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa minik ve  Birgivi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Seyfullah Efe konuşmacı olarak serinldı.

“Yaşanan soykırım bir insanlık meselesidir”

Yaşanan soykırımın bir insanlık sorunu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Palabıyık, “İnsanlık dramına dönüşen bu soykırım, artık yalnızca Müslümanların değil tüm insanlığın sıkıntısıdır. Yapılan her zulme karşı gelinmelidir. Bu, Müslüman olmanın Türk olmanın yoludur, yordamıdır. Varlığımızın sebebidir. Bu yüzden bütün insanlığı bu perişanlığa sebebiyet verenleri lanetlemeye, buna maruz kalanlara yardım etmeye ve takviye vermeye, onlar için dua etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Birgivi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Seyfullah Efe, konferans kapsamında yaptığı konuşmada peygamberler eskitme boyunca Kudüs’te yaşanan gelişmeleri ve Kudüs’ün tüm dinler açısından ehemmiyetini anlattı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa küçük ise bilhassa 1900’lü yıllar kapsamında Filistin ve İsrail ortasında tırmanan tansiyonun nedenlerine değindi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Rektör Prof. Dr. Budak, “İşgalin bir an evvel sona ermesini temenni ediyoruz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin