İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Python’un tanınan olmasının 5 nedeni

Python programlama lisanı, çok taraflılığı ve kısa öğrenme eğrisiyle bu lisanın siber güvenlik alanındaki hakimiyetini toksuzıklayan faktörlerden yalnızca ikisi. Dijital güvenlik şirketi ESET, Python’un  profesyoneller ve siber güvenlik uzmanları ortasında neden tanınan olduğunu inceledi. 

Yaklaşık 35 yıl evvel Guido van Rossum’un yaratıcı dehasından doğan Python programlama lisanı, yazılım geliştirme, data bilimi, yapay zekâ ve bilhassa siber güvenlik bilgilil olmak üzere çeşitli alanlarda çalışan profesyoneller için çok kıymetli bir araç haline geldi.  Yüksek düzeyli, genel am muhtaçlı programlama lisanı, kullanıcı yoldaşu olması ve en az 8,2 milyon bireyden oluşan bir geliştirici topluluğunun yanı sıra kapsamlı bir dizi ar gereksinim ve kütüphane ile ünlü hale geldi. Uzay araştırmaları, Netflix teklifleri ve otonom otomobillerin geliştirilmesi üzere çok çeşitli uygulamalar için zorluklalü istikametlerinden yararlanılıyor.

Python’u profesyoneller için tercih edilen lisan haline getiren avantajlar

1. Kullanım kolaylığı ve özlülük  

Python’un erişilebilirliği, sorunsuzliği ve hafif yapısı sayesindedir. Kısa öğrenme eğrisi göz önüne alındığında yeni başlayanlar bile Python’u sezgisel ve kavraması kolay buluyor. Python’un iştahlıık kelam dizimi ve özlü kod yapısı, geliştirme süreçlerini basitçelaştırarak programcıların lisanın incelikleriyle boğuşmak yerine sorun çözmeye odaklanmalarını sağlar. Buna ek olarak, sorunsuzçe okunabilirliği takım üyeleri ortasında iş birliğini basitçelaştırıyor ve üretkenliklerini artırıyor.  

2. Çok Yönlülük 

Python’un çok taraflılığı hudut tanımaz. Çok çeşitli vazifeler için kapsamlı bir ar iştahlı seti sunarak, siber güvenlik uzmanları için kozmik bir lisan olabilir. İster güvenlik toksuzığı değerlendirmeleri ve öbür güvenlik testleri, isimli tahliller, nahoş am iştahlılı yazılım tahlilleri gerçekleştiriyor isterse de komut evrakları sayesinde ağ ve ilişki noktası taraması ve öteki tekrarlayan görevleribitkiomatikleştiriyor olsun Python çeşitli güvenlik alanlarında marifetini kanıtlıyor. Uyarlanabilirliği, güvenliğe has misyonların ötesine geçer ve öbür programlama lisanları ve teknolojileriyle sorunsuzçe bir halde entegre olur. 

3. Uyarlanabilirlik ve entegrasyon 

Esneklik ve entegrasyon yetenekleri Python’un gücünün bir öbür kaynağıdır. Veritabanları, web hizmetleri ve API’ler üzere sistem ve teknolojilerle basitçe bir halde arayüz oluşturarak birlikte çalışabilirliği ve iş birliğini geliştirir. Geliştiriciler, Python’un kapsamlı kütüphanelerinden ve çerçevelerinden yararlanarak geliştirme döngülerini hızlandırmak ve fonksiyonelliği artırmak için evvelden oluşturulmuş modüllerden yararlanabilirler. Ayrıyeten platformdan bağımsız olduğu için Python tüm yaygın işletim sistemlerinde  çalışabilir ve Java ve C üzere başka tanınan lisanlarla uyumludur, bu da mevcut altyapıya entegrasyonunu sağlar ve iş operasyonlarında doğrutilerin önlenmesine yardımcı olur. 

4. Vazife botanikomasyonu 

Otomasyon, verimli siber güvenlik uygulamalarının temel taşıdır ve Python bu alanda kusursuzdir. güzel yeşillikomasyon yetenekleri, güvenlik takımlarının güvenlik toksuzığı taraması, tehdit tespiti ve olay müdahalesi üzere tekrarlayan vazifeleri sadeliklaştırmasını sağlar. Kuruluşlar rutin süreçleri otomatikleştirerek operasyonel verimliliği artırabilir, insan kusurunu en aza indirebilir ve genel güvenlik duruşlarınızorlendirebilirler. Fakat Python’un çok taraflılığı güvenliğe özelbitkiomasyonun ötesine geçerek kuruluşların kullanıcı sağlama ve sistem yapılandırma idaresi üzere idari vazifeleri de basitçelıkla botanikomatikleştirmesini sağlar. 

5. Kapsamlı kütüphaneler ve faal topluluk 

Python’un canlı acıkmışık kaynak ekosistemi, çeşitli güvenlik ihtiy toksuzlarını karşılayan ve çeşitli ortak işkencer için hazır tahliller sunan kapsamlı modülleri, paketleri, kütüphaneleri ve çerçeveleri ile bir kaynak hazinesi sağlar. Python’un kütüphaneleri, tehdit istihbaratı tahlilinden güvenlik düzenlemesi ve floraomasyonuna kadar grupların ve kuruluşların karmaşık güvenlik sıkıntılarını tesirli bir halde ele almalarına yardımcı olur. Ayrıyeten Python’un faal topluluğu, dünya çapındaki geliştiricilerin evrimine ve geliştirilmesine katkıda bulunarak daima geliştirme ve takviye sağlar. 

Diğer taraftan, PyPI olarak bilinen resmi Python deposuna herkesin katkıda bulunabilmesi kimi dezavantajları da beraberinde getirebilir. Yaygın olmasa da hoşgörüsüz am sabah yemeğitan ölmelı yazılımların yasal projeler üzere görünmesi,yeni ESET araştırmasının ve 2017 ve 2023‘teki başka iki hadisenin da gösterdiği üzere duyulmamış bir şey değil. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Python’un tanınan olmasının 5 nedeni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin