İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Ayağının Tozuyla Bodrum’da

Şengül, alternatif su kaynakları oluşturarak Bodrum’u susuz bırakmamak için tüm azaplarıyla çalışacaklarının ve sıkıntıları çözeceklerini söyledi.

Muğla kolossalşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünde vazifesi sonbüyükralan Yılmaz Şengül çabucak çalışmalara başladı. Şengül, ayağının tozuyla Muğla’nın en büyük su probleminin yaşandığı Bodrum’u ziyaret ederek bölgelerde incelemelerde bulundu. Genel Müdür Şengül, bölgede yaşanan su sıkıntılarını bildiğini ve bununla ilgili alternatif kaynak oluşturmak için çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, yesyeni dönemde Yarımada’da su sorunu yaşanmaması için tüm azaplarıyla çalışacaklarının kelamını verdi.

Şengül, “Alternatif Su Kaynakları Yaratarak Bodrum’un Su Problemini Çözmeye Çalışacağız”

Şengül, Muğla muazzamşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın hassasiyetleri zenginltusunda Vilayet genelinde vatandaşlara hakikattisiz su hijyenikak gayesiyle projelerini şekillendirmeye başladıklarını ve aciliyeti olan bölgelerdeki çalışmaları acilen hayata geçireceklerini söyledi. Muğla’da en kolossal içme suyu probleminin Bodrum’da olduğuna dikkat çeken Şengül, “Yatağan’a saniyede 50 litre su verdiğimiz Tabansız Çayı’ndan Geyik Barajı’na ek su parlaka projemiz var ve bu nedenle Tabansız Çayı’nda incelemelerde bulunduk. Geyik Barajı’nın kapasitesi 40 Milyon metreküp lakin şuan yüze 55 dolaylarında su bulunuyor. Olağan kaidelerde bu mevsimde en az yüzde 70 düzeyinde su olması gerekiyor. Baktığımızda hem düzey düşük hem de barajdan tazeköy Termik Santrali de su alıyor.  Bodrum’un su gereksiniminin %25’ini karşılayan Mumcular Barajında su oranı yüzde 17 düzeyinde. Bu kurallarda alternatif su kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Bu nedenle tahlil üretmek emeliyle incelediğimiz farklı alternatif su kaynakları var. Böylece Bodrum’da bu dönem su hakikitilerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz ve bu atılımda var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Şengül; “Tuzlu Suyu Arıtmak İçin Desalinasyon Tesisi Kuracağız ve Alt Havzalardan Ek Su Temini Yapacağız”

Gerekli revizyon ve ek projelerle Bodrum’a verilen içme suyu ölçüsünü arttıracaklarına vurgu yapan Şengül; “Mumcular Barajı’nda ne üzere revizyonlar yapabiliriz, Mumcular İçme Suyu Arıtma Tesisi kapasitesini nasıl arttırırız ve nasıl teknolojik revizyonlar yapabiliriz üzere mevzularda değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıyeten 40 bin metreküp kapasiteye sahip olan Güvercinlik İçme suyu arıtma tesisinin kapasitesini 80 bin metreküpe çıkaracak olan proje hakkında değerlendirmeler yaptık. Daima patlayan Bodrum çizgilerinin güzergahını inceledik. Tüm takımımızla turizm dönemine hazırlıklar konusunda değerlendirmelerde bulunduk. Baraj kapasitesi ve Güvercinlik İAT Kapasitelerinin artmasıyla bölgeye verilen su ölçüsünden da artış yaşanacak ayrıyeten Ekinanbarı ve Turgutreis’te tuzlu suyu arıtmak için desalinasyon tesisi kuracağız. Yeniden su ilginçsizliğine deva olması için Nam Nam ve Dalaman çayı alt havzalarından su transferi yapacağız ve kurum olarak bu projeler için çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

MUSKİ Genel Müdürü Şengül, Ayağının Tozuyla Bodrum’da

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin