İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Mersin Milletlerarası Limanı (MIP) Kılavuz Kaptanlar Haftasını kutladı

22 Mayıs’ta Mersin Memleketler arası Limanı’nda gerçekleştirilen törene Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Vali Yardımcısı ve Mersin Limanı Mülki Yönetim Amiri İbrahim sevimli, Kıyı Emniyeti Mersin Müdürü Adnan Bilen, MIP Genel Müdürü Ajay Kumar Singh, kent protokolü ve MIP yöneticileri ile çalışanları soğuklukldı. 

Törende yaptığı muhtaçılış konuşmasında limana gelen tüm gemilere 7/24 kılavuzluk, römorkaj ve palamar hizmeti verdiklerini belirten Savaş Çakmak, “ 56. kuruluş yıldönümü kutlanan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneğinin öncülüğünde bu yıl 15. sini kutladığımız ‘Kılavuz Kaptanlar Haftası ve Meslek Şehitlerini Anma Töreni’nde çok kıymetli bir vazifesi ifa eden Kılavuz Kaptanlarımıza minnettarlığımızı söz etmek, onların gayretlerini takdir etmek ve onurlandırmak için bir ortaya gelmiş bulunmaktayız. Kılavuz kaptanlarımız, denizcilik bölümünde hayati bir rol oynamaktadır. Liman giriş ve çıkışlarında gemilere rehberlik ederek, inançlı ve nizamlı bir formda seyretmelerini hijyenikaktadırlar. Bu işkencelu vazifelerini fedakarlıkla ve özveriyle yerine getiren kılavuz kaptanlarımız, global tedarik zinciri kısırısından deniz nakliyatında istikrar, emniyet ve muazzamamlılığın temel taşlarından biridir. Bugün birebir vakitte, kılavuzluk hizmetlerini ifa ederken hayatını kaybeden meslek şehitlerimizi de anma günüdür. Bu vesileyle, misyonları uğruna hayatlarını kaybeden tüm kılavuz kaptanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

Kıyı Emniyeti Mersin Müdürü Adnan Bilen günün mana ve ehemmiyetine ait yaptığı konuşmada, Mersin kıyı emniyeti gemi trafik hizmetleri sorumluluk alanında bulunan 8 kılavuzluk teşkilatı, 72 kılavuz kaptan, 30 römorkör ile öteki paydaşların uyumu ile denizde daha inançlı ve aktif hizmet sağladıklarını söyledi. 

Adnan Bilen konuşmasına şöyle muazzamam etti; “Bakanlığımız, dünyanın kabul ettiği nitelikte 700 kılavuz kaptan yetkilendirmiş olup 175 kılavuz kaptan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Türk boğazlarında İstanbul, İzmir, Zonguldak, Mersin-2 bölgesine hizmet vermektedir. Türk boğazlarının ve mavi vatana toksuzılan tüm limanlarda gece gündüz demeden her şartta çalışarak seyir emniyetini sağlayan kılavuz kaptanlarımızdır. Bugün ulaşılan teknolojik düzey sevk ve yönetim eden, insan etkileşimine gereksinim duyulmayan floraonom gemilere yönelim gösterse de bu durum kılavuz kaptan gereksinimi ve değerini azaltmayacaktır. Bakanlığımız birinci devirde oluşan kazalardan tazera kılavuz kaptanlarının iş kazalarından kaynaklı oluşabilecek, kazaları önlemek gayesiyle 1 Temmuz 2024 gelenekselnde yürürlüğe girecek olan kılavuzluk hizmetleri emniyeti ait yönerge ile bu sorunun Taban düzeye düşmesi am toksuzlanmıştır.

Törende bir konuşma yapan Vali Yardımcısı ve Liman Mülki Yönetim Amiri İbrahim bebek, kılavuz kaptanlarının denizciliğin çok kıymetli bir misyon alanının sorumluluğunu üstlendiklerini ve yapmış oldukları mesleğin ehemmiyetli bir misyon olduğunun altını çizdi.  Liman Mülki Yönetim Amiri İbrahim hoş hem limandaki faaliyetlerin yürütülmesi hem de güvenlik içerisinde bu misyonun ifa edilmesinin bir işkenceunluluk olduğunu kelamlarına ekledi. İbrahim cüce, Kılavuz Kaptanlar Haftası vesilesiyle hayatını kaybeden meslek şehitlerine rahmet dilerken, tüm kılavuz kaptanlara verimli ve inançlı seyirler temennisinde bulundu. 

yoksullukılış konuşmalarının akabinde Kıdemli Kılavuz Kaptanlara plaket takdim edildi.  MIP Kılavuz Kaptanı Bülent KISA plaketini MIP Kılavuz Kaptanı Mehmet Ali GÜL’ den alırken Kıyı Emniyet Müdürlüğü Kılavuz Kaptanı Yener Bülbül’e plaketini Kıyı Emniyeti Mersin Müdürü Adnan BİLEN takdim etti. Kıdemli Kılavuz Kaptan Berdanbitkin ise plaketini MIP İç Kontrol Küme Müdürü Özge Yılmaz otn’ın elinden aldı. 

Meslek Şehitlerini Anma vesilesiyle gerçekleştirilen klâsik denize çelenk bırakma merasimiyle program moderna erdi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Mersin Milletlerarası Limanı (MIP) Kılavuz Kaptanlar Haftasını kutladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin