İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Mantar Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Kıymetli Bilgi!

Ülkemizde en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan mantarın bilhassa yaz aylarında görülme sıklığı daha da artıyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Mantarlar sıcak ve nemli ortamlarda çoğaldığı için yaz aylarında artış gösterir. Yüzeyel mantar hastalıkları deri, saç, tırnak, ağız içi ve genital bölgeyi tutabilen mikroorganizmaların yaptığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Saçlı deriden ayak tırnaklarına kadar  tüm bedende en sık görülen ve yerleşim yerine nazaran isimlendirilen deri hastalıklarından biri olup, yapılan çalışmalara nazaran ülkemizde her 100 bireyden 18’ini  etkilemektedir” diyor. Havuz kenarlarında terliksiz ya da kırlarda ‘stres atayım’ diye çıplak ayakla dolaşmanın mantar oluşumuna taban hazırlayan faktörler ortasında yer aldığını, hastalığın bedende ortaya çıktığı bölgeye nazaran kendini bilhassa kaşıntı, kızarıklık, kepeklenme, yanma hissi, renk değişikliği ve kıl ile tırnak kaybı üzere belirtilerle gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, mantar hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu.  

Mantara yol açan etkenlere dikkat!

Başka şahıslarla ortak kıyafet, terlik ve özel eşyaların paylaşılması, hayvanlarla temas (kedi, köpek, küçükbaş hayvanlar) üzere etkenlerin yanı sıra dış ortamlardan da (toprak ve çimenlik alanlar, havuz kenarları, hamam, sauna, spor salonu, tuvalet vb ortak kullanıma açık zeminler)  mantar bulaşabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Mantar enfekiyonuna neden olan funguslar, bulaşıcı dermatofitler, mikrosporumlar olabildiği üzere, bedende bulunan saprofit (zararsız) olarak isimlendirdiğimiz maya çeşidi mantarlar da (kandida pitrosporum gibi) olabilir ve beden direncinin düştüğü durumlarda fırsatçı enfeksiyonlara yol açarlar” diyor. 

Çok çabuk bulaşıyor! Bulaş riskine karşı tesirli önlemler!

Hastalığın çok çabuk bulaştığını bu nedenle çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Örneğin; ayak mantarlarının ülkemizde sık gözlenmesinin en temel nedeni ortak terlik kullanımıdır. Bulaş riskinden korunmak için; kıyafet, terlik, ayakkabı üzere ferdî eşyalarınızı diğerleriyle paylaşmayın, meskende bile olsa çıplak ayakla dolaşmayın, hamam, sauna ve tuvalet üzere ortak kullanım alanlarında hijyene ve yere çıplak ayakla basmamaya dikkat edin. Genital  bölge (vajinal kandida gibi) ve bacak ortalarının mantar enfeksiyonlarında yanma-ağrı hissine yol açabileceği ve partnere bulaşma riski olabileceğinden ötürü tedavi tamamlanana kadar dikkatli olun” diyor.   

Bu belirtilerle kendini gösteriyor!

Mantar hastalığında ağır kaşıntı en sık şikayet nedenini oluşturuyor. Bedende mantarın ortaya çıktığı bölgede geçmeyen, ağır ve deriyi tahriş edecek şiddette kaşıntı oluyor. Kaşıntının yanı sıra ciltte kızarıklık, kepeklenme, mantarın etkilediği beden bölgesine nazaran yanma hissi, renk değişikliği ve tırnak kaybı da ortaya çıkabiliyor. Saç bölgesinde ortaya çıkan mantar saç dökülmesine ve tedavi edilmediğinde kelliğe de neden olabiliyor.

Tedavide gecikilirse!

Mantar tedavisine en kısa vakitte başlanması gerektiğini, aksi halde tedavinin güçleşeceğini ve bakteri enfeksiyonlarının eklenmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu mantar tedavisine yönelik şu bilgileri veriyor: “Mantar tedavisinde hudutlu, küçük bir alan etkilenmişse lokal krem-losyon tedavilerini tertipli olarak en az 3-4 hafta kullanmak kâfi olur. Lakin geniş beden yüzeyleri, birden çok bölge tutulumu, saç ve tırnak tutulumunda sistemik (ağız yolu ile alınan tablet-kapsül) tedavi gerekir. Saçlı deri ve gövdede geniş yüzey tutulumunda mantara karşı tesirli unsurlar içeren saç ve beden şampuanları da tedaviye eklenir.”

Tedavi sırasında bu yanılgıya düşmeyin!

Mantar tedavisi sırasında hastaların yaptığı en önemli yanlışları; ilaçları sistemli kullanmamak, tedaviyi erken bırakmak ve bulaştırıcı nedenlere devam etmek olarak sıralayan Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Mantar hastalığının yerleşim yeri ve hastalığa neden olan mantarın cinsine nazaran tedavi değişir. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediği sürece artarak devam eder. Hastalık yayılır, tedavi güçleşir ve bakteri enfeksiyonlarının eklenmesine neden olur. Şikayetler azalınca tedavinin erken kesilmesi ise hem tedaviye direnç gelişmesi hem de hastalığın sık tekrarına yol açar. Ayrıyeten tedavi süreci yalnızca medikal tedaviyle hudutlu kalmayıp, mantara yol açan etkenlere karşı günlük ömürde gerekli tedbirleri almak gerekmektedir. Örneğin; ayakların nemli kalmaması, her gün birebir ayakkabıyı art geriye giymemek, bedeni nemli bırakmamak, pamuklu çorap giymek, çıplak ayakla dolaşmamak üzere tedbirlere her gün dikkat etmek gerekir” diyor.

Bilgi kirliliğinden uzak durun! 

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, başka tüm hastalıklarda olduğu üzere mantar hastalığı konusunda da toplumda bilgi kirliliği olduğunu, bilhassa tedavi noktasında internetten ya da arkadaş etrafından edinilen yanlış bilgilerle hastalığın çok daha ilerleyebildiğini vurgulayarak “Örneğin; internette mantar tedavisi için doğal sistemler diye birçok bilgi var; karbonatlı suda ayakları bekletmek, sirkeli su ile yıkamak ya da aloe vera bitkisinin içini açıp jelini sürmek bunlardan birkaçı. Fakat mümkün bir mantar belirtisinde kesinlikle tabibe başvurulmalı ve tıbbi metotlarla hastalık tedavi edilmelidir. Aksi taktirde çok daha ilerleyerek daha karışık, kuvvetli ve riskli bir sürece girilebilir. Örneğin; aloe vera bitkisini direkt sürmek cildi tahriş edebilirken, karbonatlı suda ayakları bekletmek ya da mantarlı bölgeye sirkeli su sürmek de konsantrasyon hakikat ayarlanmadığında tahriş ve yanık yapabilir. Bu nedenle ölçüsüz uygulamalardan kaçınılmalıdır” diyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Mantar Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Kıymetli Bilgi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin