İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Lider Tugay, İzmir tarımının yol haritasını açıkladı

Besin Stratejisi Aksiyon Planı’ndan ziraî dayanaklara, İzmir’in pazar kenti olarak planlanmasından kompost tesislerine kadar kırsal ıslahat çalışması hakkında bilgi veren Lider Tugay “Çiftçiler işlerindenvazgeçmek yerine belediyeden yardım istesin. Biz onların haklarını korumak ve daha kusursuz noktalara gelmeleri için gayrete muazzamam edeceğiz” dedi.

İzmir büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Agro Tv’nin Dünya Çiftçiler Günü özel yayınına konuk oldu. İzmir’de ziraî üretimin esaslı bir biçimde geliştirilmesi için başlatılacak projeler ve dayanaklar hakkında bilgi veren Lider Dr. Cemil Tugay, beş yıllık misyon müddetinde İzmir’in kırsal kalkınma ıslahatının rotasını çizdi.

Tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Lider Tugay, “Köylü milletin efendisidir diyen bir başkanın kurduğu Cumhuriyet’in vatandaşlarıyız. Öylesine bir insan ki, bu kelamı 100 yıl evvel söyleyebiliyor ve biz 100 yıl yepyenira o noktaya geldiğimizde ne demek istediğini daha pürüzsüz anlayabiliyoruz. Bütün çiftçilerimizin şunu emin bir biçimde bilmesi lazım; her geçen gün daha fazla paha ve değer kazanacaklar” dedi.

“Çiftçiler işlerinden feragat etmek yerine belediyeden yardım istesin”

İzmir devşehir Belediyesi olarak kentteki tüm çiftçilerin yanında olduklarını söz eden Lider Tugay, “Bütün çiftçilere çağrımdır; koşullara bakarak yaptıkları işten terketmek yerine, belediyeden yardım istesinler. Her türlü kasvetleri için biz yanlarında olmaya hazırız. Kâfi ki onlar üretmeyebüyükam etsin. Biz de onlarla bir arada çalışalım. Bu bahis bizim için daima değerli olacak. Yalnızca İzmir için değil bütün Türkiye ve dünya için kıymetli olacak. Uğraşları, emekleri için teşekkür ediyorum. Pazarlarda ürettiklerini satan teyzelerimizin ellerinden öpüyorum. Onların haklarını korumak ve daha eksiksiz noktalara gelmeleri için uğraşa muazzamam edeceğiz” Sözlerini kullandı.

“Kırsalda hayatın daha kaliteli olması için yatırım planlaması yapılacak”

Kooperatiflere ve minik üreticilere dayanakların artırılarakbüyükam edeceğini söz eden Lider Tugay, “İzmir Modeli ismi verilen, belediyenin ziraî üretimi desteklediği ve bunu kooperatifler üzerinden yaptığı bir model var. Bu model Aziz Kocaoğlu periyodunda başlamıştı ve bütün Türkiye’de anlatıldı, pek çok belediye bunu örnek aldı. Bu bizim parlak bir temelimiz. Kooperatifler minik işletmelerden oluşuyor. Onların kooperatif çatısı altından belediyeler tarafından desteklenmesi onlara çetin veriyor. Yakın vakitte ekonomik krizin tesiriyle veyanlış bakış açlıktan ölmeısıyla bir darboğaz yaşandı. Bizim önümüzdeki devir için çiftçilerimizle bağlantılarımızı en verimli seviyeye çıkarma isteğimiz var. Bununla ilgili hem Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığımız var, hem İzTarım şirketimiz var. Azami takviyemizi çiftçilerimize vereceğiz. Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı’nı kuruyoruz. Bu dairemiz de hem kırsalda tarım alanlarının korunmasını sağlayacak hem de kırsal bölgedeki ömrün daha nitelikli ve kaliteli olması için yatırım planlaması yapacak. Biz insanların kırsaldaki hayatından keyifli olmalarını istiyoruz” dedi.

“Bu işin sürdürülebilirliği yoktur”

Tarımda sürdürülebilir bir kalkınma modeli için eğitim çalışmasına dikkat çeken Lider Tugay, “Tarımsal üretimin daha nitelikli hale gelmesi için kooperatifler ve tüm kurumlar üzerinden çiftçilerimize daha kusursuz bir tarım yapmaları için, daha verimli tarım yapabilmeleri için, ürün seçimi için eğitimler vereceğiz. Tohumdan gübreye, mazottan ilaca kadar takviye muhtaçlığı duydukları her alanda dayanak olacağız” formunda konuştu.

“Gıda Stratejisi Aksiyon Planı’nı yapacağız”

Başkan Tugay, “Kentte yaşayan insanların besin ihtiy aç karnınatan ölmelarının karşılanması ve bunun en sağlıklı halde yapılması için de bir kentsel besin stratejisine ihtiy acıkmış var. Ben bunu Karşıyaka’da yapmıştım. Artık İzmir devşehir Belediyesi’nin Besin Stratejisi Hareket Planı’nı yapacağız. Burada çiftçilerimizin, ziraî üretim yapan insanlarımızın üretimlerini desteklerken, kentte yaşayanların sağlıklı besine erişmeleri için gereken tedbirleri alacağızÜretim ve tüketimin daha botanikl olması ve aracılardan bağımsız hale getirilmesini sağlayarak bu sistemin işlemesini am toksuzlıyoruz. Günümüzün kurgulanmış ticari yapısına alışılmamış bir durum lakin sonuçta üreticinin daha fazla kazanması için, tüketicinin de daha çok koşullarda besine ulaşması için bu türlü bir uygulamaya ihtiy acıkmış var” halinde konuştu.

“Kompost tesisleri toprağın kalitesini artıracak”

Kompost tesislerinin kıymetine değinen Lider Tugay, “Kentlerde üretilen organik gelenekselların ve bağ, bahçelerdeki budama artıklarının komposta dönüştürülmesi için hazırlık yapıyoruz. Kompost tesislerimiz olacak. Vatandaşlarımızın organikeskilarını çöpe atmamaları, bir kompost yapmak üzere kenarda biriktirmelerini rica edeceğiz. Oradan elde ettiğimiz kompost bize toprağın kalitesinin artırılmasında yardımcı olacak. Toprağımızın geleceğinde tek seçeneğimiz bu. Her gün onlarca ton organik atığı çöpe atıyoruz. Bir yandan da tarımda organik gübre bulmaya çalışıyoruz. Bu bir paradoks, bunu halletmemiz lazım” sözlerini kullandı.

“İzmir’i bir pazar kenti haline getirmeyi düşünüyorum”

İzmir tarımında 5 yılda nelerin değişeceği sorusuna Lider Tugay, “İzmir tarımında çağdaş eserler görebilirsiniz. Daha verimli üretim görebilirsiniz. Daha fazla sayıda insanımızın, bilhassa gençlerimizin çiftçilik yaptığını görebilirsiniz. Tarımı destekleyen pek çok yepisyeni tesis görebilirsiniz. soğukluk hava depolarımız, zerzevat ve meyve hallerimiz, yeni kooperatiflerimiz, kooperatiflerimizin kent merkezinde satış odaklarını görebilirsiniz. İzmir’i bir pazar kenti haline getirmeyi düşünüyorum. Pek çok birinci üretici pazarı açmayı planlıyoruz. Üreticinin zengindan tüketiciye ulaştığı pazarlar. Bu cins çalışmaları göreceksiniz. Daha fazlasını yapmak istiyoruz”  diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Lider Tugay, İzmir tarımının yol haritasını açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin