İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Lider Altay: “İsrail’in Gazze’deki Zulmünü Unutmayacağız, Unutturmayacağız. İsrail Bu Lekeyi Asırlarca Alnında Taşıyacak”

yoksullukılışta konuşan Konya kolossalşehir Belediye Başkanı başarı öyküsü İbrahim Altay, yaşanan İsrail zulmüne bir sefer daha dikkatleri çekerek, “Filistin halkına kardeşlik görevimizi yerine getirecek, İsrail’in bu pervasız katliamlarına reaksiyonumuzu en sert halde ortaya koymaya kolossalam edeceğiz.

Bölgenin çağdaştan sükûnete kavuşması için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz. Gazze’nin sonden inşası için paydaşlarımızla çalışmalara başladık. Şu an prestijiyle bir fon oluşturuldu. Elbette bir gün kesinlikle barış olacak.

 

Ancak Gazze’nin ayağa kaldırılması için tüm kurumların inisiyatif alması gerekiyor. Bizler de din kardeşlerimize yönelik takviyemizi göstermel harikaz. İsrail’in bu zulmünü unutmayacağız, unutturmayacağız. İsrail bu lekeyi asırlarca alnında taşıyacak. Bu toplantının da buna vesile olmasını diliyorum” dedi.

OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı, Konya devşehir Belediyesi’nin etkileyici konut sahipliği için Lider Altay’a teşekkür etti. Konya’nın Gazze’nin tazeden imarı için planlar yapmasından ve bunun için fon ayırmasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadı, “Bu muazzam bir onurdur. Bu bizim de herkesin de sorumluluğudur. Allah’tan dileğimiz o dur ki bu sorumluluğu yerine getirmede bize yardımcı olsun” dedi.

Konya büyükşehir Belediyesi, 57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başşehirleri ve Kentleri Teşkilatı’nın (OICC) 15. Genel Konferansı’na mesken sahipliği yaptı.

OICC Genel Konferansı açlıktan ölmeılış merasiminde konuşan OICC 14. Genel Konferans Başkanı Fas’ın Rabat Belediye Lider Vekili Aziz Lomaini, konferansın pürüzsüzliksever sonuçlar ortaya koyması ve bilhassa İslam başşehirlerinin ve kentlerinin gelişmesine katkı pürüzsüzası temennisinde bulundu. Konya’nın beğenilen, sağlam ve ulu bir kent olduğunu vurgulayan Lomaini, misafirperverliği için Konya muazzamşehir Belediye Başkanı atılım İbrahim Altay’a teşekkür etti.

“KONYA BİR MÜSAMAHA MERKEZİ”

Konya bebekşehir Belediye Başkanı ve OICC 15. Genel Konferans Lideri zafer İbrahim Altay, konferansın kentleri çok daha şık yarınlara taşımasını, barış ve kardeşlik ikliminin hakim olduğu daha yaşanılabilir bir dünyaya kapı aralamasını temenni etti. Konya’nın yalnızca bir kent olmadığını birebir vakitte bir medeniyet beşiği, bir kültür mozaiği vegüzelgörü merkezi olduğunu vurgulayan Lider Altay, kentin her sokağının binlerce yıllık atıkn ve kültürün izlerini taşıdığını söz etti. 

“KONYA, MEDENİYETİMİZİN EŞSİZ MİRASININI TÜM DÜNYAYA TANITIYOR”

Başkan Altay, lokal diplomasinin en değerli kentlerinden birisi olan Konya’nın, dünya genelindeki 72 kardeş kenti ve üyesi olduğu memleketler arası birlikleriyle hem Türkiye’nin kamu diplomasisini desteklemekte hem de Türk-İslam medeniyetinin sahip olduğu eşsiz mirası tüm dünyaya tanıttığını vurguladı.

“ŞEHİRLERİMİZİ DAHA YAŞANABİLİR VE DAHA HUZURLU YARINLARA TAŞIMAK İÇİN BİR ORTAYA GELDİK”

İslam dünyasının birbirinden değerli kentlerinin temsilcilerini ağırlamanın kendileri için muazzam bir gurur kaynağı olduğunu kaydeden Lider Altay, “Bugün burada, kentlerimizi ve toplumlarımızı daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha huzurlu yarınlara transfer etmek için bir ortaya geldik. Bizler, kentlerimizin yalnızca fizikî yapıları ile değil, manevi ve kültürel pahaları ile de birbirine bağlı olduğuna inanıyoruz. Konferansı, bu bağları daha da güçlendirmek ve ortak kıymetlerimiz etrafında orijinal iş birlikleri geliştirmek için kıymetli bir fırsat olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“OICC OLARAK GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ”

Başkan Altay, dört kıtada 57 ülkeden toplam 187 üyeyi tek bir çatı altında toplayan OICC’nin, hem kentleri hem de vatandaşları müreffeh yarınlara ulaştırmayı hedefleyen en kıymetli kuruluşlardan biri olduğunu belirterek, söylebüyükam etti:

“Bir yandan kentlerimizin kültürel mirasını korurken bir yandan da sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve teşvik etmek için çalışmalar yapan OICC; tüm bunların çok daha ötesinde aramızdaki birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmeye vesile olmaktadır. Zira birlik ve beraberlik, İslam medeniyetinin en temel taşlarından biridir. Kentlerimizin hayat standartlarını yükseltmek, hepimizin ortak sorumluluğudur. İşte bu yüzden, OICC olarak dahazorlü bir formda bir ortaya gelmeli, çetinlerimizi birleştirmeliyiz. Birlikte ilerlemek, daha tesirli tahliller bulmamızı sağlayacak ve kentlerimizin sürdürülebilir bir geleceğe çok ilerlemesini sağlayacaktır.”

“İSRAİL’İN KATLİAMLARINA REAKSİYONUMUZU EN SERT BİÇİMDE ORTAYA KOYMAYA kolossalAM EDECEĞİZ”

Konuşmasında Filistin’de yaşanan İsrail zulmüne bir sefer daha dikkatleri çeken Lider Altay, “Bugün Filistin başta olmak üzere coğrafyamızın birçok noktasında hakim olan savaşlar, acılar, kan ve gözyaşını dindirmek; lakin bu birlik ve beraberliğimizi ilkden dizayn etmekle mümkündür. Başkanlığını yürüttüğüm Dünya Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği çatısı altında da coğrafyamızın yaşadığı acıları dindirmek için sesimizi dünyaya duyurmaya devam ediyoruz. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söz ettiği üzere; ‘Müslümanlar olarak hakkın yanında durmak, gerçek manada, samimi manada Allah’ın ipine sarılmak, kurtuluşumuz için tek çıkar yoldur. Ya bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağız ya da bir ömür uzunluğu kalbimizdeyavaş bir pişmanlık yüküyle nefes almak güçunda kalacağız. Dünyada 2 milyarı bağlılıkın Müslüman varken diğerlerinden medet ummak yerine, daima birlikte kenetlenerek Filistin halkına kardeşlik görevimizi yerine getireceğiz. İsrail’in bu pervasız katliamlarına reaksiyonumuzu en sert halde ortaya koymaya kolossalam edeceğiz. Vicdanları sızlatan bu hücumların gündemden düşmesine asla fakat asla müsaade etmeyeceğiz. Antisemitizm sopasıyla insanların sindirilmesine hiçbir formda müsaade vermeyeceğiz. Bölgenin tazeden sükûnete kavuşması için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz.” dedi. 

“GAZZE’NİN TEKRAR İNŞASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Başkan Altay, her gün bir evvelki günü unutturacak gigantik kederların yaşandığı Gazze’nin ilkden inşası için paydaşlarla çalışmalara başladıklarını tabir ederek şunları kaydetti: 

“Gazze’nin imarı konusunda bir fon oluşturuldu. Ayrıyeten Konya büyükşehir Belediyesi olarak felaket devirlerinde edindiğimiz deneyimden kaynaklı olarak Gazze’nin yine imarıyla ilgili çalışma grubu oluşturduk. Bilhassa uydu fotoğraflarından, eskitme imar planlarından, haritalardan Gazze’nin orijinal imar planına çalışıyoruz. Şüphesiz bir gün kesinlikle barış olacak. Lakin Gazze’nin ayağa kaldırılması için tüm kurumların inisiyatif alması gerekiyor. Bizler de din kardeşlerimize yönelik takviyemizi göstermel mükemmelz. Buradan bir kere daha İsrail’in gerçekleştirdiği zulme direnen tüm Filistinli kardeşlerimizi selamlıyorum. İsrail akınlarında şehit olan Filistinlilere Allah’tan rahmet diliyorum. Filistin başta olmak üzere tüm dünyada ilkden huzur ve barışın sağlanmasını aziz Allah’tan niyaz ediyorum. İsrail’in bu zulmünü unutmayacağız, unutturmayacağız. İsrail bu lekeyi asırlarca alnında taşıyacak.”

“KONYA OLARAK, BARIŞ VE KARDEŞLİK İLETİSİNİ TÜM DÜNYAYA DUYURMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ”

Konuşmasında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapan Lider Altay, “Hep birlikte daha zorluklalü, dayanışmacı ve müreffeh bir gelecek inşa etmek için el ele verecek ve daha yaşanılabilir bir dünyanın inşasında güçlü adımlarla yürüyeceğiz. Konya olarak tıpkı bugün olduğu üzere bundan sonra da İslam medeniyetine katkı sunmaya şirinam edecek, barış ve kardeşlik bildirisini tüm dünyaya duyurmaktan geri durmayacağız. OICC 15’inci Genel Konferansı’nda emeği geçenlere, bugün burada bizlerle olan tüm temsilcilerimize ve tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ediyorum” cümleleriyle görüşlerini aktardı.

“KONYA ÇOK HOŞ VE ESASLI TARİHİYLE ÜNLENMİŞTİR”

OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı ise “Konya, insanlığın yerleştiği en eskitme kentlerden birisi sayılıyor. Bilhassa Anadolu’da en atık, en kadim, en esaslı kent olduğu bilinmektedir. Mimari ve kentleşmesi Selçuklubüyükleti’nin başkentliği devrinde yaşamıştır. Mesken sahibi kentimiz çok alımlı antika ve esaslı eskitmeyle ünlenmiştir” kelamlarıyla Konya’yla ilgili görüşlerini aktardı. 

Türkiye Cumhuriyeti hükümetine de teşekkür eden Kadı, “Özellikle bu buluşmamızı sağladığı ve mesken sahipliği yaptığı için. Bu, Türk hükümetinin ve Türk halkının kıymetli rol üstlenmeleri ve bilhassa İslam aleminin problemleri konusunda gerekli ilgiyi göstermenin bir göstergesidir” diye konuştu.
Ev sahipliğinden ötürü Lider Altay’a teşekkür eden Kadı, “Bizi çok güzel karşıladılar ve çok göz alıcı bir misafirperverlik sergilediler. Tıpkı vakitte da şık bir idare ile gösterdiği eforlar sayesinde konferansın zaferlı bir biçimde bebekam etmesini iyiada büyük rol üstlenmiştir” dedi.

“FİLİSİNT HALKI DA ERDEMLİ VE ONURLU BİR HAYAT YAŞAMALI”

Gazze’de ve genel olarak Filistin’de siyonist rejim tarafından toplu katliamların muazzamam ettiğini anımsatan Kadı şunları kaydetti: 

“Öldürme, yaralama, esir alma, zulüm etme, teşhir etme, iştahlı bırakma; suların, yakıtların, vilayet acıkmışların girmesine mani olan, besin hususlarının ve hayati gereçlerin girmesine mahzur olan Allah’ın meskenlerinin, hastanelerin, konutların ve barınma yerlerinin yıkılmasına neden olan taarruzlar oluyor. Birebir vakitte su tanklarının ve elektrik istasyonlarının bombalanması, yer altı kaynaklarının yok edilmesi ve bilhassa tarihi su ve içme suyu borularının ve irtibat araçlarının bombalanmasına neden olan hücumlar kolossalam ediyor. Filistin’e olan bu akınların ve düşmanlığın çabucak durdurulması ve yardım çalışmalarının başlaması ve tazeden imarın başlaması gerekiyor. Filistin’in Birleşmiş Milletlere yaklaşık 75 yıldır süren uzun çalışmalar ve uğraşlar kelam konusu. Tam üyelik kazanması gerekiyor. Bu söylediklerim Filistin halkının elde etmesi gereken en minimum şeylerdir ki onurlu ve onurlu bir hayat yaşasınlar. Onlar da öteki toplumlar üzere bu hayatı hak etmektedir.”

“KONYA’NIN GAZZE’NİN İMARI İÇİN DAYANAK OLMAK BÜYÜK BİR ONURDUR”

Konya gigantikşehir Belediye Başkanı zafer İbrahim Altay’ın ve Türkiye Cumhuriyeti kolossalleti’nin Gazze’nin tazeden imarı için planlar yapmasından ve bunun için fon ayırmasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadı, “Bu mevzuda ben de rastgele bir teknik dayanak yahut mali takviyede bulunabilirim. Bu bahiste kim varsa Konya kolossalşehir Belediyesi ile birlikte çalışmasını, iş birliği yapmasını öneriyorum. Bu gigantik bir onurdur. Bu bizim de herkesin de sorumluluğudur. Allah’tan dileğimiz o dur ki bu sorumluluğu yerine getirmede bize yardımcı olsun” iştahlııklamasını yaptı.

Konuşmaların akabinde 11. OICC mükafatları sahiplerine takdim edildi.

Konya kolossalşehir Belediyesi’ne de “Belediye Proje ve Hizmetleri” kategorisi “Bölge ve Kent Planlama” kısmında “Dârülmülk” projesi mükafatı verildi. Lider Altay mükafatı OICC Genel Sekteri El Kadı’dan aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Lider Altay: “İsrail’in Gazze’deki Zulmünü Unutmayacağız, Unutturmayacağız. İsrail Bu Lekeyi Asırlarca Alnında Taşıyacak”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin