İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Konsantrasyon kaybı düşük kan şekeri belirtisi olabilir

Halk ortasında düşük kan şekeri olarak bilinen hipoglisemi, tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir sıhhat durumu. Kan şekerinin çok düştüğü bireylerin ekseriyetle diyabet hastaları olduğunu vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Hastalığın nedeni, bu şahısların diyabet tedavisi kapsamında kullandıkları ilaçların direkt olarak insülin hormonu içermesi yahut bu hormonun aktifliğinin artırılmasıdır. Çok ölçüde ilaç kullanımı, öğün atlama, olağandan az ölçüde yeme ya da uzun fizikî aktivite yapma üzere nedenler de şahısta hipoglisemi gelişimine neden olabilir” dedi.

Kan şekerinin düşmesine her bedenin farklı halde reaksiyon verebildiğinin altını çizen Anadolu Sıhhat Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Hipoglisemi ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek birçok belirti ve bulgu var. Sersemlik, çok açlık hissetme, baş ağrısı, baş karışıklığı, konsantrasyon kaybı, terleme, titreme, bulanık görme, kişilik değişiklikleri, soluk görünümlü cilt, ani ortaya çıkan sonluluk hali, kalp atışlarının hızlanması ve uyku sorunları üzere belirtiler görülebilir. Kimi şahıslarda hipoglisemi gelişimi sonrasında rastgele bir belirti ortaya çıkmayabileceği için dikkatli olunmalı” diye konuştu.

Diyabet hastaları şuurlu davranmalı

Hipoglisemi belirtilerinin hissedildiği vakit diliminde kan şekeri seviyesinin tespit edilmesinin hipoglisemi tanısı için çok kıymetli olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Özellikle şeker hastalığı bulunan ve bu rahatsızlıkları için ilaç kullanan bireyler, kan şekeri seviyelerinin seyri konusunda şuurlu davranmalı. Sık olarak hipoglisemi şikayetinden yakınan şahısların, sıhhat kuruluşlarına başvurarak doktorlardan bu hususta yardım almaları önerilir. Tabipler hipoglisemiye tanısal yaklaşımda başvuranın kişinin tıbbı hikayesini, beslenme alışkanlıklarını ve hipoglisemi ile bağlı şikayetlerini değerlendirir” halinde konuştu.

Hipoglisemi hastaları karbonhidrat kaynaklarını yanında taşımalı

Hipoglisemi komaya kadar ilerleyebilecek hayatı tehdit edici bir durum olması nedeniyle tanısı ve tedavisinin değerli bir tıbbi durum olduğunun altını çizen Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Aşırı düşük kan şekeri tespit edilen bireylerde damar yoluyla şeker içeren solüsyonlar verilebilir. Ağızdan ilaç alabilecek hastalarda süratli emilebilir, karbonhidrat kaynağı olan meyve suları üzere besinler verilmesi tedavinin birinci basamağını oluşturur. Ağızdan beslenemeyen şahıslarda ise kas içine glukagon enjeksiyonu yapılabilir. Hipogliseminin ilaç dışı denetimi hastanın bilinçlendirilmesi ve çeşitli ömür şekli değişiklikleri uygulaması ile gerçekleştirilebilir. Hipoglisemi hastalarının bu mevzuda etrafını uyarıcı bileklerden takması ve şikayetlerinin başlangıcında çabucak tüketebilmesi için gerekli karbonhidrat kaynaklarını yanında taşıması önerilir” açıklamasında bulundu. Çeşitli diyabet kuruluşlarının şahısların hipoglisemi bulgularının ortaya çıkması ile tüketecekleri karbonhidrat ölçüsünün en az 15-20 gram olarak önerdiğini paylaşan Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Çeşitli barlar, meyveler, meyve suları, çubuk kraker ve bisküviler bu seviyede karbonhidrat içeriğine sahip atıştırmalıklar ortasında yer alırlar” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Konsantrasyon kaybı düşük kan şekeri belirtisi olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin