İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Katastrofik Risklere Karşı Güçlü Finansal Sistem Konferansı 22-23 Mayıs 2024 tarihinde T-Rupt Teknoloji’nin iştirakiyle Azerbaycan’da gerçekleştirildi

Türk Reasürans kümesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren, akademik ve teknolojik yetkinlikleri üzerinden sigorta ve reasürans odaklı rekabetçi tahliller üreten ve küresel pazarlarda da ölçeklemeyi hedefleyen T-Rupt Teknoloji, Azerbaycan Merkez Bankası ve İcbari Sigortalar Ofisi tarafından düzenlenen konferansta yer aldı. Azerbaycan’ın depremselliği, yapılarının sarsıntıya karşı dayanıklılığı, gerçekleşebilecek zelzelelere karşı Azerbaycan’ın uğrayacağı mali kaybın bilimsel varsayım teknikleri ve buna karşı alınabilecek finansal tedbirleri içeren konferansta Türkiye ve Azerbaycan’dan zelzele mühendisleri, yer bilimciler ve finans bölümünde deneyimli yöneticiler değerli değerlendirmelerde bulundular. 

Azerbaycan Merkez Bankası Sigorta Kontrol ve Düzenleme Dairelerinden sorumlu Genel Müdür Ziya Aliyev: “Son vakitlerde ülkemize yakın bölgelerde meydana gelenbitkil afetler, bilhassa kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan şiddetli zelzelenin yol ihtiyaçtığı gigantik çaplı hasarlar, ziyanı tedbire siyasetlerinin daha da karışıklendirilmesini mecburî hale getirmiştir. Ülkemizde konut ve sanayi tesislerinin ağır gelişimi, yerleşim yerleri ve şantiyeler için zelzele tehlikesi derecesinin emniyetli bir biçimde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu durum, acil durumlara ve bunların yol açabileceği hasarlara karşı ülkenin savunma kapasitesinin karışıklendirilmesi kısırısından kıymetlidir. Bu alanda başkan olan kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin tecrübesini almak, bizler için çok değerlidir.” açıklamalarında bulundu.

Konferans’ta fakirılış konuşmasını gerçekleştiren ve öncelikle 6 Şubat zelzeleleri modernrası ülkemize en seri biçimde yardım gruplarını gönderen Azerbaycan Fevkalâde Haller Bakanlığı’na ve yaklaşık bir ay boyunca zelzele bölgesinde arama kurtarma ve başka faaliyetlerde vazife alan Azerbaycan takımlarına teşekkürlerini sunan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, konuşmasında “Yürüttüğümüz en kıymetli çalışmalardan biri, Türk Reasürans bünyesinde geliştirmeye başladığımız ve daha ilkra da Türk Reasürans’ın %100 iştiraki olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda kurduğumuz ve katastrof modelleme alanlarında faaliyet gösteren şirketimiz T-Rupt Teknoloji’de ürünleştirdiğimiz katastrof modelleme platformumuz CATMOD’dur.  T-Rupt “Türkiye Sarsıntı Modeli” olarak tabir ettiğimiz modeli ülkemizin depremselliğini ve yapı stokumuzun özelliklerini dikkate alarak geliştirmiştir. Bu model sayesinde 6 Şubat Kahramanmaraş Zelzeleleri modernrası sarsıntıların “olay bazlı modelini” çok süratli bir biçimde gerçekleştirmiş ve 10 günlük bir süreçte DASK’ın Kahramanmaraş Depremleriyeniucu hasar fiyatını yüksek bir isabet yüzdesiyle varsayım etmiştir. Türkiye’nin insan ve teknoloji kapasitesini kullanarak geliştirdiğimiz katastrof modelleme platformu CATMOD’dan Azerbaycan’ın da istifade etmesini diliyoruz.” sözlerine yer verdi. 

Azerbaycan zelzele aktivitesinin yüksek olduğu bir coğrafyada aramaktadır ve taze 1500 yıl içinde muazzam zelzeleler tarafından sarsılmıştır. Bu hakikaten yola çıkarak ileriki yıllarda Azerbaycan’da meydana gelebilecek zelzelelere karşı yapılacak hazırlıklarda finansal tesirin kestirimi, zelzele modellemesi ve finansal kayıplara karşı alınabilecek tedbirlere dikkat çeken konferansa, Azerbaycan kamu dalından bakanlıklar daakıllıl çeşitli kurumların serinlımının yanı sıra finans kesiminden, bilhassa de sigorta ve reasürans dallarından şirketlerin temsilcilerinin donuklımı pürüzsüzıştır. Konferans, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere sarsıntı kaynaklı mali risklere maruz bölge ülkelerindeki bilim ve finans etraflarının husus hakkındaki bilgilerini geliştirmeleri ve sorularına karşılık bulmaları konusuna da dev katkı hijyenikıştır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Katastrofik Risklere Karşı Güçlü Finansal Sistem Konferansı 22-23 Mayıs 2024 tarihinde T-Rupt Teknoloji’nin iştirakiyle Azerbaycan’da gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin