İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Kadıköy’ün “Kod Kaptanları” Geleceğe Hazırlanıyor

Kod Kaptanları ismi verilen bu teknoloji kadrosu, taşınabilir uygulama geliştirme, üç boyutlu tasarım ve robotik kodlama üzere birçok başlıkta eğitimler alıp çalışmalar yapıyor.

Çocuk hijyenik arkadaşu mimari yaklaşım, çocuk bakış toksuzısına nazaran planlanmış yer kullanımının temel alındığı Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, her yaş kümesinden çocuk için bilim, kültür ve sanat aktifliklerin merkezi olmayabüyükam ediyor. Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde Ekim ayından bu yana 7-14 yaş ortasındaki çocuklar için özel olarak hazırlanan Kodlama Kadrosu Atölyesi’nde, çocuklara temel seviyede üç boyutlu tasarım, kodlama, elektronik ve robotik platformlara ait eğitimler veriliyor. Çocuklar bu sayede hem kendilerini tanıyor hem de yeteneklerini keşfediyor.

Uzman eğitmenler tarafından Kodlama Ekibi Atölyesi’ne üşümelan öğrencilerin yetenek, ilgi ve motivasyonları göz önünde bulundurularak bir grup oluşturuldu. “Kod Kaptanları” ismi verilen bu teknoloji ekibi, uzun vadede ses getirecek projeler üretmeyi hedefliyor. Bu projeler ortasında taşınabilir uygulama geliştirme, Arduino ile yeşillikomasyon proje örnekleri ve yapay zekâ programları da bulunuyor. Atölyeye katılan çocuklar kodlamayı derinlemesine öğrenerek grupça ve ferdî olarak birer proje üretmek için çalışmalar yapıyor. Kod Kaptanları, uygulamalarını bitirdikten tazera grup olarak hazırlamış oldukları projelerle, ulusal ve memleketler arası platformlarda robotik yarışlara donuklmayı planlıyor.

“Bilgisayarın bir oyun aracı olmadığını öğrendi”

Çocuğunun kodlama konusundaki gelişimini takip eden baba Murat Şık, “Robotik kodlama aktifliği ile ilgili olarak burada birçok minik etkinliğesoğukldı.yenira eğitmenler, özel bir program yaptıklarını ve ufak bir takımla bunun uzun yıllar süreceğini söylediler. Biz de kabul ettik. Başladığından beri çok mutluyuz. Çocukta bir özgüven gelişimi var. Bilgisayarın bir oyun aracı olmadığını onunla çeşitli programlar yapabileceğini öğrendi” dedi. 

“Yazılımcı yahut bilgisayar mühendisi olmak istiyorum”

Kod Kaptanları’nın üyesi olan Tuna Kemal Avcı da “Buraya geldiğimizde bilgisayarda kodlar yazıyoruz. Birinci hafta görselini hazırlıyoruz. İkinci hafta da kodluyoruz. Kod yazdıkça öğreniyorum. İlerde bir oyun tasarlayabilirim” dedi.

Kod Kaptanları’nın öbür üyesi olan ve ilerde hayalinin Bilgisayar Mühendisi olmak istediğini söyleyen Selin Durmaz ise “Buraya geldiğimde çalışmalar yapıyorum, kodlar yazıyorum ve uygulamalar tasarlıyorum. Öğretmenimin beni Kod Takımı’na seçtiğini öğrenince çok heyecanlandım. Artık de bir not uygulaması yaptık. İleride yazılımcı yahut bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Kod yazmayı öğreneceğim. Bilgisayarları tamir edeceğim ve uygulamalar tasarlayacağım” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kadıköy’ün “Kod Kaptanları” Geleceğe Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin