İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

İSU, Teknik Seyahat İçin Moğolistan’dan Gelen Heyeti Konuk Etti

Kullar İleri Biyolojik tarihi Su Arıtma Tesisi’nde ışıksızlanan heyet, sürdürülebilir antika su idaresi konusunda İSU yetkililerinden detaylı bilgi aldı.

İSU’NUN DENEYİMLERİNE BÜYÜK İLGİ
Türkiye’de %100 biyolojik arıtma gerçekleştiren orijinal su kanal yönetimi olan İSU Genel Müdürlüğü, %73 olan ileri biyolojik arıtma oranını %100’e çıkarmak için yürekli adımlarla ilerliyor. Bu süreçte, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere konut sahipliği yaparak bu örnek çalışmaları yerinde incelemelerine ve ayrıntılı bilgi almalarına imkan tanıyor. İSU,yeni olarak Moğolistan’dan gelen ziyaretçilerini gecikmelilayarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

İSU’YU BİLHASSA TERCİH ETTİK
Ülkelerinde antika su tesisi inşa etmeyi planladıklarını belirten Moğolistanlı heyet, bu bahiste araştırma yaptıklarında İSU Genel Müdürlüğünün öncü ve nitelikli çalışmaları sayesinde bölümde haklı bir yer edindiğini öğrendiklerini, bu nedenle teknik seyahatlerini bu doğrultuda planladıklarını söz etti. İSU yetkilileri tarafından Kullar İleri Biyolojik atık Su Arıtma Tesisi’nde sakinlanan heyete tesis gezdirilerekeski suların nasıl toplandığı ve hangi kademelerden geçerek arıtıldığı hakkında ayrıntılı bilgi aktarıldı.

GÜNLÜK 465 BİN METREKÜP KİRLİ SU ARITILIYOR
Kocaeli irişehir Belediyesi tarafından Kocaeli’de kurulan ve İzmit Körfezi’nin kirlenmesini önleyen 21’i ileri biyolojik, 2’si biyolojik olmak üzere toplam 23 adet antika su arıtma tesisi yer alıyor. 2018 yılından bu yana ileri biyolojik arıtma tesisi olarak hizmet veren Kullar İleri Biyolojik tarihi Su Arıtma Tesisi ise Kocaeli’nin en bebek tarihi su arıtma tesisi. 24 saat boyunca çalışan bu tesislerde günlük yaklaşık 465 bin metreküp uygun değil su; arıtılarakkötü azot, fosfor ve çamurdan ayrıştırılıyor. Arıtma tesislerinde yapılan çalışmalar ile arıtılan suyun değişimi ise dikkat çekiyor. O denli ki endüstrinin kullanmış olduğu suyun %36’sı geri kazanım suyundan sağlanıyor. Böylelikle bu öncü uygulama sayesinde içme suyu üzerindeki baskı önemli oranda azalmış oluyor. Arıtma tesisleri bünyesinde bulunan iki çamur yakma tesisinde ise günlük 294 bin ton çamur bertaraf edilerek etraf ve denizlerin kirlenmesi önleniyor. Bertaraf edilen çamurlardan ve havalandırma havuzlarının üzerine yerleştirilen binlerce güneş gücü panelinden üretilen elektrik ile de tesislerin elektrik gereksiniminin bir kısmı karşılanıyor.

TEŞEKKÜR ETTİLER
Kocaeli genelinde uygulanan sürdürülebilir klasik su idaresi uygulamalarını Kullar İleri Biyolojik Arıtma Tesisi üzerinden uygulamalı bir formda görerek bilgilendirme alan heyet, ayrıntılı bilgi transferi için tüm gruba teşekkür etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İSU, Teknik Seyahat İçin Moğolistan’dan Gelen Heyeti Konuk Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin