İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

İster konut sahibi olun ister kiracı, Konut Sigortası şart!

Türkiye’nin birinci ve başkan dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, Konut Sigortası’nın mesken sahipleri ve kiracılar açısından sağladığı avantajları ve tarafların birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini mercek altına alarak uyarıyor. Doğal afetler, yangın, su basması, hırsızlık üzere pek çok risk, gündelik hayatımızı bir anda altüst edebilecek durumlarda  keşke dememek için Konut Sigortası kaide.  

23 yıllık uzmanlığıyla Türkiye’nin en güvenilen dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, Konut Sigortası’nın sanılanın tersine cüzi primler karşılığında hem mesken sahiplerine hem de kiracılara muhtemel risklere karşı büyük bir teminat sağladığını hatırlatıyor. Çok düşük bir maliyetle hem meskeni hem de eşyaları garanti altına almak mesken sahibi ve kiracıları ileride oluşabilecek önemli problemlere karşı koruyor.

 

Konut Sigortasında az bilinenler

Ev sahibi-kiracı ilgilerini düzenleyen mevzuatlar, konuta ait kimi yükümlülükleri mesken sahibine kimilerini ise kiracıya ilişkin olarak belirliyor. Buna nazaran, örneğin bir musluğun su akıtması sorunu kiracının sorumluluğundayken tesisat borularındaki bir meşakkat, konut sahibinin sorumluluğu altında. Durum bu türlü olunca, Konut Sigortası’nın iki taraf için de sağladığı avantajlar farklılaşıyor. 

 

Kiracıysanız Dikkat: Konut sahibi ihmal nedeniyle hasar durumunda tazmin talep edebilir

Ev sahibi yahut kiracı olmak fark etmeksizin konut sigortası yaptırılabiliyor. Buradaki kilit nokta, bina teminatının sadece mesken sahiplerine sunulması. 

Eğer ikamet edilen konutta kiracıysanız, sadece eşya teminatlı bir konut sigortası tipi ile eşyalar muhafaza altına alınabiliyor. 

Konutlarda yaşanan olumsuz durumlar bazen eşyaların yanı sıra binaya da ziyan verebiliyor. Kiracı olarak yaşanan konutta meydana gelen bir hasar durumunda, konut sahibi, hasarın kiracının ihmalinden kaynaklandığını tespit ederse, zararın kiracı tarafından karşılanmasını talep edebiliyor. Bu üzere durumlarda da kiracıların kendini korumak için Konut Sigortası yaptırmaları kritik kıymet taşıyor. 

Böyle bir durumda, kiracının yaptırdığı Konut Sigortası devreye giriyor ve kendi eşyalarında meydana gelen hasarlarla birlikte, kiracı olarak üstlenmeleri gereken sorumluluğa ilişkin masrafları da karşılıyor. 

 

Ev sahiplerine hatırlatma: Esasen DASK var demeyin!

Ev sahipleri, sarsıntı ve sarsıntıdan kaynaklanan yangın, yer kayması ve tsunami risklerine karşı DASK, yani Mecburî Sarsıntı Sigortası ile epeyce hudutlu bir maddi teminat elde ediyor. DASK genel koşullarına nazaran, konutun sarsıntı nedeniyle gördüğü hasar poliçe limitleri dahilinde tazmin edilirken enkazın kaldırılması için yapılan masraflar yahut konutun kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kira gelirinden yoksun kalma üzere durumlar teminat kapsamında olmuyor. Münasebetiyle meskeninizde ister kendiniz ister kiracınız ikamet ediyor olsun, Konut Sigortası çok daha geniş bir alanı, kendi seçeceğiniz ek teminatlarla güvence altına alıyor. Kiraya verilmiş konutun altyapı sistemlerinde ya da demirbaşlarında oluşabilecek hasar ve arızalar da buna dahil. 

 

Bora Uludüz: İhmalden kaynaklı hasar halinde, kiracının yaptıracağı Konut Sigortası maddi manada hayat kurtarıyor

Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, “Sigortam.net olarak, konut sahibi ve kiracıların konut sigortası konusunda yanlışsız bilgiye ulaşmalarını ve risklere karşı korunmalarını önemsiyoruz. Konut sigortası, eser çeşitliliği ve teminat kapsamı bakımından epey karmaşık bir dünya. Bizim bu noktada üstlendiğimiz misyon, öncelikle bu alanda sigorta şuurunun oluşmasına katkıda bulunarak en uygun teklifleri müşterimize sunmak ve riskli durumlara karşı hane halkının bütçesini garantiye almak. Bilhassa ihmalden kaynaklı hasar halinde az bilinen ancak büyük ehemmiyet taşıyan mesken sahibi-kiracı yükümlülükleri kritik hale gelebiliyor ve kiracının yaptıracağı Konut Sigortası, burada maddi manada hayat kurtarıyor. Bu nedenle, sonrasında ‘keşke’ dememek için Konut Sigortası kural.” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İster konut sahibi olun ister kiracı, Konut Sigortası şart!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin