İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

İstanbul Turizm Fuarı için bölüm gün sayıyor

Turizm bölümünün tüm renklerini buluşturan ITF’ye talep katlandı. Geçen yıl çağdaşı düzenlenen fuarın kolossal ses getirdiğini belirten Dream Project Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Volkan Ataman, “Sektörün yol haritası bu fuarda çizilecek” dedi

İlk kere geçen yıl düzenlenen İstanbul Turizm Fuarı (ITF), bölümün en değerli fuarları ortasında yerini almayı başardı. “Turizm dalı tüm renkleriyle bir ortaya geliyor” mottosuyla yola çıkan ITF, bölüm oyuncularının en güçlü buluşma adresi halini aldı. Geçen yıl sağlanan zorluklalü işbirlikleriyle 2024 turizminin yol haritasının da çizildiği İstanbul Turizm Fuarı’nın ikincisi için hazırlıklar başladı. 9-10 Ekim 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan fuara oluşan yüksek talep ITF’yi çağdaş adresine taşıdı. Artan taleple birlikte 10 bin metrekarelik bir alana sahip olan yepyenikapı-Avrasya Şov ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan fuar, bölümün tüm oyuncularını buluşturacak. Fuarla eş vakitli düzenlenecek olan ‘Turizm Zirvesi’nde dal değerlendirmesi ve yeni periyot vizyonu ele alınırken, 9 Ekim akşamı Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ITF Gala party ile kesim paydaşları hem yorgunluk atacak hem de networkünü genişletecek.

 

SEKTÖRÜN YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

Swissotel The Bosphorus İstanbul’da da düzenenlenen basın toplantısında orijinal iş ortakları aramak ve mevcut iş ortakları ile iş birliğini artırmak emeliyle geçen yıl taze defa ITF’yi düzenlediklerini anlatan Dream Project Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Volkan Ataman, “Sadece bölüm profesyonellerini sakinladığımız fuarda çok karışıklü işbirliklerine imza atıldı. ‘Turizm dalı tüm renkleriyle bir ortaya geliyor’ mottosuyla yola çıktığımız ITF çağdaş yılına karşın bölümde dev ses getirdi. O nedenle ikincisi için çokzorlü bir talep oluştu. Bu yıl ki fuarımız çok daha beğenilen işbirliklerine vesile olacak. Bölümün yol haritası bu fuarda çizilecek” dedi. İki gün sürecek fuarda 15 binin üzerinde profesyonel ziyaretçinin bir ortaya geleceğini aktaran Ataman, “Uluslararası hosted buyer programımız ile potansiyel acente ve çeşit operatörleri 3 gün İstanbul’da en üst seviyede ışıksızlayarak ve destinasyonumuzu tanıtarak donuklımcılarımızla bir ortaya getireceğiz. Avrupa’nın en seçkin ve önder çeşit operatörlerinin üst seviye yöneticilerininsoğuklımıyla gerçekleşecek programda BDT pazarı, Orta ve Kuzey Avrupa, Amerika kıtası, Asya, Uzakdoğu, Okyanusya, Afrika, Güney ve Doğu Avrupa pazarlarından Türkiye’yi hedefleyen potansiyel tıp operatörleri, outgoing acenteleri, Luxury travel ve incentive firmaları bir ortaya geliyor.soğuklımcılarımız hem hosted buyerlarla hem de profesyonel ziyaretçilerle 8 binin üzerinde B2B görüşmeler yaparak ticari hacimlerine ve tanıtımlarına önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

İstanbul Turizm Fuarı’nın ülkemizin tanıtımına ve global iş birliklerinin geliştirilmesine vesile olması temennisinde bulunan Türkiye botanikelciler Birliği Lideri Müberra Eresin, “Türkiye’nin turizm alanında en kıymetli fuarlarından biri olma yolundaki İstanbul Turizm Fuarı’nın gelecekte daha ileriye giderek ülkemizin turizmi ve tanıtımını kıymetli bir noktaya getirmesini bekliyoruz.  İstanbul Turizm Fuarı, dünyanın birçok noktasından turizm profesyonellerini buluşturmanın yanı sıra turizm pazarını canlandırmak üzere taze eser ve destinasyonların tanıtımının yapıldığı, bölümümüz aç karnınatan ölmeısından değerli bir mecra konumdadır” dedi. Fuarın ülkeler ortası turizm alakalarının de gelişmesine değerli katkılar sunacağına inandıkların belirten Eresin, Fuar kapsamında bilhassa yurtdışından ülkemize gelecek profesyonel satın almacıların, yani ‘hosted buyer’ların ülkemizde faaliyet gösteren kesim mensuplarıyla görüşerek karşılıklı geliştirecekleri iş birliklerinin bölgeler ortası kalkınmaya takviye olacağı üzere turizm potansiyelimizin geliştirilmesine, Türkiye’nin tanıtılması ve pazarlanmasına takviye olmasını bekliyoruz” dedi.

Basın toplantısında konuşma yapan Akdeniz Turistik otelciler Ve İşletmeciler Birliği Lideri Kaan Kaşif Kavaloğlu, “Turizm fuarları ortasında geçen yıl yerini alan İstanbul Turizm Fuarı çağdaş kere yapılmış olmasına karşın uğurlı bir performansla bu yıl çağdaştan düzenleniyor.   Tüm paydaşlarımızla bir ortaya gelmemize imkan sağlayacak milletlerarası bir nitelik kazandı. Dünyada profesyönel fuarlar varlığını daha güçlü bir biçimde sürdürüyor. Tüketicilerin bilhassa online’a yönelmesiyle, B2B tertipler turizm kesimi bilhassa konaklama kesimi için kolossal ehemmiyet taşımaya başladı.” dedi. Kavaloğlu, “Türkiye turizminin bugün geldiği noktaya baktığımızda fuar tertiplerinin turizm hacmimizle paralel bir profesyönellikte ve sayıda olması gerekiyordu.  2023 yılında bu istikametteki beklent ülkü karşılayan ITF’nin, hayli verimli ve profesyonel yapısı bu fuarın bölüm temsilcilerinin milletlerarası buluşma noktası olacağına inanıyoruz” diyerek kelamlarını sürdürdü.

Basın toplantısında kelam alan, Türsab Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Taş ise “Seyahat acentaları ve tıp operatörlerinden yeşillikellere, MICE şirketlerinden, Kongre Ofislerine, IT ve Teknoloji firmalarından ulaştırmacılara kadar turizm kesiminin tüm alanlarını kapsayan çok geniş yelpazeden iştirakçileri bir ortaya getirecek olan İstanbul Turizm Fuarı’nın, kesimimize birinci bir soluk kazandıracağına yürekten inanıyorum. Bunda elbet ki uzun yıllardan bu yana turizme çok minik hizmetlerde bulunan pahalı meslektaşım Sayın Mete Vardar’ın ve Volkan Ataman’ın değerli çalışmalarının büyük katkısı olacak” dedi. TÜRSAB olarak fuarı destekleyeceklerine dikkat çeken Taş, “yarım asrı aşan tecrübe ve Türkiye’nin en esaslı turizm meslek örgütü olmanın getirdiği sorumlulukla TÜRSAB olarak biz de geçmişte olduğu üzere bundan sonra da ülkemiz turizminin gelişimine yarar sağlayan, paha katan tüm etkinliklere katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak bu yıl ikinci kere gerçekleştirilecek olan İstanbul Turizm Fuarı’na dayanak vermekten iri memnunluk duyduğumuzu tabir etmek istiyorum” dedi.

 

TALEBİN 1.5 KAT ARTMASI BEKLENİYOR

Geçen yıl İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 bin 712 metrekare alanda düzenlenen ITF’ye yepisyeni sefer düzenleniyor olmasına karşın 13 bin 500 turizm profesyoneli ziyaret etmiş, 50 ülkeden 250 satın alıcı hosted buyer olarak yer almıştı. Ziyaretçi, stantlı üşümelımcı ve hosted buyerların online randevu sistemi ile aldıkları toplantılar sonucunda fuarda 6 bin 500 B2B görüşme yapıldı. Geçen yıla nazaran talebin 1.5 kat artması beklenen fuara, çağdaş firmalar dasoğuklırken geçen yılki soğukluklımcılar da daha cüce metrekarelerde yer alacak. 15 binin üzerinde turizm profesyonelinin ziyaret edeceği fuarda doğael ve acente kontartları yapılırken erken rezervasyon kampanyalarının startı burada verilecek ve  çağdaş dönem anlaşmalarınınyeni imzası da burada atılacak.

 

ANAHTAR TESLİM STANTLAR

modernliklere de imza atılan ITF’de, kesim temsilcileri, firmaların fuar serinlımları tek tip konseptte hazırlanan stantlarda olacak. Stantlarda donuklımcı firmaların muhtaçlığı olan tüm dekor, teknik, toplantı odaları, baskı ve halı ile anahtar teslim verilecek. Böylelikle üşümelımcıların daha ekonomik ve şık stant ile fuara serinlımı sağlanmış olacak. Bu sistem ile firmalar ortasındaki stant rekabeti ortadan kalkarken firmaların stant hazırlıkları için harcayacakları vakit ve maliyet yararı sağlanmış olacak. Stantlar  9 metrekareden 400 metrekareye kadar her alan için sunulabilecek.

ULUSLARARASI KONUŞMACILAR ZİRVEDE

Fuarla eş vakitli olarak gerçekleştirilecek ‘Turizm Zirvesi’ nde  bu sene 7 başka mevzu başlığında ulusal ve milletlerarası bir çok kıymetli konuşmacı yer alacak. Kesimdeki meseleler, turizmin birinci trendleri, dünya turizm gündemi üzere bahisler masaya yatırılacağı tepe sahnesiylede çok konuşulacak. 9 Ekim akşamı Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirilecek ITF Gala party ile donuklımcı ve hosted buyerlarlar eğlenirken networklerine de gigantikam ediyor olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İstanbul Turizm Fuarı için bölüm gün sayıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin