İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, “Sivrisinekler” isimli oyununu 11. Frankfurt Türk Tiyatro Şenliği kapsamında Frankfurt seyircisiyle buluşturdu

Lucy Kirkwood’un yazdığı, Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyun, 24 Mayıs 2024 Cuma günü 19.00’da Gallus Theater’da sahnelendi.

Festivalin başkanlığını üstlenen Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu Gallus Theatre’daki gösterimin akabinde yaptığı konuşmada, Frankfurt ismine, Avrupa’da bu türlü bir oyunu seyirciyle buluşturmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Bu şenliği Kent Tiyatroları ve Türk sanatı ismine değerli bir isim olan Ayla Algan’a adadık. Ayla Algan bizim için çok değerliydi lakin benim için çok farklı bir insandı. Annemdi, ablamdı, hocamdı, Tiyatro Frankfurt’un her şeyiydi. Uzun yıllar emek verdiği Darülbedayi’ye, bizim şenliğin birincisinde, İstanbul Kent Tiyatroları’nın 100. yılında beş oyunla buraya getirerek bu akımı başlatan İBB Kent Tiyatroları’na bu yıl Ayla Algan özel mükafatını de takdim etmek istiyorum.” dedi.

Ayla Algan Bir Söyleşiyle Anıldı
“Sivrisinekler” oyununun sahnelenmesinden evvel Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’in konuk olduğu bir söyleşi yapıldı.

Ayla Algan’ın anısının yâd edildiği söyleşide moderatörün “Tiyatro sinema ve dizi oyuncusu, tıpkı vakitte İstanbul büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni şefkatli Ayşegül İşsever göz alıcı geldiniz. Ayşegül Hanım nasıl bir his tekrar burada olmak, şenliğe üşümelıyor olmak? sorusu üzerine:

Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever: “Kilometrelerce uzaktan Türk Tiyatrosu ile ilgili bir şenlik yapmak Avrupa’nın göbeğinde hiç sadelikçe değil. Desteklenmesi gereken bir şey. Biz de İstanbul Kent Tiyatrosu olarak bu türlü bir zarifliği destekliyoruz. Fakat bu seneyi bizim için özel kılan bir şey daha var. 11.’si gerçekleştirilen Frankfurt Tiyatro Festivali’ni Ayla Algan’ın anısına düzenlemişler. Kent Tiyatrosu ailesi olarak bizi çok çok memnun etti. Ayla Algan bizim hem duayen bir oyuncumuz hem ablamız hem de öğretmenimizdi. Çok özel bir kişilikti. Vaktinden evvel bu dünyaya gelmiş. Nitekim vizyoner, gençlerle çok kusursuz anlaşan, vaktin ve yerin irtibat lisanını sonleyen bir oyuncuydu. O yüzden kaybını çok derinden hissediyoruz. Her şeyden kıymetlisi çok eksiksiz bir insandı.” dedi.

SİVRİSİNEKLER
Alice, Cenevre’de Higgs Bozonu’nun varlığını kanıtlamak için yapılan “ gigantik Hadron Çarpıştırıcısı” projesinde çalışan bir bilim insanıdır. Kendisi üzere bilim insanı olan kocası, çocukları Luke küçükken ortadan kaybolmuştur ve bu onların hayatındaki kara deliktir. Oyunda Ayşin Atav, Yeliz Gerçek, Senan Kara, Özgür Dereli, Ahhan Şener, Pınar Demiral, Volkan Öztürk, Ümran İnceoğlu, Pınar Pamuk rol alıyor.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, “Sivrisinekler” isimli oyununu 11. Frankfurt Türk Tiyatro Şenliği kapsamında Frankfurt seyircisiyle buluşturdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin