İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağdat Caddesini Yeniliyor

Ağır ar acıkmış ve yaya trafiğinin yaşandığı noktalardan olan Bağdat Caddesi ilkleniyor. Caddeye nefes aldıracak çalışmanınyeni etabı başladı. Toplam 32 bin metrekarelik alanda yürütülecek çalışmaların kapsamında, kaldırımlar, mükemmelleştirilmiş yaya geçişleri ve yepisyeni taze kent mobilyaları bulunuyor.

ARABA ÖNCELİKLİ BİR HAYATTAN YAYA ÖNCELİKLİ BİR YAŞAMA GEÇİLECEK

Kadıköy Bağdat Caddesi 1. Kısım Düzenleme Projesi ile cadde, botanikurma dinlenme alanları, stant salonları ve bisiklet yolları ile yine canlandırılacak.

Düz olması ve etrafındaki ulaşım donatıları sayesinde bir kentsel kamusal alana dönüşme potansiyeli en yüksek noktalardan biri olan Bağdat Caddesi’nin, kamusal niteliğinin ve kamusal alanının artırılması hedefleniyor.

YÜRÜNEBİLİR, SPOR YAPILABİLİR BİR CADDE OLUŞTURULACAK

Cadde için 6 temel gaye öncelikli olarak hayata geçirilecek. Bu gayeler, kaldırımların genişletilmesi, kot farklılıklarının giderilmesi ve karşıdan karşıya geçişlerin sorunsuzlaştırılması, cadde üzerindeki kültürel kıymetlerin korunması ve yepyeniden düzenlenmesi, taze sanat odaklarının kazandırılması, somut olmayan kültürhayvanlarının kaybolmadan evvel kayıt altına alınması ve ulaşılabilir kılınması olarak belirlendi. 

SPOR YAPILABİLİR BİR CADDE

Yürünebilir, spor yapılabilir bir cadde oluşturulacak. Ar muhtaçlık suratının düşürülmesi ile karşıdan karşıya geçişler inançlı olacak; alanda var olan kesin flora dokusu korunacak ve cadde üstü ve artık alanlar yeşillendirilecek. 

Cadde uzunluğu bir kısım kent bahçesi olarak tasarlanacak, tek modlu ulaşımdan çok modlu ulaşım modları ile alana gelinecek, insan sayısı ve çeşitliliği artacak ve böylelikle caddenin erişilebilirliği artırılacak.

“BAĞDAT CADDESİ taze İSTANBUL’UN YÜZÜ OLACAK”

Çalışmayla ilgili iştahlııklamada bulunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, “Bağdat Caddesiyeni İstanbul’un yüzü olacak. çağdaş bisiklet yolu, daha geniş kaldırımlar, ülküleştirilmiş yaya geçişleri ve yepyeniyeni kent mobilyaları ile tasarlanan projenin 1000 metrelikyeni etabının üretimine başlıyoruz. Projede sosyalleşilebilecek toplanma alanlarının yanında mevcut yeşil doku korunurken çağdaş yeşil alanlar da kazandırıyoruz. Ayrıyeten caddenin tüm altyapısını baştan yepyenia ilkliyoruz. İstanbul’a paha katan projeler üretmeye şirinam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağdat Caddesini Yeniliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin