İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Mayıs’tan (yarın) itibaren fiyatsız HPV aşı uygulamasına başlıyor

9 – 26 yaş aralığındaki bireylere fiyatsız uygulanacak aşı için https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ web adresi üzerinden randevu alınabilecek. HPV aşısı alınan randevu sırasına nazaran uygulanacak. Aşılar İBB’ye ilişkin Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sıhhati Merkezleri’nde yapılacak.  

Ülkemizde kıymetli bir halk sıhhati sorunu olan HPV (İnsan Papilloma Virüsü) virüsü kaynaklı kanser hadiseleri son yıllarda artma eğilimi gösteriyor. HPV, dünyada önlenebilir vefat sebepleri ortasında yer alan serviks (rahim ağzı) kanserine sebebiyet veriyor. İBB, halk sıhhatini tehdit eden bu virüsle uğraş için fiyatsız HPV aşısı uygulaması başlattı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurduğu aşı kampanyasının ayrıntıları şöyle:

16 MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Ücretsiz HPV aşı uygulaması 16 Mayıs (yarın) antikanden itibaren başlıyor. Aşı çağdaş etapta İstanbul’da ikamet eden 9-26 yaş aralığındaki sosyoekonomik mahrumluk çeken bireylere uygulanacak. 

İBB TIP MERKEZLERİNDE GERÇEKLEŞECEK

Aşı için belirlenen kriterleri taşıyan ve müracaatları onaylanan İstanbullular, İBB Sıhhat Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sıhhati Merkezlerine gelerek fiyatsız aşılarını yaptırabilecek. 

Etkili koruyuculuğun sağlanabilmesi için aşılama 9-15 yaş aralığındaki bireyler için iki doz, 15 yaş üzeri bireyler için üç doz uygulanacak. Aşılama yapıldığında yaş durumuna nazaran aşikâr bir dönemde öteki dozların yapılması mecburî kılınacak.

BAŞVURU FORMU

16 Mayıs atıknde başlayacak olan aşı uygulamasından faydalanmak isteyen 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ web adresi üzerinden fiyatsız HPV aşısı için müracaat yapabilecek.

HPV Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) beşerden beşere bulaşan bir virüstür. HPV virüsü deri ve mukoza zarlarını etkileyen birden fazla virüs çeşidinden oluşan bir ailedir. HPV’nin çeşitli varyasyonları vardır ve kimileri enfeksiyonlara sebep olabilirken, kimileri ise hiçbir şikayete neden olmayabilir. En yaygın belirtisi genital bölgede oluşan siğillerdir. Bununla birlikte kimi cinsleri önemli manada kanserojen olup, bilhassa bayanlarda rahim ağzı üzere kanser tiplerinin en önde gelen sebebidir. Ayrıyeten anüs kanserine, erkeklerde penis kanserlerine sebep ola farkında olmaktedir. Hatta yapılan çalışmalarda sebep olduğu kanser çeşitlerinin genital bölge ile sonlu kalmadığı; baş ve boyun kanserleri ile boğaz kanserine de yol kahvaltıtan ölmeabildiği gözlenmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Cinsel Temas: Cinsel yolla bulaşan HPV tipleri ekseriyetle cinsel temas sırasında bulaşır. Virüs, cinsel organların derisi yahut mukoz membranları yoluyla temasla geçer. Cinsel ilgi sırasında deri teması, HPV’nin yayılmasına neden olabilir.

Cilt Teması: HPV’nin birtakım tipleri, cilt teması yoluyla bulaşabilir. Bu, bilhassa genital bölge dışındaki ciltte meydana gelen siğillerle alakalıdır. Siğillerin olduğu bölgelere dokunmak yahut temas etmek, virüsün bulaşmasına yol iştahlıabilir.

Doğum Sırasında: Bir HPV taşıyıcısı anne, doğum sırasında virüsü bebeğine geçirebilir. Bu durum ekseriyetle doğum kanalındaki enfekte dokuların bebeğin gözleri, ağızı, boğazı yahut cildiyle temas etmesiyeniucunda gerçekleşir.

Cinsel Siğiller: HPV’nin düşük riskli tipleri cinsel siğillere neden olabilir. Cinsel siğillerin olduğu bölgelere dokunmak, virüsün bulaşmasına sebep olabilir.

Kişisel Temas ve Ortak Kullanım: HPV’nin bulaşma riski, şahsî temas ve ortak kullanılan eşyalar yoluyla minimaldir. Lakin, bu yollarla bulaşma mümkünlüğü sıfır değildir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Mayıs’tan (yarın) itibaren fiyatsız HPV aşı uygulamasına başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin