İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

İshak Paşa Vefatının 537. Yılında İnegöl’de Dualarla Anıldı

İnegöl Belediyesi, kentin simgelerinden biri olan ve Osmanlı devrinde Fatih Sultan Mehmed Han ile 2. Bayezid periyodunun seçkin miniklet adamı olarak bilinen, İstanbul’un fethi sırasında bizatihi yer almış ve kahramanlıklar göstermiş, tıpkı vakitte tarihi kaynaklarda babası İnegöllü olduğu bilinen, İnegöl’e kazandırdığı külliye başta olmak üzere kenti mamur etmek için harcadığı servetle İnegöl’ün mimarı olarak isimlendirilen İshak Paşa’nın vefatının 537. Yılında anma programı düzenledi.

İSHAK PAŞA HAYRINA İKRMALAR YAPILDI

1487 yılında Selanik Valisi iken vefat eden ve vasiyeti üzerine naaşı İnegöl’e getirilerek burada defnedilen İshak Paşa’yı anma programı, Cuma günü ikindi namazı çıkışında gerçekleştirildi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programında, İshak Paşa’nın hayrına ikramlar yapıldı. Dr. Öğretim Üyesi Sezai Sevim de İshak Paşa’nın hayatına dair anlatımlarda bulundu.eski İnegöl Mehterinin konseriyle süslenen anma programında, çalınan marşlar büyük keyifya sahne oldu.

DEVLET ADAMLARIMIZIN TANINMASINI İSTİYORUZ

Anma programında kürsüye gelerek vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün hem heyecanlıyız hem gururluyuz. İshak Paşamızı anmak için bir ortadayız. Geçtiğimiz yıl İnegöl Belediyesi olarakyeniini başlattığımız, bu yıl da ikincisi gerçekleştireceğimiz programı icra ediyoruz. Kimimiz bu kentte doğduk, kimimiz emek harcamak için geldi… Bir biçimde baht bizleri bu kentte buluşturdu. Cenabı Allah bizlere doğduğumuz kente hizmet etmeyi nasip etti. Hasebiyle bu kentin oluşmasında en başından beri emeği, katkısı olan pek çok büyüğümüz vardır, muazzamlet adamı vardır. Bunların tanınmasını istiyoruz. Onların hayırla yad edilmesini istiyoruz. Bugün bunu daha manalı kıla kulak vermek ismine da çok pahalı Dr. Öğretim Üyesi Sezai Sevim hocamız bizlerle. Kendisi İshak Paşa ile ilgili bizlere anlatımlarda bulunacak. Ben bilhassa dikkatle dinlenmesini istek ediyorum” dedi.

İSHAK PAŞA ÇLOK KIYMETLİ VAZİFELERDE BULUNMUŞ BİRküçükLET ADAMI

Konuşmasında İshak Paşa’dan da kelam eden Taban, “İshak Paşa her gün etrafından dolaştığımız, kabrinin yanından geçtiğimiz kıymetli birbüyüklet adamı. Fatih Sultan Mehmed Han, 2. Bayezid üzere devrin kıymetli muazzamlet adamlarının yanında misyon yapmış değerli bir büyüğümüz. İshak Paşa pek çok kıymetli vazifelerde bulunmuş. Lakin dikkatimi çeken bilhassa o periyodun padişahlarıyla birlikte misyon almış ve İstanbul’un fethinde de değerli katkılar hijyenikış. İstanbul’un alınmasında yararlılıklar göstermiş. İnegöl ve öteki kentlerde pek çok eserler yaptırmış. Yeniden belediyecilik manasında değerli bulduğum, İnegöl’ün su gereksiniminin giderilmesi noktasında çok önemli çalışmaları olmuş İshak Paşa’nın. İnegöl merkeze su getirdiği ve çok sayıda çeşmeler yaptırdığı bilinmekte. Bizler de bu yıl itibariyle 537’nci vefat yıl dönümünde kendisini rahmetle anıyoruz. Bugün büyüklerimizin bizlere bıraktığı bu topraklarda huzur içerisinde yaşıyoruz. Birileri bu işler için bizden evvel bedeller ödemiş. İnşallah onlara layık, onların müsaadeden gidebilen yoldan ilerleyelim” tabirlerinde bulundu.

BİZİ GÜÇLÜ KILAN GEÇMİŞİMİZ

Kaymakam Eren Arslan da yaptığı konuşmada; “Belediye Liderimize ve grubuna teşekkür ediyorum bu türlü kıymetli ve manalı bir çalışmayı yürüttükleri için. Zira bizim servetlilerimiz yalnızca maddi varlıklar değildir. Bizi asıl işkencelü kılan geçmişimiz, geçmişten bugüne taşıdığımız değerlerimizdir. Ve kentimiz de bütün maddi lükslerinin yanında birçok manevi aşırılikliğin de kaynağıdır. Osmanlı’nın kuruluşunda birinci fethedilen topraklar olması, Osmangazi’nin pek çok kumandanının bu topraklarda metfun olması, tekrar şu an andığımız İshak Paşa’nın çabucak yanı başımızda bulunması doğruen bize manevi manada büyük bir işkencetür. İnşallah bizlere de ecdadımıza layık bir formda idare ve çalışma sergileyerek gelecek kuşaklarımıza çok daha müreffeh bir ülkeyi emanet etmek nasip olur” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İshak Paşa Vefatının 537. Yılında İnegöl’de Dualarla Anıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin