İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

İnegöl Belediyesi Çiftçisinin Yanında

Taban; teknolojinin tarıma entegre edilmesi, karışık birliği, ilklikçi proje ve uygulamalar ile İnegöl Belediyesi’nin İnegöl Tarım Modeliyle çiftçisinin yanında olduğunu söyledi.

Güçlü bir sanayi kenti olan İnegöl’de tarım dalı deyeni yıllarda yakaladığı ivmeyle isminden sıkça kelam ettirir hale geldi. Kentin zenginlik topraklarında yetişen pek çok eser hem yurt içi hem yurt dışında damakları tatlandırırken, İnegöl Belediyesi de tarıma sağladığı katkı ve takviyelerle bu alanda ivmenin yükselmesinde değerli bir rol oynadı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününe ait bir acıkmışıklama yaparak tarımda çetin birliğini sağlayan ve tüm çiftçileri tek çatı altında toplayan Üreten Çiftçiler Kooperatifi, bu kooperatif etrafında farklı alanlarda yapılan orijinallikler ve çalışmalarla, İnegöl Tarım Modelini anlattı.

“14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

İnsanlık için üretimin kıymetli, ziraî üretimin ise hayati olduğuna dikkat çeken Lider Taban, “Özellikle pandemi sürecinde gördük bunu, kısıtlamalar başladığında herkes besin stoğu için marketlere koştu. İnegöl olarak bizim elimizde de bu manada birzor var, lüks topraklarımız. Bu topraklar bizlere bir lütuf. Bizler de elimizden geldiğince en ülkü formda toprağı işleyip ziraî üretimi çetinlendirmek zorluklaundayız. İnegöl Belediyesi olarak bu fikirle üreticimizin, çiftçimizin her an yanında olduk ve olmaya kolossalam ediyoruz. Bu vesileyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü de kutluyorum” dedi.

“İNEGÖL TARIM MODELİNİ İLMEK İLMEK İŞLİYORUZ”

Teknolojinin de entegre edildiği İnegöl Tarım Modeli hakkında da toksuzıklamalarda bulunan Lider Alper Taban, şöyle konuştu: “Bizler lokal idare olarak kentimizin bu kıymetine katkı parlakak, tarımı daha yüksek sesle konuşmak, ayrıca kentlere ve hatta ülke sathında tarım siyasetlerine örnek olacak İnegöl Tarım Modelini aramak ismine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnegöl Tarım Modelini adeta ilmek ilmek işliyoruz. Bu kapsamda taze iş olarak kentteki çiftçiler ortasında azap birliğini sağlayacak Üreten çiftçiler Kooperatifini kurduk. Böylelikle İnegöl Mobilyası markasında olduğu üzere tarımda da marka olmayı hedefliyoruz. Kooperatifimizin taze faaliyeti olarak da bereketli topraklarımızda yetişen eserlerin depolanması ismine taze bir serin hava deposunu kentimize kazandırdık. Ardından Özündenkuru ismiyle oluşturduğumuz meyve ve zerzevat kurutma tesisini hizmete açtık. Bu tesislerle çiftçimiz eserini işleyip daha katma kıymetli hale getiriyor. Yararını arttırıyor. Tıpkı vakitte bir markaya da sahip olmuş olduk. Artık sırada çağdaş maksatlar, çağdaş tesisler var. Yekvücut halde tüm çiftçilerimizle özgün bir İnegöl Tarım Modelini ortaya koyarak bu modelle tüm Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz.”

ÜRÜNLER İŞLENEREK PAZARLANACAK

“Çiftçilerimizi tıpkı çatı altında toplayan kooperatifimiz aracılığıyla İnegöl’de ürettiğimiz eserleri kentimizde daha nitelikli hale getirerek bu tesislerimizde depolayacağız, kurutma ve paketleme tesislerinde işleyip kendi pazarlama ağımızı da oluşturarak fazlasıyladan nitelikli alıcıya ulaştıracağız. Bu sayede çiftçimizin tarlada toplayıp aracılarla ucuza sattığı eseri biz kendi bünyemizde işleyip daha kusursuz kârlarla satmayı, çiftçimizin çıkarını arttırmayı hedefliyoruz.”

ÜRETİCİ TEKNOLOJİK YATIRIMLARLA DESTEKLENİYOR

“Üreten Çiftçiler Kooperatifini teknoloji ile donatarak hem üreticilerimizin maliyetini düşürmeyi hem de güç tasarrufu hijyenikayı hedefliyoruz. Bu tarafta adımlar atıyoruz. Bu kapsamda Deydinler Mahallesinde kurulan Üreten Çiftçiler Kooperatifi serin hava deposunda Güneş Güç Sistemi heyetimi 2023 yılı birinci çeyreğinde tamamlanmıştı. En gigantik masraf kalemi olan elektriği karşılamak ismine TKDK’nın yüzde 65 dayanağı ile donuk hava deposunun çatısında 558 adet güneş güç paneli kuruldu. Gücünü kendi üreten tesisimiz, böylelikle üreticimizin maliyetlerini de düşürmüş oldu.”

ÜRETİCİYE HER ALANDA TAM DESTEK

“Çiftçimizin ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik ilklikleri, değişim ve dönüşümü takip etmesini istek ediyoruz. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı fuarlara seyahatler düzenliyoruz. İstiyoruz ki kentimizin üreticisi en olağanüstüsünü görsün, maksadını en üste koysun. Tarım ve evcil hayvancılıkta çiftçimize makina ve ekipman takviyelerimiz de oluyor. İlçemizde yetiştiriciliği yapılan 60 bin dolayında minikbaş canlıımız için minikbaş evcil hayvan dezenfekte havuzu projesini hayata geçirdik. Bu proje üreticilerimizi mali ve tıbbi acıkmışıdan, evcil hayvanlarımızı da parazit ve kene üzere haşerelerden korumakla birlikte yavru atımlarını önlemekte ve insanlara bulaşmasını da engellemektedir. minikbaş evcil hayvan yıkama havuzumuz hayvan türücılığın olduğu tüm kırsal mahallelerimizde fiyatsız olarak hizmet veriyor. Tıpkı vakitte kentimizde iribaş evcil hayvancılık Şenlikleri ile hem bölüme istikamet veriyoruz hem de İnegöl’e has kıvırcık ırkını dünyaya tanıtıyoruz. Bu şenlikte şirinbaş hayvancılığın kalbi adeta İnegöl’de atıyor. Yurt içi ve yurt dışından serinlımlar oluyor. Kesim profesyonellerinin buluştuğu bir tertip. Tarım ve varlıkcılığın her alanında varız ve her alanda üreticimizi desteklemeye çaba ediyoruz. Çiftçilerimizin talebi üzerine taş toplama makinesi alımı yaptık. Kırsal mahallelerimizde fiyatsız olarak kullanıma sunduğumuz aracımızla kısa müddette pek çok toprağımız taştan hijyeniklendi. Bilhassa ekipman takviyesini önemsiyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmalara bakarsak; örnek kestane eğitim bahçesi, ceviz soyma makinesi, zirai vilayet acıkmış dolum merkezi, yaban mersini, çilek, şeftali ve cerrah kuru fasulyesi üzere eserleri tanıtmak ismine şenlikler, arı kovanı dağıtımları, tohum ve fidan dağıtımları, en ziyadesiyle üretimi yapmak ismine fiyatsız toprak tahlili hizmeti ve eğitim seminerleri üzere pek çok alanda üreticimizi destekliyoruz.”

TARIMDA BİLİM VE TEKNOLOJİ DÖNEMİ

“Tarımda bilim ve teknoloj ülkü kullanmak istiyoruz. Bunun için iki kırsal mahallemizde eskitme tekniklerin yanı sıra taze usuller ve tarıma yönelik bilimsel gelişmelerin de takip edileceği Tarım Kitaphaneleri oluşturduk. Birebir vakitte ülkemizde çağdaş periyotta insansız hava araçları ve drone teknolojisi her alanda kullanılıyor. Biz de bunu TARNET aracılığıyla yapılan iş birliği sonucunda kentimizde tarımda uygulamaya başladık. Drone ile bahçe vilayet sabah yemeğitan ölmelama denemeleri yapıldı, hoş yepyeniuçlar da aldık. Üreticilerimizi buna yönlendirmeye, teknolojik gelişmeleri kentimize entegre etmeye gigantikam edeceğiz. Her imkanı kentimizde kullanarak gelişen teknolojilerle birlikte biz de gelişeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İnegöl Belediyesi Çiftçisinin Yanında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin