İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Her Dala Uygun Bir Identify Tahlili Var

Uzaktan müşteri edinimi (KYC – know your customer) teknolojisinin Türkiye’deki öncüsü Identify, bankacılık ve finans bölümlerinin yanı sıra müşteri kimliğinin uzaktan doğrulanması gerektiren tüm dallara yönelik sunduğu tahlillerle dikkat çekiyor.  

Dijitalleşen dünya, süratle yaygınlaşan e-ticaret, uzaktan müşteri edinimi (KYC- know your customer) teknolojisinin kullanımının pek çok bölümde yaygınlaşmasına yol açıyor. Müşteri kimliklerinin uzaktan doğrulanması gereken başta bankacılık ve finans olmak üzere pek çok kesimde kullanılan KYC teknolojisinin Türkiye’deki öncüsü Identify, deneyimi ve sunduğu tahlillerle fark yaratıyor. 

KYC kullanımının süratle yaygınlaştığı ve firmanın 2023’ün birinci altı ayında %220 oranında büyüdüğü bilgisini paylaşan Identify Türkiye Genel Müdürü Ulaş Arıcan, yaptıkları Ar-Ge yatırımları sayesinde her kesime yönelik tahlil geliştirme kapasitesinde olduklarını belirtiyor. Arıcan, “Bankacılık dalında 1 Haziran’da yürürlüğe giren regülasyonlar, bu dalda KYC teknolojisi kullanımının süratle artmasına yol açtı. Finans kuruluşlarının yasal düzenlemelere ve güvenlik mevzuatlarına uyma zorunlulukları KYC’ye talep oluşmasına neden oluyor. Bankalar KYC’yi kabahatin finansmanı ve kara para aklama üzere yasadışı faaliyetleri engellemek, müşterilerinin güvenliğini sağlamak ve mevzuatlara ahenk zorunlulukları nedeniyle kullanıyor. KYC bankalarda, hesap açma, kredi başvurusu üzere finansal süreçlerde ve risk değerlendirmesinde öne çıkan bir süreç. KYC kullanarak müşteri edinme oranları geçtiğimiz yıla nazaran iki kat arttı. Türkiye Bankalar Birliği datalara nazaran 2023’ün yalnızca Ocak ayında 1 milyon 94 bin kişi bu yolla müşteri olmak için başvurdu. Bu datalar dalın ileride daha çok kullanıcıya ulaşacağının habercisi” diyor. 

Dijital dönüşüm ve KYC 

Almanya ve Türkiye’de hizmet veren Identify’ın müşteri portföyünün büyük bir kısmını bankacılık, finans, sigorta, kripto ve e-ticaret kesimlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar oluşturuyor. Arıcan, en büyük müşteri kümesi finans bölümü olsa da dijital dönüşümle birlikte kimlik doğrulaması ve risk tahlili gerektiren tüm bölümlere yönelik KYC ve digital onboarding tahlilleri sunduklarını vurguluyor. Arıcan, “Identify Türkiye olarak son beş yılda Almanya’da KYC kesiminde yüz binlerce kimlik doğrulama sürecini muvaffakiyetle tamamladık. Bankacılık ve finans bölümlerine deneyimlerimizi aktardık. Dönüşüm oranlarına odaklanmaları gerektiğini her fırsatta lisana getirdik. Almanya ve Türkiye’de KYC mevzuatları birbirinden farklı olsa da Identify her iki ülkenin mevzuatına ve regülasyonlarına %100 uyumlu” diyor.

Bağımsız tahlil ve danışmanlık firması Goode Intelligence bilgilerine nazaran KYC pazarının 2026 yılında 26 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağının iddia edildiği bilgisini paylaşan Arıcan, KYC ve digital onboarding pazarındaki süratli genişlemeye tüm bilgi ve deneyimleriyle her bölümde cevap vereceklerini ve müşterilerinin yanında olmaya devam edeceklerini vurguluyor. Arıcan, Türkiye’nin bu alanda tesirli bir noktaya ulaşması için daima çalıştıklarını kelamlarına ekliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Her Dala Uygun Bir Identify Tahlili Var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin