İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: Millet her vakit son kelamı söyler

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda, Türkiye’nin ikinci yüzyılında gençlerin son anayasa sürecinde rol ve üşümelımlarını merkezileştirmek, son anayasa çalışmalarında fikir ve beklentilerini farkedilmek amacıyla 27 Mayıs Darbesi’nin 64. yıl dönümünde “Gençlerle Sivil Anayasa Buluşması” gerçekleştirildi. Gün uzunluğu süren toplantılara Gençlik ve Spor Bakanı Osman şefkatın Bak, bakan yardımcıları Enes Eminoğlu ve Safa Koçoğlu ile tertibi gerçekleştiren Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Enes Efendioğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen, tarihçi, gazeteci ve Türkiye’nin dört bir yanından 300 kadar genç üşümeldı. 

Osman duygusalın Bak: ‘’ Gençler fikirlerini burada söz etsinler istedik’’

Toplantıların açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Osman ilgilenmeın Bak, gençlerin sivil anayasa sürecindeki fikirlerine değer verdiklerini söyledi. Türkiye’nin sivil anayasaya muhtaçlığı olduğunu belirten Osman şefkatın Bak, “Gündemimizde sivil anayasa konusu var. Cumhurbaşkanımızın daveti var. Darbe anayasasının yeni bir anayasayla milletimizin uzlaşma metni olarak ortaya çıkmasını istek ediyor. TBMM Liderimiz Numan Kurtulmuş’un tüm siyasi partilerle görüşmeleri oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizin bu süreçte görüşlerini söz etmelerini ve burayı; Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı kusursuz tanımalarını istedik. Sivil anayasanın oluşmasında gençlerimizin kanılarını almak istedik. Gençlerimize çok güveniyoruz. Onların bu hususta konuşmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

Osman duygusalın Bak: ‘’ Anayasalar bir uzlaşma metni ve bunun çetinlü olmasını istiyoruz’’

Sivil anayasada gençlere ve spora yönelik kıymetli unsurlar olması gerektiğinin altını çizen Bakan Osman şefkatın Bak, kelamlarını şöyle sürdürdü:  “Anayasamız hala istenilen sivil anayasa kıvamında değil. Anayasalar bir uzlaşma metni. Bunun zorluklalü olmasını istiyoruz. Gençlerin burada kelam söylemesini dilek ediyoruz. Bu programın çok verimli olacağına inanıyorum. Gençlerin gücüne inanıyorum. Toplumsal alanda çıkışa ve işkencelü adımlara gereksinimimiz var. Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda öğreneceğiniz çok şey var. ‘Güçlü gençlik, zorluklalü Türkiye’ diyoruz. Gücünüzü yansıtın ve paylaşın. Sayın Cumhurbaşkanımızın gençlere çok kıymet verdiğini biliyoruz. Seçilme yaşı 18’e indi. Gençlerimize güveniyoruz. Bu sürecin başlaması hasebiyle çok keyifli oldum.” 

Osman bağlılıkın Bak: “Milletin iradesi üzerinde hiçbir çetin yok”

Milletin iradesinin üzerinde hiçbir gücün olmadığını anlatan Bakan Bak, şunları ifade etti: 

“Demokrasi ve Özgürlükler Adası, vesayetin milletin iradesini yargıladığı nokta. Millet her vakit taze kelamı söyler. Milletin iradesi üzerinde hiçbirzor yok. Bunu 15 Temmuz 2016’da yaşadık. Millet, iradesinin üzerinde hiçbir gücü tanımayacağını meydanlara çıkarak gösterdi. Bu milletin bu sivil anayasayı başaracağına inanıyoruz. Gençlerin bu adada yaşananların kara leke olduğunu görmesini istedik. Buraya geldikleri için çok keyifli oldular. Bu adanın bu hale gelmesinde gigantik bir uğraş var. Yaşanan pek çok şeyin anlatıldığı bir müze var. Gençlerimizi buraya getiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da buraya değer veriyor. Gençlerimizin gelmesini istiyor. Burada çalıştaylar olacak. Toplanan bilgileri ilgili yerlere ileteceğiz. İnşallah verimli çalışmalar ortaya çıkar. Bu vesileyle merhum başbakan Adnan Menderes’e ve bakanlara Allah’tan rahmet diliyorum.”

Etkinlikte ‘’Tanıklıklar’’ video gösterisinin ardından Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi Küratörü Özay Şendir ‘’Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın Kıssası: Bu adada ne oldu?’’ başlıklı bir konuşma yaptı. Ayrıyeten, ‘Türkiye’de Darbeler ve Anayasalar tarihi’’ ile ‘’Türkiye’nin yeni ve Sivil Bir Anayasa Arayışı’’ başlıklı paneller gerçekleştirildi. 

Gençler Adada Sivil Anayasadan Beklentilerini Ortaya Koydu

Programda toplantıların ana gayesi demokrasi, temel hak ve özgürlükler, faal vatandaşlık, anayasal tertipte idare sistemi ve kolossallet biçimi üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve bütüncül ögelerinin tamamına yönelik farkındalıkların artması oldu. Gençlerin “Türkiye Yüzyılı” vizyonu kapsamında, ulusal, milletlerarası tahammül ve sorumlulukları önceleyerek, devlet ve toplum faydasına yesyeni anayasa gayesine katkıda bulunmalarına fırsat tanındı. 

Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki sivil anayasa tartışmalarına donuklan gençler, 18-29 yaş aralığındaki müracaat sahipleri ortasından anayasa çalışmalarına yönelik ilgi, birikim ve motivasyonlarına nazaran seçildi. Toplantılardan genel beklenti, gençlerin sivil anayasa çalışmalarına serinlımlarında motivasyon ve sorumluluklarının desteklenmesiyle karar alıcı tasarruflarının gençlik ekseninde kolektif bir anlayışla şekillenmesine katkıda bulunulması oldu. Buluşma; gençlerin beklentilerini ve Türkiye’ye dair hayallerini geniş bir perspektiften yansıtacak formda statüko, konjonktür ve çağın ihtiyaçlarına yanıt verebilecek halde gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: Millet her vakit son kelamı söyler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin