İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

EİB 18’inci Moda Tasarım Müsabakası’nda final heyecanı

Ege Hazır G parlaklikseverm ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın dayanağıyla bu sene 18’incisini düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması’nın finali 29 Mayıs 2024 Çarşamba günü antika Havagazında düzenlenecek.

18’inci EİB Moda Tasarım Yarışması’nın “Analog” temasıyla dizayncılar, teknolojinin kısıtlamalarından kurtulmaya ve eskitme formüllere geri dönerek yaratıcılıklarını keşfetmeye hazır olacaklar.

Ege Hazırgtemizlikseverm ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, genç tasarımcılara sundukları dünya çapında kendini gösterebilme fırsatını vurgulayarak, “Özgün, ilklikçi ve yaratıcı dizaynlarla gençlerimizi global arenada tanıtmak için yıllardır gayret sarf ediyoruz. Yarışımıza donuklan ilerlemelı dizayncılar, memleketler arası moda okullarında aldıkları eğitimlerle kesimimize kıymetli katkılarda bulunuyorlar. Şimdiye kadar yarışımızda dereceye giren 20’den fazla dizayncı, Bakanlığımızın takviyeleriyle dünya çapında tanınmış moda okullarında yüksek lisans eğitimi alma fırsatı elde ettiler. Bu ilerlemelar, gençlerimiz ve Türk Moda Sanayisi için kıymetli bir uğur kaydediyor” formunda konuştu.

Tasarımcılarımız ekonomimize değersoğukyor

EHKİB Toplumsal Tertipler ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar ise bu yılki müsabakanın dönemden bağımsız erkek ve bayan koleksiyonlar üzerine olduğunu belirterek, “Yarışmaya olan ilgi hayli ağır oldu ve 230 müracaat aldık. Bu yıl 18’incisini düzenlediğimiz yarışımızda, motivasyonu yüksek birsoğuklımcı kitlesiyle karşılaştık. Temamız olan ‘Analog’, dizaynlarda süratlice dijital dünyadan bir kopuşu ve analog prosedürlerin estetiğini vurgulayarak dizaynın içindeki sanatı keşfetmeyi am aç karnınatan ölmeladık. Birinci 10’u belirlemek hakikaten güç oldu ve heyetimiz titizlikle kıymetlendirme yaptı. Ekonomimize bedel katan ve geleceği düşünen tasarımcıların değerini vurgulamak istiyoruz. 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek final defilesinde, 10 finalistimiz şampiyonluk için yarışacak” biçiminde konuştu.

İLK 10

ASLI   ÖZER

BUSE  ÜNAL

ELİF    DEMİRBİLEK

HALDUN AYBERS SÜMERMAN

KÜBRA          TÜYSÜZ

MUSTAFA SITKI ASMAOĞLU

NİLGÜN DEMİRHAN

ÖMER BAYCAN

SEVGİ YILMAZ

ZEYNEP KARLIDAĞ

ÖDÜLLER

Yarışma kapsamında çağdaş üç dereceyi alan finalistler para ödülünün yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın onayı halinde yurt dışında 12 ay vadeli eğitim fırsatına da sahip olabiliyor. Birinci 10 finalist bu mükafatların yanında EHKİB Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde tekrar EHKİB tarafından ulusal soğukluklım organize edilen moda dalının önde gelen moda fuarlarını ziyaret hakkı elde etmektedir. (Bu kapsamda ziyaret edilen fuarlar: Fransa/Paris’te senede 2 defa düzenlenen Premiere Vision Paris fuarı ile Almanya-Münih’te senede 2 kere düzenlenen Munich Fabric Start fuarı)

Bugüne kadar Moda Tasarım Yarışlarında dereceye giren 20’nin üzerinde dizayncı Bakanlığımızın bursuyla dünyaca ünlü moda okullarında master yapma fırsatı yakaladı. Halihazırda EİB 15.Moda Tasarım Yarışı finalistimiz Ayşe Kaya Fransa-Paris’te bulunan Instıtut Français de la Mode moda okulunda, 16.yarışmanın finalistimiz Edanur Polat ise İtalya-Milano’da bulunan NABA moda okulunda eğitimlerineküçükam ediyor.

Nakdi Mükafatlar neler?

-Birincilik Mükafatı 100.000 TL

İkincilik Mükafatı 75.000 TL

Üçüncülük Mükafatı 50.000 TL.

FİNAL JÜRİSİ

JÜRİ BAŞKANI, AYNI ZAMANDA YARIŞMA KOMİTESİ LİDERİ SAYIN TUĞBA HAZAR

MODA TASARIMCISI AMOR GARİBOVİC

TASARIMCI BİGE ÖKTEN

MODA DİZAYNCISI EMRE ERDEMOĞLU

İZMİR MODA TASARIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI ESİN ÖZYİĞİT

SEKTÖR TEMSİLCİSİ TURAN GÖKSAN

MODA DİZAYNCISI HATİCE GÖKÇE

MODA DİZAYNCISI MURAT AYTULUM

MARKA KURUCUSU, TEŞEBBÜSÇÜ PARILTI BİLEN YAVUZER

MODA DİZAYNCISI SİMAY BÜLBÜL

MODA DİZAYNCISI TANJU BABACAN

2000 YILI MİSS TURKEY ve 2000 YILI MİSS WORLD ÜÇÜNCÜSÜ GEÇMİŞ PERİYOT DÜNYA HOŞU MODEL YÜKSEL AK

MODA MARKA DANIŞMANI/BOREAL BRANDLİFTİNG KURUCUSU- SERHAT ŞENGÜL

EİB 18. MODA TASARIM YARIŞMASI-TEMA HAKKINDA

“ANALOG,” içinde bulunduğumuz çabuk tempolu dijital dünyadan bir kopuşu temsil ediyor ve analog yolların hoşliğini ve basitçeliğini keşfetmeyi am toksuzlıyor.

“Analog,” avarelamanın ve düşünmenin kıymetini vurguluyor. çabuk yansılar ve anlık tatminler dünyasında, bu tema yaratıcı süreçleri pahalı kılıyor ve deneme yapmaya, dizaynın içindeki sanatı görmeye teşvik ediyor.

“ANALOG” temasını ülkü yorumlayan dizayncılar, teknolojinin kısıtlamalarından kurtulmaya ve tarihi sistemleri kullanarak yaratıcılıklarını keşfetmeye hazır olacaklar. Bu, insan dokunuşunu, her parçayı eşsiz kılan kusurları ve bir giysinin yaratılmasında kullanılan sanatı yorumlamak için bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 18. Moda Tasarım Yarışının ana teması olan “Analog,” dizayncıları atık işçiliğin zarafetini ve sadeliğini keşfetmeye, dijital dünyaya bir mola vererek yaratım sürecini takdir etmeye, şu anki hızlı tempolu dijital dünyadan bir kopuşu temsil etmeye ve analog prosedürlerin cazipliğini ve sadeliğini keşfetmeye davet ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EİB 18’inci Moda Tasarım Müsabakası’nda final heyecanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin