İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Egeli bilim takımı yerli yazılımla bir bisiklet ergometresi prototipi geliştirecek

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un yürütücülüğünü yaptığı “Q Faktörü Ayarlanabilen Bir Bisiklet Prototipinin Tasarımı, İmalatı ve Anaerobik Performans Testleri” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Proje grubunu tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları tarafından toplumun gereksinimlerine yönelik farklı mevzularda yenilikçi bir bakış açısıyla araştırmalar yürütülüyor. Yerli ve ulusal bir anlayışla hazırlanan bu projelerimiz TÜBİTAK nezdinde kabul görerek desteklenmeye uygun bulunuyor. Spor Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi akademisyenlerimiz öncülüğünde yürütülen araştırma sonucunda spor ve sıhhat bilimleri alanında kullanımı için yerli yazılımı olan prototip bir bisiklet ergometresi geliştirilerek ulusal ve milletlerarası bilim envanterine kazandırılacak. Proje grubunu tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

   “Uluslararası spor ve sıhhat bilimleri envanterine kazandırılacak”

Proje yürütücüsü Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol ise “Tasarım ve prototipleme tamamlandıktan sonra atletlere yönelik performans testleri gerçekleştirilmesinin planlandığını, yapılacak çalışmalar sonucunda yerli ve kullanıcı dostu bir yazılımı olan, atlete en uygun biçimde ayarlanabilen, daha uygun maliyetli yerli bir prototip geliştirilerek ulusal ve memleketler arası spor bilimleri envanterine kazandırılması ve esere yönelik patent alınmasını hedefliyoruz. Ayrıyeten bu proje, bu hususta yapılacak çalışmalar için temel oluşturacak ve literatüre katkı sağlayacaktır. Proje çıktılarının milletlerarası mecmualarda yayınlanması planlanmaktadır” dedi.

Multidisipliner proje ekibi

Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un yürütücülüğünü yaptığı projede; Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldız, Doç. Dr. Mahmut Pekedis, EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Dr. Yasin Yüzbaşıoğlu, EÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Melekper Elcil Kaya Biçer, Spor Bilimleri Fakültesi doktora öğrencisi ve birebir vakitte Gençlik ve Spor Bakanlığında vazife yapan Hakan Arslan araştırmacı olarak yer alırken, doktora öğrencileri Berkant Erman ve Mehmet Arda Özden, yüksek lisans öğrencileri Mert Narin ve Muhammet Berat Alkale, lisans öğrencisi Vatfa Burcu Büyükaşık bursiyer olarak yer alıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Egeli bilim takımı yerli yazılımla bir bisiklet ergometresi prototipi geliştirecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin