İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Ege Üniversitesinde kontenjanlar yüzde 100 doldu

Yükseköğretim Kurumları İmtihan (YKS) sonuçları açıklandı.  Ege Üniversitesi yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştı.

 Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS-2023 sonuçları açıklandı. Başarılı öğrencilerin tercih ettiği yükseköğretim kurumlarının başında gelen Ege Üniversitesi, son altı yılda olduğu üzere lisans ve önlisans programlarının tüm kontenjanları tercih edilmesi sonucunda tam doluluk kapasitesine ulaştı. Genel kontenjandan 9 bin 997, okul birincisi kontenjanından 158,  daha evvel üniversiteye gitmemiş 34 yaş üstü bayan kontenjanından 178 olmak üzere toplam 10 bin 333 kişi Egeli oldu.  

Ege Üniversitesini tercih eden öğrencilere teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Yoğun bir imtihan maratonunun akabinde, tercih yaparak, akademik ömrün temel taşlarından olan üniversite eğitimi etabına geçen tüm gençlerimizi tebrik ediyorum. Tam akreditasyona sahip memleketler arası tanınır, öğrenci odaklı öncü araştırma üniversitemiz, her yıl olduğu üzere bu yıl da başarılı öğrencilerin birinci tercihleri ortasında yer aldı. Kontenjanlarımız yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. YKS yerleştirme sonuçlarına nazaran lisans programlarına 112 okul birincisi öğrenci, önlisans programlarına ise 46 okul birincisi öğrenci yerleşti. Ayrıyeten üniversiteye daha evvel gitmemiş 34 yaş üstü bayanlar için ayrılan kontenjanla 178 bayan Egeli oldu. Genel kontenjandan gelen 9 bin 997 kişi ile birlikte toplam 10 bin 333 yeni öğrencimize merhaba dedik.  Kayıtlarda doluluk oranımızın sürdürülebilir olduğunu görmek bizleri memnun etti. Mevcut öğrencilerimize ve yeni öğrencilerimize en yeterli eğitimi vermek için milletlerarası standartlardaki kalitemizi daha da artırmaya tercih öncelikli üniversite olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Ülkemizin memleketler arası markalarından birisi konumundayız” 

Bölgenin birinci, ülkemizin en esaslı yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesinin, güçlü akademik takımı, tam donanımlı laboratuvar ve derslikleri, dört mevsim yeşil yerleşkesi ile yeni eğitim öğretim periyoduna hazır olduğunu tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemize son periyotta değerli yatırımlar yaparak, öğrencilerin gereksinimlerine karşılık veren, tüm imkânlara sahip bir yerleşke ekosistemine kavuşturduk. Yalnızca eğitim öğretim ve araştırma geliştirmede değil, kültür sanat ve spor alanlarında da milletlerarası standartlarda merkezleri hizmete sunduk.  Uzman akademik ve idari takımı, donanımlı alt yapısı ile üniversitemiz,  hem bölgemiz hem de ülkemiz için üretme,  ürettiğini katma kıymete dönüştürme noktasında lokomotif vazifesi rol üstleniyor. Ülkemizin yükseköğretim alanındaki milletlerarası markalarından birisi pozisyonundayız.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Türkiye Yüzyılını akademinin yüzyılı yapmak için var gücümüzle çalışmaya,  çağın gerekleri ile donatılmış ulusal ve manevi bedellerine bağlı vaktin ruhunu yakalayan jenerasyonlar yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“A Plus” öğrenci memnuniyeti

Ege Üniversitesinin son periyotta hayata geçirilen çalışmalarla araştırma üniversitesi ve beş yıllık tam kurumsal akreditasyon aldığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Budak, “Benimsediğimiz öğrenci odaklı eğitim ideolojimiz doğrultusunda Türk yükseköğretimine örnek olacak 90’a yakın uygulamayı hayata geçirerek öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Öğrencilerimizin  idare süreçlerine etkin iştirakini sağlamak gayesiyle Öğrenci Senatosunu ve Öğrenci Dekanlığını kurduk. Öğrenci Danışmanlık Sistemi, Öncelikli Randevu Sistemi, Turkuaz Masa Tahlil Merkezi ve Canlı Dayanak Sınırı, Mezun Kart Uygulaması, Uzaktan Eğitim Merkezinin güçlendirilmesi, Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğü ve Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezinin kurulması üzere pek çok birinci hizmet vermeye başladı. Ek Gelişim Aktiflikleri Karnesi (Ege Plus) ile öğrencilerin eğitim dışındaki faaliyetlerini belgelendirmelerini sağladık. Otuz binden fazla üyesi olan 85 topluluk ile öğrencilere faal bir yerleşke ömrü sunuyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda  ‘Genel Memnuniyet’ sıralamasında puanını 510’a memnuniyet düzeyini A Plus seviyesine yükselten üniversitemiz 126 devlet üniversitesi içinde 4’üncü sırada yer aldı. ‘Yerleşke ve Hayatının Doyuruculuğu’ kategorisi sıralamasında 200 üniversite ortasında 89 puanla Türkiye birincisi oldu. Artık de Üniversitemizi tercih ederek yerleşen öğrencilerimizi hizmetlerimiz ile tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

YKS sonuçlarına nazaran bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt süreçlerini elektronik olarak yahut şahsen başvurarak gerçekleştirilebilecek. E-devlet üzerinden kaydını tamamlayan öğrencilerin ayrıyeten üniversiteye gelerek kayıt olmasına gerek kalmıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ege Üniversitesinde kontenjanlar yüzde 100 doldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin