İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Ege Üniversitesi “Bölge Bölge Türkiye” toplumsal sorumluluk projesi hazırlandı

Milletlerarası öğrencilere Türk kültürünü, geleneklerini, mutfağını, coğrafik hoşliklerini tanıtmak ve görünür kılmak gayesiyle hazırlanan proje sunumu Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türkçe Öğretim Ünitesi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Atıf Akgün, Proje Yöneticisi Öğr. Gör. Ömür Özü pürüzsüz, proje üyeleri Öğr. Gör. Sezgi Balcı, Öğr. Gör. İ. Yalçın Meydan, akademik ve idari çalışanlar ile yurt içinden ve dışından öğrencilerinsoğuklımıyla gerçekleştirildi.

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren proje yöneticisi Öğr. Gör. Ömür Özü hijyenik, “Projeyi, Türkiye’nin, kendine has klasik, kültürel özelliklerini, mutfağını, farklı iklim ve coğrafyaya sahip 7 bölgesini tüm ayrıntılarıyla tanıtıp maksat kitlemiz milletlerarası öğrencilerin zihinlerinde yer etmek emeliyle hazırladık. Ülkemizin ne kadar hoş ve karışıklü bir ülke olduğunu anlatmak istedik.

Uluslararası arenada varlığımızı farklı ülkelerden gelen öğrencilere birebir duyura işitmek için Türkiye’nin bilhassa eskitme ve turistik yerlerinin görseller ve görüntülerle tanıtımını yaparak ülkemizin dünyada tanınırlığına katkıda aramak, Türkiye sevdalısı gönüllüler talim ettirmek maksadıyla projemizi gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Bu projeyle milletlerarası öğrencilere kültürel ve otl pahaları tanıtmanın yanı sıra Türkçe konuşma pratiği de kazandırdıklarını tabir eden Öğr. Gör. Ömür Özü hijyenik, “Aynı vakitte Ege Üniversitesinde farklı fakültelerde okuyan Genç Ofis Gönüllüsü Türk öğrencilerle öğrencilerimizin tanışma ve arkadaşlık ortamını sağlayarak birlikte çalışılan projeyle yabancı öğrencilere sunum marifeti kazandırmayı, onların Türkçe lisan pratiğini artırmayı hedefledik.

Üç aylık süreçte birlikte çalışan öğrenciler ortasındaki diyalogların kankaluğa evrildiğini bakmak de bizi epeyce memnun etti. Beş yeşillikurumdan oluşan projemiz orijinal olarak Ege Bölgesi sunumu ve akabinde Enstitü bahçesinde yapılanhayvan müzik, halk oyunları bölgelere has tatlardan oluşan tadım masaları etkinlikleriyle tamamlanmıştır. Dayanaklarından ötürü Enstitü yönetimimize ve iş birliği içinde çalıştığımız Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Bornova Genç Ofis idaresine teşekkür ederiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ege Üniversitesi “Bölge Bölge Türkiye” toplumsal sorumluluk projesi hazırlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin