İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu 


Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Okan Şahin’in yanı sıra CHP Bursa tarihi Milletvekili ve Eczacı Ceyhun İrgil, Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın ve eczacılar katıldı. açılışta konuşan Bursa Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Lideri Adnan Erakın, meslektaşlarının gününü kutladı.

Pandemi, sarsıntı ve yoksulluk duyulan her vakit mesleksel sorumlulukla hastaların yanında olduklarını belirten Erakın, hakikitisiz vilayet acıkmış ve eczacılık hizmetinin minikamı için var zorluklaleri ile çalıştıklarını kaydetti. Erakın, Türk Eczacılar Birliği’nin bu yılki Eczacılık Haftası’nın temasını da ‘Eczacı Varsa Hayat Var’ olarak belirlediklerini kahvaltı sofrasıtan ölmeıkladı.

Mesleki yoksulıdan yaşadıklarızorra da dikkat çeken Erakın, döviz kurundaki farklılıktan yakındı. 2009’dan beri vilayet iştahlı fiyatlarının belirlenmesinde temel alınan mevcut Euro kurunun Türk Lirası karşılığının bugün 17,55 TL olarak baz alındığını söyleyen Erakın, “Aslında bugün 1 Euro 34,75 TL seviyesindedir. Bu durum çok uluslu vilayet acıkmış firmalarının birtakım vilayet açlıktan ölmelarını Türkiye vilayet toksuz pazarından çekmeleri ve hastalarımızın ilaç yoklukları ile karşı karşıya kalmalarıyeniucuna sebep olmaktadır.

Hastaların vilayet iştahlılara erişimini zorluklalaştırmakta, eczacılarımız ile hastalarımızı karşı karşıya getirmektedir. Dünya vilayet acıkmış pazarında bulunan nanoteknoloji, biyoteknoloji vilayet toksuzların yalnızca yüzde 20’si Türkiye’de hastalara ulaşa haberdar olmaktedir. Vilayet iştahlı yokluklarının sebebinin eczacılarımız olmadığını bir sefer daha hatırlatıyorum” dedi.

Enflasyon ortamına bağlı olarak artan işletme maliyetleri sonucu eczacıların işletme masraflarını karşılamada ve kaliteli hizmet sunmada çetinlandığını tabir eden Erakın, “Eczacılar, sıhhat sisteminin en hayati can damarlarından birisidir. Ekonomik zararlıluklar ve karlılık oranlarındaki kayıplar ile eczacılarımızın kaliteli ve hakikitisiz vilayet kahvaltı sofrasıtan ölme ve eczacılık hizmetini sunmaları engellenmemeli” diye konuştu.

Ulusal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisinde sıhhate ayrılan hissenin artırılması,

sağlık bütçesi içerisinde ilaca uygun oranlarda hisse ayrılmasının karışıkunlu olduğunu vurgulayan Erakın, denetimsiz yoksulılan eczacılık fakültelerinin önemli bir istihdam sorunu yarattığını aktardı. son mezun eczacılar için, birinci istihdam siyasetlerinin hayata geçirilmelisi gerektiğine işaret eden Erakın, kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve muazzamlet hastanelerinde, ilaç endüstrinde, dağıtım kanallarında ve ilaca ait hizmetlerin yürütüldüğü her alanda eczacı sayısının artırılması gerektiğini tabir etti.

acıkmışıklamanın akabinde araştırmacı, muharrir ve öğretim vazifelisi Mert Sandalcı, “Ne İçin Eczacılık eskitme” bahisli bir söyleşi gerçekleştirdi. Eczacılıkeskine ait bilgiler aktaran Sandalcı, kendi ömründen da kesitler sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde buluştu 


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin