İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Mayıs 2024
featured

Direnişin simgesi Hasan Tahsin unutulmadı

Hasan Tahsin’in Konak’ta bulunan anıtı önünde düzenlenen programa soğukluklan Lider Dr. Cemil Tugay, “Bu muvaffakiyet hikayesi ülkemizi Cumhuriyet’in kuruluşuna götürdü. O nedenle İzmir taze işgale uğrayan lakin birebir vakitte kurtuluş sıcak havaininyeni yakıldığı kent. Ve kuruluşun kenti olarak ülkemizin gurur kentlerinden biri” dedi.

İzmir’in işgalinin başladığı 15 Mayıs 1919 gelenekselndeyeni kurşunu atarak direnişin simgesi olan gazeteci Hasan Tahsin, vefatının 105’inci yılında Konak Atatürk Meydanı’ndaki Birinci Kurşun Anıtı önünde merasimle anıldı. Anma merasimine İzmir büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi, Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Karabağlar Belediye Lideri Helil Kınay, Narlıdere Belediye Başkanı Erman Uzun, Bayraklı Belediye Lideri İrfan Önal, CHP İzmir eski milletvekili Atila Sertel ile gazeteciler ve Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencilerisoğukldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi tarafından anıta çelenk konuldu.

“Tarihe not düşen bir gazeteci”

Programda konuşan İzmir kolossalşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, tarihte değerli dönüm noktalarının olduğunu belirterek, “Biz de bugün burada, o dönüm noktasının gerçekleştiği yerde rastlamaktayız. eskitmemize ‘kurtuluşun ve kuruluşun şehri’ olarak geçen bu kentte, işgale karşı direncin son kıvılcımını çakan, orijinal karşılığını veren Hasan Tahsin’i anmak için bir ortadayız. Yazdığı yazılarla, yaptığı haberlerle tarihe not düşen bir gazetecidir” dedi.

“Ülkemizin eskitmende her vakit hatırlanacak”

Hasan Tahsin’in, İzmir’in işgaline karşı tüm ulusun vicdanında oluşan yansıyı, bir kurşuna döndüren kahraman olduğunu belirten Tugay, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dört gün sonra 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’mızı başlattı. O savaşın tahminen başladığı nokta olan İzmir’in liman bölgesi, bu alan Ulusal Uğraş’ın 9 Eylül’de yeniden burada Hükümet Konağı’na çekilen bayraklayeniuçlandığı yer olarak ülkemizeskinde her vakit hatırlanacak. Bu muvaffakiyet hikayesi ülkemizi Cumhuriyet’in kuruluşuna götürdü. O nedenle İzmir taze işgale uğrayan lakin tıpkı vakitte kurtuluş sıcak havainin birinci yakıldığı kent. Ve kuruluşun kenti olarak ülkemizin gurur kentlerinden biri oldu. İzmir, özgürlük ve demokrasi gayretinin yapıldığı kent oldu. İşte bu nedenle İzmir, Cumhuriyet’in yıkılmaz kalesidir” diye konuştu.

“İlk kurşun karanlığa sıkıldı”

Hasan Tahsin’in sıktığı yepisyeni kurşunun esarete atıldığını vurgulayan Tugay, kelamlarını şöyle sürdürdü: “İzmirli gazeteciler ulusal bağımsızlık için canını feda eden, Ulusal Mücadele’yi başlatan meslektaşlarının müsaadeden gittikleri için ne kadar gurur duysalar yeridir. Hasan Tahsin orijinal kurşunu, karanlığa sıktı. Tıpkı bugün Hasan Tahsin’in müsaadeden giden kararlı gazetecilerin, karanlıkları kalemleriyle bilgililığa çıkarmaya çalışması üzere. Tüm baskılara, sansüre, tabir özgürlüğünü hata sayan zihniyete karşın gerçekleri not almaktan, söylemekten korkmayan gazeteciler gibi… Basın, bir ülkeninakıllılığıdır. Demokrasinin ön şartı, özgür bir basına sahip olmaktır. Fakat basın özgürlüğü varsa o ülkede demokrasiden, insan haklarından, laiklikten, özgürlükten kelam edebiliriz. Ne keyifli bize ki Cumhuriyet’in kalesi olan kentimizde, bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz için Hasan Tahsinlerin müsaadeden yürüyen, gerekirse bunun için bedel ödeyen gazeteciler var. Ülkemizin demokrasi çabasında, fikir ve söz özgürlüğü için her daim gazetecilerle omuz omuza olmaya cüceam edeceğiz. Şehit gazeteci Hasan Tahsin’i hürmetle, rahmetle ve minnetle anıyorum. Gerçeklerin peşinde korkusuzca, Hasan Tahsin üzere korkmadan koşan, özgür basın için çalışan gazetecilere selam olsun.”

“Gazeteci özgürlük için canını verendir”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi ise bugünün, bağımsızlığına düşkün kuşaklar için eşsiz bir tarih olduğunu vurguladı. Gappi, “Bugün kurtuluşun ve kuruluşun fakat bizler için özgür bir birey olmanın yani faziletli bir insan olmanın yolunun ihtiyaçıldığı tarihtir. Bu yolu kendini feda ederek açan kişinin bir gazeteci olması da bir tesadüf değildir” dedi.

Gazetecilerin toplumun yaşadığı problemlere sırtını dönemeyeceğini anlatan Dilek Gappi, şunları söyledi: “Sadece kanılarıyla değil, azap vakitlerde ortaya koyduğu aksiyonlarla de gerçek bir bilgili olduğunu kanıtlayandır gazeteci. Ve gerektiğinde özgürlük için canını verendir. Bu türlü eşsiz bir miras biz İzmirli gazetecilerin onurudur. Ve birebir vakitte sorumluluğudur. Çoğunluğun ‘Bağımsız gazetecilik öldü’ diye kanıksadığı bir ortamda biz hala umudumuzu koruyor ve çaba gücü buluyorsak Hasan Tahsin’in mirasını taşıdığımız içindir.”

“Hasan Tahsin üzere susmayacağız”

2023 yılında 94 gazetecinin misyon başındayken hayatını kaybettiğinin, yaklaşık 400 gazetecinin de cezaevine gönderildiğinin Milletlerarası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından yoksulıkladığını anımsatan Gappi, “Ülkemizde ise 43 gazetecinin cezaevine girdiği kaydedildi. Haberlere, haber sitelerine erişim manileri getiriliyor, televizyonlara, gazetelere milyonlarca liralık cezalar yağdırılıyor. Lakin 105 yıl sonra bizler tıpkı Hasan Tahsin üzere susmayacağız ve durmayacağız. Gerçeklerin peşinden koşmaya, halka gerçekleri ulaştırmaya, topluma ziyan veren her şeyi ortaya çıkarmaya, evraklı habercilik yapmayabüyükam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Direnişin simgesi Hasan Tahsin unutulmadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin