İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Dicle Elektrik’ten EPDK Onaylı Sürdürülebilir İzolatör

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 vilayette elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, kesiminde birinci ar-ge merkezi unvanını taşıyan “Dicle Ar-Ge Merkezi” ile öncü projeler üretmeye devam ediyor. Son olarak Dicle Elektrik, genç mühendisleriyle birlikte güç iletimindeki meselelerden biri olan izolasyon sorununun tahliline yönelik değerli bir projeyi hayata geçirdi. Bu kapsamda güç kesintilerine ve hasebiyle önemli ekonomik kayıplara sebep olan izolatör sorunu, “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesiyle çözüldü. Dicle Elektrik, geliştirilen akıllı izolatör eseri için patent müracaatında bulundu. 

Ülkemizin önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden Dicle Elektrik, 2017 yılında kurulan ve kesiminde birinci sefer ar-ge merkezi unvanına sahip olan Dicle Ar-Ge Merkezi ile değerli bir projeye imza attı. Genç ve yetenekli mühendisleri destekleyen Dicle Elektrik, Genç Güç Programı’na katılan mühendislerle geliştirilen proje kapsamında, güç iletimindeki sıkıntılardan biri olan izolasyon sorununun tahliline yönelik yeni bir izolatör geliştirildi. “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” ismi verilen eser sayesinde taşıdığı iletkenleri toprak ve öbür iletkenlere karşı izole eden, fakat kirlendiği için güç kesintilerine ve önemli ekonomik kayıplara neden olan izolatör sorunu ortadan kaldırılmış oldu. EPDK onaylı ar-ge projesi ile ortaya çıkan eser için, Dicle Elektrik tarafından patent başvurusu da gerçekleştirildi. 

Sürdürülebilir bir projeye imza atıldı

 “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, şirket bünyesinde çalışan genç mühendis arkadaşlarla birlikte sürdürülebilir bir projeye imza attıklarını tabir etti. Güç nakil çizgilerinde bulunan porselen ve cam izolatörlerin yüzeylerinde oluşan kir ve rutubetin, “kirlenme atlaması” denilen arızalara neden olduğunu belirten Arvas, Seramik izolatörlere ar-ge merkezimizde uyguladığımız özel bir kaplama sayesinde, su tutmama ve kendini temizleme özelliklerini kazandırdık. Bu alandaki literatür çalışmalarını inceleyerek su geçirmezlik (hidrofobik) kabiliyetini, izolatör yüzeylerine nasıl kazandırabileceğimizi araştırdık. Gayemiz güç nakil hava sınırlarında kullandığımız izolatörlerin su tutmasını engellemeyerek izolatör kirlenmesinin önüne geçmektir” biçiminde açıkladı.

Bakım masrafları azalacak

Doğal ortamda kedini temizleyerek, arızalara ve arıza kaynaklı kesintilere son veren akıllı izolatörlerin kullanılmaya başlanması ile elektrik dağıtım şirketleri için değerli bir kalem olan bakım masraflarının önemli oranda azaltılması hedefleniyor. Yüksek tansiyon çizgilerinde bulunan izolatör sayısının fazlalığı ve her izolatörün yaklaşık iki dakikada temizlenebildiği göz önüne alındığında, “Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör” projesinin kıymeti bir kere daha ortaya çıkıyor. Dicle Elektrik, kendi mühendislerinin geliştirdiği birçok eser için yaptığı üzere, Kendini Temizleyen Akıllı İzolatör’ün de muhtaçlık duyulan alanlarda kullanılabilmesi ismine patent müracaatında bulundu.

Tüm testlerden muvaffakiyetle geçti

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, “Self Clean” formülasyonları için su itici ve kısmi pürüzlü bir yapı oluşturduklarını belirten Arvas, proje sürecini şu tabirlerle özetledi: “Laboratuvar ortamında elde edilen kaplamalar farklı yüzeylere uygulandı ve uygun olabileceği gözlemlenen yapılardan üç tanesi, seramik izolatörler üzerinde denendi. Bu yapılardan biri izolatöre uygulandığında, pürüzsüz bir yapı sağlandı ve mikroskobik manzaralarda de istenen pahalar elde edildi. Özetle, su ve kir tutmama özelliğiyle seramik yapılara uygulanabilecek bir kaplama geliştirildi. Laboratuvar kaidelerinde yapılan tüm test ve deneylerden muvaffakiyetle geçen akıllı izolatör projesinin, saha uygulama ve test çalışmaları devam ediyor”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dicle Elektrik’ten EPDK Onaylı Sürdürülebilir İzolatör

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin