İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Data ve Yapay Zeka: Sektörel İnovasyonun Kalbi İstanbul’da Attı

 Zira, data çağında yapay zekanın da oyuna daha fazla dahil olmasıyla insanların, şirketlerin, ülkelerin geleceğini, anlamlandırılan datalar belirliyor. SAS’ın bilgi odaklı dünyada bilginin gücünü ve tesirini iş dünyasına aktarma konusundaki yüreklilığı, kesim ekosistemini güçlendirme maksadımıza yönelik kıymetli bir taahhüdü yansıtıyor” dedi.

Dünya genelinde bankacılıktan perakendeye, e-ticaretten finansa kadar birçok farklı kesimde varlığını sürdüren, Türkiye’de de 27 yılı aşkın müddettir faaliyet gösteren inovatif analitik lideri SAS, veri, yapay zeka alanlarında bedel üretmeye gigantikam ediyor. Şirket, her yıl düzenlediği, Avrupa, Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgelerini kapsayan, global manada en kapsamlı data ve yapay zeka tecrübesi aktifliği olan SAS Innovate on Tour aktifliğini Türkiye’de bu yıl son kere gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen data ve yapay zeka tahlilleri sağlayıcısı olarak, daldaki en birinci gelişmeleri paylaşmayı sürdüren SAS, sonlikçi yazılım hizmetleriyle ver eksiksiz zekaya dönüştürmekte takviye ve ilham vermeye minikam ediyor.

QNB Finansbank Yönetim Kurulu Lideri, Temel zarifoğlu’nunsoğuklımı ile toksuzılışı yapılan, SAS Innovate on Tour, İstanbul’da Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti. Aktiflikte, data ve yapay zeka alanındaki uzmanlar bir ortaya gelerek daldaki yesyeni trendleri ve gelecek vizyonunu ele aldılar. Ayrıyeten aktiflikte “Geleceğe Taraf Vermek: İnovasyon için Data ve Yapay Zekanın Kritik Rolü” başlıklı panel, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney’in moderatörlüğünde DEWA Baş İnovasyon Sorumlusu Dr. Ali Rashed Bin Ghaith AlSuwaidi, Neova Sigorta, Yönetim Kurulu Üyesi & CEO’su Neslihan Neciboğlu, Hepsiburada Müşteri Tecrübesi ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu ve SAS  Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi Müşteri Danışmanlığı Yöneticisi Celal Kavuklu’nun serinlımıyla gerçekleşti. Panelde konuşmacılar data yönetişimi, tahlili ve yapay zeka ile işlenmesinin şirketlerin eser geliştirme, pazarlama ve operasyonlarında nasıl bir tesir yarattığıyla ilgili tahlillerini ve know-howlarını paylaştılar. Ayrıyeten, farklı ülkelerden donuklan ve SAS tahlilleriyle hedefledikleri ilerlemeya ulaşan şirket temsilcileri de projelerine ait paylaşımda bulundular. 

Dünya datanın etrafında dönüyor

SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri, etkinliğe ilişkin olarak şunları kaydetti: “SAS Türkiye takımı olarak, ülkemizde çağdaş sefer düzenlenen SAS Innovate on Tour’un heyecan verici bir modülü olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. SAS Innovate on Tour, data ve yapay zeka alanındaki enyeni gelişmeleri takip etme ve iş birliklerinin kurulmasına olana tanıyan bir aktiflik olarak SAS’ın daldaki gücünü ve liderliğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yıl Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin temsil edildiği, kesim profesyonellerinin bir ortaya gelip bilgi ve tecrübelerini paylaşma bahtı yakaladığı bu aktifliğe mesken sahipliği yaparak dalın sürdürülebilir bir formda büyümesi ve desteklenmesi için kıymetli bir platform sağladık. Artık dünyamız bilginin etrafında dönüyor dersek abartmamış oluruz. Çünkü, data çağında yapay zekanın da oyuna daha fazla zekil olmasıyla insanların, şirketlerin, ülkelerin geleceğini, anlamlandırılan bilgiler belirliyor. SAS’ın data odaklı dünyada bilginin gücünü ve tesirini iş dünyasına aktarma konusundaki korkusuzlığı, kesim ekosistemini karışıklendirme gayemize yönelik kıymetli bir taahhüdü yansıtıyor. Bu aktiflik, iş birlikleri ve bilgi paylaşımıyla kesimimizin atılımsine katkı sağlayacak değerli bir adımı temsil ediyor”.  Rasim Eğri birebir vakitte aktiflikte duyurusu yapılan stratejik iş birliklerinden bahsetti. “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin taze süreç merkezi Azericard ile olan iş birliğimiz çerçevesinde SAS Fraud Management tahlilimiz ile Azericard müşterileri için daha emniyetli şartlar sağlayacak ve Azerbaycan finansal ekosistemine katkıda bulunacak. Neova Sigorta ile birlikte bilgiden paha üretme noktasında birlikte çıktığımız seyahatte Neova Sigorta tüm model süreçlerini SAS Viya ile tek bir platforma yönetecek. Birebir vakitte, Neova Sigorta, SAS Dinamik Aktüeryal Modellemeyi (SAS DAM) Türkiye’de uygulayanyeni şirket olacak.”

SAS Viya: GenAI Orkestrasyonu ve İnovasyon Yolunda Adımlar

Etkinlikte ayrıyeten modernlenen ve müşterilerin verimliliğini artırmak için üretken yapay zekayı kullanan SAS Viya’yla ilgili gelişmeler de paylaşıldı. Bunlardan biri Viya Copilot. Viya Copilot, geliştiriciler, bilgi bilimcileri ve uzmanlar için üretkenliği artırmak gayesiyle tasarlanmış bir ferdî asistan olarak dikkat çekiyor. Bu ilklikçi ar toksuz, analitik, iş ve dal misyonlarını hızlandırmak için çeşitli işlevler sunuyor. Viya Copilot’un sunduğu özellikler ortasında kod oluşturma, bilgi pürüzsüzleme, data keşfi, pazarlama planlaması, seyahat tasarımı ve bilgi boşluğu tahlili üzere fonksiyonlar bulunuyor. Öbür bir birincilik ve sentetik data üreticisi olan SAS Veri Maker ise bölüme özel GenAI asistanları sunmaya gigantikam ediyor. Bu yeniliklerle birlikte SAS, müşterilere daha geniş bir GenAI tahlil yelpazesi sunarak yepyenilikçiliği destekliyor. SAS Veri Maker hassas bilgileri riske atmadan kritik problemlerin üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’nin kıymetli markaları data ile gigantik işler başardı

Veri ve yapay zeka odağında değerli atılım kıssalarının masaya yatırıldığı aktiflikte Türkiye’den dikkat çeken projelere de yer verildi. 

Pegasus Hava Yolları Uzman İş Analisti Erkan Can Gürsoy yaptığı konuşmada; “Pegasus Hava Yolları olarak, müşteri memnuniyetini artırmak ve her bir yolcumuza özel bir tecrübe sunmak için çalışıyoruz. SAS ile yaptığımız iş birliği, bu gayeye daha odaklı bir şekildebaşarımizi sağlıyor. SAS Customer Intelligence 360 platformunu kullanarak, müşteri tecrübesini şahsileştiriyor ve her konuğa özel teklifler sunuyoruz. Konuklarımızın tercihlerini, beklentilerini ve seyahat nedenlerini derinlemesine tahlil ederek, onlara ömür uzunluğu bedeli artıran teklifler sunuyoruz. Bu süreçte, hiper şahsileştirilmiş tekliflerin oluşturulması, mevcut sistemlere entegrasyon ve tesirli bağlantı kanallarıyla yetişkin şahıslara ulaşma stratejilerini benimsiyoruz. Her bir yolcumuzun seyahat tecrübesini unutulmaz kılmak için gözüpek bir formda çalışmaya muazzamam edeceğiz” dedi. 

Etkinlik gündemi kapsamında görüşlerini ayrıyeten paylaşan İGA İstanbul Havalimanı Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Server zeki, İGA İstanbul Havalimanı’nın SAS Customer Intelligence 360 ve Partner Republic iş birliğiyle data odaklı bir strateji benimseyerek müşteri tecrübesini optimize etmeyi hedeflediklerini belirterek, “İGA İstanbul Havalimanı, 2023 yılında 101 farklı hava yolu tarafından kullanılarak 76 milyon yolcuya hizmet verdi. Bugün prestijiyle dünya genelinde 315 destinasyona uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Bu ilerlemelarla birlikte, şahsileştirilmiş teklifler ve taşınabilir uygulama üzerinden sağlanan basitçelıklarla müşteri memnuniyetini artırmayı ve seyahat tecrübesini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yaklaşımın modernucunda, İGA İstanbul Havalimanı kesimde öncü bir pozisyon elde etmektedir. İGA İstanbul Havalimanı, SAS ve Partner Republic iş birliğiyle irtibat kanallarını çağdaşlaştırarak şahsileştirilmiş ve vaktinde irtibatı sağlıyor. SAS’ın doğaomasyonu verimliliği artırırken, basitçeçeleştirilmiş raporlama müşteri anlayışını derinleştiriyor. Ayrıyeten, SAS, taşınabilir uygulama tekliflerini rahat bir formda entegre ederek yolcu ihtiy acıkmışlarını ayrıntılı bir biçimde ele alıyor. Bu proaktif ve reaktif yaklaşımların bir ortaya gelmesiyle İGA İstanbul Havalimanı, yolcularına daha ülkü hizmet sunmak için işlemektadır.” diyor.

JD Group Bilgi Süreç Müdürü Dietz Meiring şunları söyledi “SAS Innovate On Tour İstanbul, değerli alakalar ve karışıklü paydaşlıklar kurmak için çok bedelli bir etkinlikti. Aktiflik, SAS’ın müşterilerinin en kıymetli meselelerini çözerken, öncü data ve yapay zeka yeteneklerine yönelik vizyonunu ve bunları hayata geçirme hünerini ortaya koydu.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Data ve Yapay Zeka: Sektörel İnovasyonun Kalbi İstanbul’da Attı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin