İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Sabancı’dan gençlere umut olacak proje

“Bütün ümidim gençliktedir” diyen Ulu Lider Atatürk’ün izinde, Türkiye çapında yeni bir toplumsal teşebbüs modelinin temellerini atan Sabancı Topluluğu, ülkemizin beyin gücünün Türkiye’de kalması, ülke çapında gençlere, girişimcilere inovasyona ve teknolojiye erişim konusunda fırsat eşitliği sağlanması için Sabancı Gençlik Seferberliği’ni başlatıyor. 

“3 YILDA 30 BİN GENCE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Sabancı Gençlik Seferberliği kapsamında, önümüzdeki 3 yıl boyunca Türkiye’nin pek çok bölgesini kapsayacak Sabancı Teknoloji ve Tesir Merkezleri Ağı kurulacak. Öncelikli olarak Sabancı Topluluğu şirketlerinin faaliyet gösterdiği kentlerde Sabancı Gönüllülerinin desteğiyle hayata geçirilecek olan Sabancı Teknoloji ve Tesir Merkezleri, 18-34 yaş ortasındaki genç yeteneklere acıkmışık olacak. 

Proje kapsamında 3 yıllık bir devrin sonunda, yurt içinde 34 vilayette ve 35 üniversitede, yurt dışında ise en az 2 merkezde ve 2 üniversitede olunması; projeninyeniunda ise en az 30 bin gence ulaşılması hedefleniyor.

Bu merkezlerle, gençlere fikirlerini geliştirebilecekleri, bedel üretebilecekleri bir ekosistem yaratılması, sürdürülebilirlik ve toplumsal tesir yaratacak girişimcilerin desteklenmesi ve orijinal jenerasyon liderlik yetkinliklerinin geliştirilmesi am yoksullanırken, beyin göçünün beyin gücüne dönüştürülmesi hedefleniyor. 

“SABANCI’NIN GÜCÜNÜN KAYNAĞI ALANDA OLMAKTIR”

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Cumhuriyet ile neredeyse yaşıt olan Sabancı Topluluğu’nun kurulduğu günden bu yana, Türkiye’nin toplumsal gelişimine öncülük ettiğinin altını çizerken, “Sabancı’nın gücü yalnızca fabrikalarından, istihdam ettiği 60 binden fazla çalışanından gelmez. Sabancı’nın gücünün asıl kaynağı ülkesine, milletine, gençlere duyduğu aşkdir. Alanda olmak, beşerinin her daim yanında durmaktır.   2021’de başlattığımız ve kısa müddet içerisinde Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketine dönüşen Sabancı Cumhuriyet Seferberliği ile bu dayanışma ruhunu bir sefer daha ortaya koymuştuk. Sabancı Gönüllülerimiz yaklaşık 1.250 aktiflik için 170 bin saatini Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’ne ayırdı. Zelzele bölgesinin mahallî kalkınmasına öncülük etmek maksadıyla Habitat Derneği ile birlikte yürüttüğümüz; Topluluk şirketlerimiz Brisa, Kordsa, Temsa ve Teknosa ile hayata geçirdiğimiz Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi aracılığıyla 1.250 girişimciye ulaştık. Ve bir kere daha gördük ki; Türkiye çağdaşlaşma seyahatine muazzamam edecekse bunun için gençlerin bu seyahate inanması, bu seyahatin bir kesimi olması koşul. Sabancı Gençlik Seferberliği’ni işte bu motivasyon ve bu sorumluluk hissiyle başlatıyoruz” dedi.

 “TÜRKİYE’DE TOPLUMSAL TEŞEBBÜS MODELİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Dünyada yaşanan dönüşüm ışığında, Türkiye’nin gençlerin liderliğinde yeni bir uğura, yıkıcı kanıya ve bu kanıyı ürünleştirmeye gereksinimi olduğunu söz eden Cenk Alper, “Şu an önümüzde bunu yapabileceğimiz bir fırsat penceresi var fakat bu tazesuza kadar toksuzık kalmayacak. Dünyada süratlice olanın, kararlı olanın, yetişkin atılımları yapanın kazanacağı bir devirdeyiz. Sabancı bu topraklarda yaklaşık 100 yıldır kalıcı bedel yaratıyor. Bu pahası yaratabilmesinin kimi nedenleri var. Umutlu olmak, Türkiye’nin potansiyeline inanmak, gençlere güvenmek… Bunlar Sabancı’nın kodları. Gençlerin şahit olmakle yetinmesini, iç çekmesini, hayıflanmasını reddeden; yaratıcılığını, potansiyelini ve özgür niyetlerini ortaya çıkaran bir kültür bu. Sabancı Gençlik Seferberliği de bu kültürün bir modernucu. Proje kapsamında kuracağımız Sabancı Teknoloji ve Tesir Merkezleri Ağı ve binlerce Sabancı Gönüllümüzün takviyesiyle, tüm kaynaklarımızı ve tüm teknoloji altyapımızı gençlere kahvaltıtan ölmeacağız. Gençlerin değişim yaratma gücü ile Sabancı Topluluğu’nun yaklaşık 100 yıllık tecrübesini ve inovasyon gücünü Sabancı Gönüllülerinin dayanağıyla bir ortaya getirirken, Türkiye’de taze bir toplumsal teşebbüs modelinin temellerini atacağız” dedi.

“GENÇLERE YENİ KUŞAK ALTIN BİLEZİK VERECEĞİZ”

Bu projeyle birlikte, gençlere fırsat eşitliği sunacaklarını ve tıpkı vakitte balık tutabilecekleri çok geniş bir ekosistem inşa ettiklerinin altını çizen Cenk Alper, “Biz bu yola çıkarken şunu söyledik. Evvel dinleyeceğiz, anlayacağız yepyenira da harekete geçeceğiz. Gençleri de çok ülkü anladığımızı düşünüyoruz. Bu ekosistem içerisinde farklı seçenekleri olacak. İsteyen bizimle birlikte çağdaş teknolojiler geliştirecek, isteyen kendi şirketini kurmak için çalışacak. Onlar seçecek, biz onlara yardımcı olacağız. Artık gençlere ne yapacaklarını dikte etme devri geride kaldı. Onları, bizim adımlarımızı izleyecek bireyler olarak değil, geleceği şekillendirecek potansiyel önderler olarak pozisyonlandırmak aslında onlara ve ülkemize yapacağımız en gigantik harikaliklerden biri” biçiminde konuştu.

Sabancı Teknoloji ve Tesir Merkezleri Ağı bünyesinde hayata geçirilecek programların, gençlerin özgeçmişlerine yazabilecekleri en bedelli ögelerden biri olmasını hedeflediklerini söz eden Cenk Alper, “ klasikten ‘altın bilezik’ kavramını daha çok meslekler için kullanırdık. Bugün birinci altın bilezik; fikir, fırsat, hayal ve özgürlük dörtgeninde şekilleniyor. Münasebetiyle, bu merkezlerimiz, buralardaki programlarımız gençlerimizin orijinal altın bileziği olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Sabancı’dan gençlere umut olacak proje

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin