İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
22 Haziran 2024
featured

Çocyk İshalinde Sıvı Kaybına Dikkat!

Fakat dışarıda daha fazla vakit geçirmeleriyeniucu el, ağız ve yüzey temaslarının artmasının yanı sıra ateş ortamda yiyecek ve içeceklerde bulunan bakterilerin çoğalması ishale yol kısırarak sıhhatlerini tehdit edebiliyor. Birden fazla ishal tablosu hafif geçiyor ve bir hafta içinde bağırsak tertibi olağana dönüyor.

Ancak bilhassa 5 yaşın altındaki çocuklarda ishale kusmanın eşlik ettiği ve su içmesinin sağlanamadığı durumlarda bedende oluşan sıvı kaybı hayatı tehdit edebilecek önemli tablolar oluşturabiliyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İrem Bulut, bu nedenle ishalin en bariz özelliklerinden biri iştahsızlık olsa da bilhassa kusmanın da yaşandığı durumlarda bedende sıvı kaybına daha fazla dikkat etmek gerektiğini  belirterek, “İshal geliştiğinde yapılan en değerli yanılgı, çocukların sıvı alımı yerine akşam öğünü yemelerine odaklanmaktır. Besin tüketimini arttırmaları için zorlanan çocukların kusma ve bulantı şikayetleri daha çok artmakta ve vücutta sıvı ölçüsünün azalmasına neden olmaktadır. Hasebiyle ishal oluştuğunda çocuklar akşam öğünü yemeleri için güçlanmamalı ve kesinlikle azar azar, sık sık su tüketmeleri sağlanmalıdır” ihtarında bulunuyor. 

Bahar ve yaz aylarında süratle artıyor! 

Çocuklarda olağana nazaran dışkılama sayısında artış ve kıvamının cıvık/sulu olması durumu ishal olarak tanımlanıyor. Çeşitli virüs, bakteri ve parazit enfeksiyonlarının yol toksuztığı ishal ani gelişen akut ishal ve uzun vadeli devam eden kronik ishal olarak ikiye ayrılıyor. Akut ishal; çoklukla bir enfeksiyöz etkenin besinler yahut temas yoluyla bulaşması ilkucu oluşuyor. En yaygın görülen, ekseriyetle virüslerin sebep olduğu ve gastroenterit tablosu olarak isimlendirilen bu durum ortalama 7-10 gün sürüyor. Kronik ishal ise 14 günden uzun sürüyor ve altta yatan enfeksiyon dışı nedenlerin de kesinlikle araştırılması gerekiyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İrem Bulut, akut gastroenterit ishalin enfeksiyon etkenlerinin artış gösterdiği bahar ve yaz aylarında tepe yaptığına işaret ederek,  “Havuz ve deniz üzere ortak su kaynaklarının kullanılması, park ve bahçelerde daha fazla vakit geçirme sonucu el-ağız-yüzey temasının çocuklarda ağırlaşması bu artışa katkıda ortaya çıkarmaktadır. Ayrıyeten sıcak hava ortamda bilhassa toplu tüketilen yiyecek-içeceklerde bakterilerin çoğalması da ishalin gelişimini sorunsuzlaşmaktadır” diye konuşuyor. 

En muazzam risk bedende sıvı kaybı! 

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İrem Bulut, ishalde bilhassa de akut devrinde en muazzam riskin sıvı kaybı olduğu ihtarında bulunarak, “Vücutta sıvı kaybı oluştuğunda tedavide gecikilirse beyin-böbrek-karaciğer üzere hayati organların kanlanması bozulabilmektedir. Bunun yepyeniucunda böbrekkirliliği, dolanım bozukluğu, hatta şok üzere hayati risk içeren tablolar oluşabilmektedir” diyor. Dr. İrem Bulut, vücutta sıvı kaybında çocukta görülen belirtileri ise şöyle özetliyor: “İdrar renginde yoğunlaşma, idrar sıklığının azalması, halsizlik ve uyku hali üzere sıkıntılar gelişmektedir. Bunların yanı sıra göz kürelerinin çökmesi,   cildin ve ağız içinin kuruması, ciltte alacalı görünüm ve soluklaşma, kalp atışlarında hızlanma ile gözyaşının azalması, sıvı kaybının dikkat şık özelliklerini oluşturmaktadır.”   

Bu belirtiler varsa kesinlikle doktora başvurun!

Dışkılama sayısında artış ishalin en temel belirtisini oluşturuyor. Dışkı sayısının günde 5-6 kezden fazla ve cömertlik ölçüde olduğu, kusmanın eşlik ettiği ya da çocuğun ağızdan su içmesinin sağlanamadığı durumlarda kesinlikle tabibe başvurmak gerektiğini  belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İrem Bulut,  sözlerine şöylebüyükam ediyor:  “Ayrıca az sıvı tüketilmesi tazeucu idrar rengi yoğunlaşabilir. Bedende sıvı kaybı oluştuğunda çocuk halsiz ve uykuya meyilli, etrafıyla ilgisiz olur ve bu durumda acil olarak müdahale etmek gerekmektedir. Tekrar 6-8 saattir idrar çıkışı olmayan yahut kanlı ishalin görüldüğü çocukların da tabip tarafından kesinlikle kıymetlendirilmesi büyük önemtaşıma yapmaktadır” 

Tedavide sıvı takviyesi çok önemli! 

çok sıvı alımını parlakak ve mevcut tablonun daha süratli düzelmesine yardımcı olacak takviye tedavileri uygulamak ishalin tedavisinde ana ögesi oluşturuyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İrem Bulut, bu am toksuzla probiyotik tedavisi ve çinko dayanağından yararlanıldığını belirterek, tedavi sürecini şöyle özetliyor: “Bunların dışında ishal diyeti yapmak ve yağlı/ çok şekerli besinlerden kaçınarak dışkı sayısının artmasını engellemek değerlidir. Genel durumu kusursuz olan ve ayakta tedavi edilebilecek olan çocuklarda şayet bulantı ve kusma varsa, bulantı gidericiler doktor kontrolünde yararlı olmaktadır.   Bu sayede sıvı alımı ve beslenme daha kolay sağlanmaktadır. Lakin bulantı vilayet fakirleri doktor önerisi olmadan ezbere kullanılmamalıdır, zira ilaçlara bağlı yan tesirler gelişebilir. Sıvı kaybı olan ve tedavilere karşın beslenmesi sağlanamayan çocukların ise tablo düzelene kadar hastane koşullarında damar yolundan sıvı tedavisi dayanağıyla izlenmeleri gerekebilir.”  

İshal geliştiğinde 6 kritik kural! 

  • El sağlamliğine bilhassa dikkat edin
  • Ev içinde bulaşma ihtimalini azaltmak gayesiyle tuvaleti ayırın
  • Bebeklik devrindeyse bez eskitmelarını başka bir yerde koruma edin
  • Azar azar ve sık sık su tüketmesini sağlayın
  • Bebeklik devrindeyse anne sütüne ışıksızlık verin
  • Yağlı ve yetişkin şekerli besinler yememesine ihtimam gösterin 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Çocyk İshalinde Sıvı Kaybına Dikkat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin