İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Çocuklarda Diş Sıkma Neyin Habercisi?

Günlük omurlarımızın gerilimi ve hayatlarımızda meydana gelen denetim edemediğimiz değişimlerin oluşturduğu telaş ve gerginlik, yetişkinleri etkilediği üzere çocuk yaştaki bireyleri ve genç erişkinleri de etkiliyor. Diş sıkma alışkanlığı olarak bilinen bruksizm; çocuk ve gençler ortasında yaygın olarak görülüyor. Çocuk Diş Doktoru Uzm. Dr. Nurgül Demir yaşı küçük olan hastalarda farkındalık yaratmak çok daha güç olduğu için asıl ebeveynlere büyük sorumluluk düştüğünü belirtiyor…

Çocuklarınızda sebebini bilmediğiniz yahut hastaneye gittiğinizde de sebebini bulamadığınız ağrıların sebebi bruksizm olabiliyor. Diş sıkma ve yahut gıcırdatma olarak da bilinen Bruksizm, tedavi edilmediğinde önemli problemlere yol açabiliyor. “Bruksizm, hastalarımızın birçok vakit farkında olmadan, olağan işlevler dışında çalıştırdıkları çene ve çiğneme kaslarının, çene eklemine yaptırdığı kuvvetli hareketler sonucu oluşuyor” açıklamasında bulunan Dr. Nurgül Demir sözlerine şöyle devam etti: “Bruksizm uyku sırasında oluşabileceği üzere, gün içinde de tekrarlayabilir. Kimi hastalarımızda diş sıkmaya diş gıcırdatma da eşlik eder. Faal spor hayatı, imtihan periyotları, okula ahenk sorunları, ev/okul/öğretmen değişikliği, ebeveynler ortasındaki problemler ve mesken ortamındaki huzursuzluk, kardeş varlığını kabullenme süreci, diş çıkarma devirleri, yaşlarına uygun seçilmeyen bilgisayar oyunları/tv programları, arkadaşlar ortasındaki bağlantı sorunları, ifadelendirilemeyen öfke üzere etkenler diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığını tetikler.”

Çocuğumun diş sıktığını nasıl anlarım?

Diş sıkmaya eklenen diş gıcırdatması sayesinde ebeveynlerin çocuklarda ortaya çıkacak durumu fark edebileceğini söz eden Dr. Nurgül Demir “Uyku sırasında diş sıkmaya diş gıcırdatma da eşlik ediyorsa ebeveynler diş yüzeylerinin sürtünme sesi ile sorunun farkına varabilir. Diş sıkma alışkanlığı olan hastalarımızda lakin teşhis çoklukla kulak ağrısı, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri üzere şikayetler oluşmaya başladığında konulur. Şimdi şiddetli şikayetleri olmayan bruksizm hastalarımızda birinci teşhis ise, diş muayenesi sırasında konulabilmektedir. Diş yüzeylerinde aşınmalar, çatlaklar, dolgu ve diş yüzeylerinde kırılmalar ile bruksizm tanısı erkenden konularak, ileride oluşabilecek önemli sorunların önüne geçilebilir. Hastadan alınan ayrıntılı bir tıbbi öykü ile etkene ve hastaya yönelik bir takip planlaması yapılarak, ileride oluşacak sorunların önüne geçilebilir.”

Çocuklarda bruuksizme neden olan etmen ortadan kaldırılmalıdır

Özellikle yetişkinlerde uygulanan diş sıkmasını önleyici bruksizm plağı ile botoks uygulamasının çocuklar için mutlaka uygun olmadığının altını çizen Nurgül Demir, başka başlıkları şu halde sıraladı;

  • Bu nedenle, çocuklarda bruksizmin tedavisi, daha çok etkeni ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılmalıdır.
  •  Bruksizm alışkanlığı olan hastalarımızda ebeveynlerin çocuklarını izlemesi çok değerlidir. Gece uyurken duyulan diş gıcırdatma sesi, çocuktaki bruksizm alışkanlığının ebeveynler tarafından fark edilebilecek bir göstergesidir ve geç kalınmadan bir diş doktoruna danışılmalıdır.
  • Erken devirde bruksizme sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı takdirde, baş ağrısı, çene eklemi bölgesinde ağrı, kulak ağrısı, diş yüzeylerinde aşınmalar, çiğneme sırasında hassasiyet üzere şikayetler ve bunlara ek olarak, şiddetli bruksizm alışkanlığı olan hastalarımızda çene eklemlerinde hasar oluşmaya başlayabilir.
  • Uykuda nefes tutma alışkanlığının çocukluk bruksizmine eşlik edebileceği de bilinmektedir. Dönemsel gerilim varlığında, gece diş gıcırdatma sesi duyulduğunda çocuğu derin uykudan uyandırmak oluşabilecek şikayetleri ve bruksizm sıklığını azaltabilir; lakin uzun müddetli sorunlarda, çocuk diş doktorunun yanı sıra bir çocuk psikoloğuna yahut psikiyatristine danışmak gerekebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Çocuklarda Diş Sıkma Neyin Habercisi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin