İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Ceviz Üreticileri Derneği Lideri Ömer Ergüder: Yerli ceviz üreticilerini desteklemek ve ithalatın önüne geçmek için gümrük vergileri artırılmalı

2020 yılında yerli ceviz üretimini artırmak, üreticilere takviye olmak ve cari açığı kapatmak üzere yola çıkan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) Lideri Ömer Ergüder, yerli üreticinin ithalata karşı korunması gerektiğini söyledi. Bunun için de gümrük vergilerinin artırılması gerektiğini belirten Ergüder, “Şu anda cevize yönelik uygulanan gümrük vergisi, yüzde 4. Lakin beş yıl evvel bu oran yüzde 43’tü. Son vakitlerde ülkemize çok fazla ithal ceviz giriyor. Bu da yerli üreticilerin önündeki en büyük manilerden biri. Gümrük vergilerinin yükseltilmesiyle hem yeni yatırımlar artacaktır hem de 250 milyon dolarlık cari açığın kapanması sağlanacaktır” dedi.

Türkiye, sağlıklı meyveler ortasında yer alan ceviz tüketiminde birinci üç ülke ortasında yer alıyor. Yerli ceviz üretiminin desteklenmesi için faaliyetler gerçekleştiren Ceviz Üreticileri Derneği’nden (CÜD) yapılan açıklamaya nazaran, ülkemiz pek çok ziraî eserde kendi gereksiniminden fazlasını üretip ihraç ederken, tükettiği cevizin üçte ikisini ithal ediyor. Ceviz ithalatının önüne geçilmesi ve haksız rekabetin önlenmesi için acil adımların atılması gerektiğine dikkat çeken CÜD Lideri Ömer Ergüder, gümrük vergilerinin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

“DOĞRU TEŞVİK VE PLANLAMAYLA 250 MİLYON DOLAR CARİ AÇIĞI KAPATABİLİRİZ”

Ergüder yaptığı açıklamada, ceviz üreticilerinin masraflarını 6-8 yılda, yatırımlarının karşılığını ise 12-14 senede aldıklarını belirtti. Ceviz bahçelerinin kurulup üretimlerin Amerika, Şili ve Çin üzere ülkelerle rekabet edilebilir hale gelmesi için ucuz ve kalitesiz ithalata karşı korunabilmesi gerektiğinin altını çizen Ergüder, “Türkiye ve Orta Asya, cevizin anayurdu. Ceviz tüketiminde ise dünya sıralamasında birinci üçteyiz. Lakin buna karşın şu anda tükettiğimiz cevizin yalnızca üçte birini üretebiliyoruz. Ülkemiz kendi ceviz muhtaçlığının büyük bir kısmını ithalat yoluyla karşılıyor. Türkiye’ye en çok ABD (Kaliforniya), Şili ve Çin’den ithal ceviz geliyor. Günümüz koşullarında dünya ile rekabet edebilecek verimli bir ceviz bahçesi yatırımı yapılması ve bilimsel metotlarla işletilmesi için yerli bir üreticinin 1 kilogram kaliteli yerli cevizini 3.68 dolara satması gerekiyor. Lakin geçtiğimiz yıl düşük kaliteli ithal eserler, 2.5 dolardan piyasaya sürüldü. Eski mahsul ithal eserler hem mevcut yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratıyor hem de üretimi artırabilecek yeni yatırımcıların ceviz işletmeciliğine adım atmasını engelliyor. Gerçek teşvik ve planlamayla cevizdeki 250 milyon dolar cari açığı kapatabiliriz” diye konuştu.

“GÜMRÜK VERGİSİ YÜZDE 43 DÜZEYİNE ÇIKARILMALI”

Ceviz üretiminin artabilmesi için öncelikle yerli üreticinin ithalata karşı korunması gerektiğinin altını çizen Ergüder, “Bunun için birinci olarak cevize yönelik uygulanan gümrük vergilerinin, üretim muhtaçlığını karşılar duruma gelene kadar yükseltilmesi gerekiyor. 2018 yılına kadar uzun yıllar boyunca yüzde 43 olan gümrük vergisi, maalesef son yıllarda birinci evvel yüzde 25’e, sonrasında yüzde 15’e ve en son da yüzde 4’e düşürüldü. Son birkaç yıldır filizlenmeye başlayan bölümümüze dayanak ve muhafaza sağlayabilmek için gümrük vergisi oranın 2018 yılı öncesindeki sayılara revize edilmesi çok büyük yararlı olacaktır. Böylelikle Türkiye’de yapılacak ceviz üretimi için yeni yatırımlar artabilecek ve ortaya çıkacak ölçek sayesinde de hem maliyet hem de satış fiyatlarında dünyayla yarışır hale gelebileceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ceviz Üreticileri Derneği Lideri Ömer Ergüder: Yerli ceviz üreticilerini desteklemek ve ithalatın önüne geçmek için gümrük vergileri artırılmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin