İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
20 Mayıs 2024
featured

Çeşme Kitap Günleri kitapseverleri buluşturdu

Çeşme Belediyesi tarafından 17-20 Ağustos tarihleri ortasında düzenlenen 1. Çeşme Kitap Şenliği, ortalarında Çeşmeli müelliflerin da olduğu ‘Onlarca müellif ve binlerce kitap ile kitapseverleri buluştururken, düzenlenen paneller de büyük ilgi gördü.

 Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Çeşme Kitap Günleri, 17-20 Ağustos tarihlerinde Çeşme Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kitap şenliğinde birbirinden pahalı isimler Çeşmelilerle buluştu.

‘Onlarca muharrir, binlerce kitap’ sloganı ile gerçekleştirilen 1. Çeşme Kitap Günleri’nde paneller ve tiyatro gösterimleri de yapıldı. Onur Mükafatı Uğur Dündar’a, Emek Mükafatı Yaşar Aksoy’a, Edebiyat Mükafatı ise Ercan Kesal’a takdim edildi. Etkinlikler boyunca söyleşiler, paneller, tiyatro oyunları izlendi. Ülkenin önde gelen onlarca yayınevinin yeni ve eski kitaplarıyla yer aldığı 1. Çeşme Kitap Günleri’nde birbirinden pahalı isimler de imza günleri ve söyleşileriyle iştirak gösterdi. Aktifliğin birinci gün programı Medine Çam’ın oynadığı “İnsan merak ediyor” isimli tiyatro gösterisi ile sona erdi.

 

Birbirinden pahalı isimler bir ortaya geldi

Kitap Şenliği’nin 3. gününde, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili, usta gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet Halk Partisi, 24. 25. ve 26. periyot Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi Yayın Heyeti Üyesi Mustafa Balbay ile Dicle Keskinoğlu imza gününde kitapseverlerle bir ortaya geldi. Tarihçi ve Muharrir Sinan Meydan, “100. Yılında Cumhuriyet’e Sahip Çıkmak”, Gazeteciler; Hakkı Özdal ve Bülent Kepenek de “Muhalefetin Sağı, Solu” isimli panelde Türkiye’nin geçmişi ve bugüne ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tarihçi ve Muharrir Sinan Meydan da “100. Yılında Cumhuriyet’e Sahip Çıkmak” isimli paneli gerçekleştirdi.

Çeşme Belediye Lideri M. Ekrem Oran “Bu aktiflik, Çeşme’yi turizmin yanı sıra tarihle, gastronomiyle ve sanatla büyütme gayretimizin en değerli adımlarından biri. Düşünen, yazan, üreten çok pahalı “Onlarca müellif, binlerce kitabı” Yeryüzündeki Cennet Çeşme’mizde ağırlayarak okuyucularıyla buluşturmaya önümüzdeki devirde de devam edeceğiz.

 

“Dizeleriyle ruhumuza dokunan tüm yazarlarımıza selam olsun!”

Bu topraklar yüzyıllardır değişik bir ikilemi besleyip büyütüyor. Bir yanda Nasrettin hocaları, Yunus Emreleri, Mevlanaları, Pir Sultan Abdalları insanlığa armağan eden bu hoş coğrafya başka tarafta sazıyla, kelamıyla, kalemiyle var olmaya çalışan, Vatan Şairi Nazım Hikmet’i sürgüne göndermiş, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu üzere isimlerin haince katledilmelerine şahit olmuş. Madımak’ta 33 şair, ozan ve düşünürün derin acısını toplumsal hafızamıza işlemiş bir coğrafya burası” diye konuştu.

Oran, kelamlarını şu formda sürdürdü: “Böyle bir günde; En büyük ustalardan Yaşar Kemal’i, Sabahattin Ali’yi, Orhan Kemal’i, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı, Aziz Nesin’i, ismini sayamadığımız onlarca hoş ismi anmamak olmaz.. Kalemiyle, yüreğiyle memleketler arası alanda göğsümüzü kabartan Orhan Pamuk’a bir selam çakmadan geçmek olmaz. Dizeleriyle ruhumuza dokunan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nu, Ataol Behramoğlu’nu, Atilla İlhan’ı, Can Yücel’i, Özdemir Asaf’ı, Cemal Süreya’yı…”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Çeşme Kitap Günleri kitapseverleri buluşturdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haber Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin